АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Техніка дигітальної перкусії
тихіший за тимпанічний, більш тривалий, ніж тупий, але коротший порівняно з тимпанічним.
Отже, при перкусії тіла тварини можна одержати чотири основні перкусійні звуки: тимпанічний, тупий, притуплений і чіткий легеневий.
Правила перкусії. Для одержання чистих перкусійних звуків необхідно дотримуватись ряду вимог. Плесиметр беруть лівою рукою і робочу пластину його щільно прикладають до шкіри тварини; молоточок беруть великим і вказівним пальцями правої руки так, щоб він міг вільно рухатися. При нанесенні ударів повинна працювати, в основному, кисть руки, тобто руку необхідно згинати в променево-зап'ястковому суглобі, а рухи в ліктьовому суглобі повинні бути обмеженими. Удари повинні бути однаковими за силою і їх слід наносити перпендикулярно до поверхні робочої пластини плесиметра; у кожній точці наносять два удари, а потім роблять невелику паузу; вуха дослідника мають бути (за можливістю) на рівні плесиметра. При дигітальній перкусії роль плесиметра повинен виконувати вказівний або середній пальці лівої руки, які прикладають до тіла тварини щільно, але без сильного тиску. Перкусійні удари наносять м'якишем кінцевої фаланги середнього пальця правої руки краще всього в ділянці з'єднання між кінцевою і середньою фалангами пальця — плесиметра. Вісь кінцевої фаланги пальця, яким наносять удари, повинна бути перпендикулярною до поверхні пальця — плесиметра (рис. 8). У такому випадку основна частина сили перкусійного удару буде спрямована на проникнення у глибину. Для посилення удару вказівний палець правої руки можна прикласти до середнього.
При порівняльній перкусії удари молоточком і пальцем повинні бути короткими й пружними, тобто не затримуватися на плесиметрі та пальці-плесиметрі (стаккато).
Перкусія, як метод дослідження, має велике значення у діагностиці ряду захворювань — перикардиту, пневмоній, альвеолярної емфіземи легень, ексудативного плевриту, хвороб печінки (гепатиту, цирозу, гепатозу), нирок, зміщення сичуга. При одних змінюється характер звуку (наприклад, при пневмоніях), при інших — і характер звуку, й перкусійні межі органа (ексудативний перикардит, альвеолярна емфізема), при третіх — перкусією можна виявити болючість (гострі нефрит, гепатит та ретикулоперито-ніт).
Аускультація Auscultatio — метод дослідження, який полягає у вислуховуванні звуків, що виникають у функціонуючих органах
(серці, легенях, передшлунках, кишечнику) і за характером яких можна робити висновок про їхній стан. Аускультація відрізняється від перкусії тим, що при останній ми штучно викликаємо коливання тканин організму за допомогою перкусійного удару, а при аускультації ми прослуховуємо звуки, що виникають в організмі самостійно й поширюються у всі боки й чим дальше від місця їх виникнення, тим гірше їх чути. Частина звуків досягає поверхні тіла послабленими й тому їх можна почути або безпосередньо вухом, прикладеним до тіла тварини, або за допомогою приладів — стетоскопів і фонендоскопів. У зв'язку з цим розрізняють два основних методи аускультації — безпосередню, яку здійснюють вухом, прикладеним до тіла, і посередню або інструментальну, яку проводять приладами. Вислуховування голосу, кашлю, чхання, голосного дихання та інших звуків, які чути на відстані, не належить до аускультації, як методу дослідження.
При безпосередній аускультації місце, яке досліджують, накривають простирадлом або полотниною Позитивним цього методу є те, що його можна застосувати в будь-яких умовах, і звуки, які утворюються при роботі органів, сприймаються без особливих змін, не модифікованими. Однак безпосередня аускультація має і ряд недоліків: важко досліджувати дрібних гварин, незручно прикладати вухо до окремих частин тіла у великих, інколи неможливо точно локалізувати звукові явища.
Посередня аускультація була відкрита й запропонована для діагностики хвороб серця і легень французьким лікарем Р. Лаєн-неком у 1816 р. Це відкриття, внесене золотими літерами в історію медицини, дало змогу описати Р. Лаєннеку велику кількість нових симптомів і зробила поштовх у розвитку різних областей медицини. Незважаючи на короткий строк, що минув із часу відкриття посередньої аускультації до смерті Р. Лаєннека (1826), автор залишив після себе детально розроблене вчення про неї, до якого згодом нічого принципово нового додано не було.
Посередню аускультацію виконують стетоскопом або фонендоскопом.
Стетоскоп (грецьк. stethos — груди, scopeo — дивлюсь) може бути твердим і гнучким. Твердий стетоскоп, виготовлений з твердого матеріалу (дерева, металу, пластмас) не спотворює звуків. дає змогу їх точно локалізувати, але досліднику доводиться часто приймати незручне положення (рис. 9). Тому стетоскопом краще вислуховувати дрібних тварин. Звук у стетоскопі передається й по його стінках, і по стовпу повітря всередині, потім звукові коливання проходять по вушній раковині, стінках слухового проходу, барабанній перетинці і т. д Для збереження максимальної здатності стетоскопа до коливань його слід прикладати до тіла тварини вузькою лійкою якомога легше, але щільно, всією площиною, і під час вислуховування не доторкуватися до нього рукою. Гнучкий сте-
тоскоп складається з невеликої твердої трубки, яку прикладають до тіла тварини, і з гумових трубок, що з'єднують тверду трубку з вухом лікаря. Гнучкі стетоскопи зручні в користуванні, але вони не лише послаблюють, а й дещо модифікують звуки, оскільки гумові трубки передають не всю їхню гамму, а значно краще проводять низькі звуки. Крім того, у них виникають ще й сторонні шуми від коливання гумових трубок.
Фонендоскоп (від грецьк. phone — звук, endon — всередині і skopeo — дивлюсь) має ту особливість, що в ньому посилюється звук за рахунок мембрани і резонуючої камери. Проте, поряд з посиленням звуку, фонендоскоп має ряд суттєвих недоліків: він ще в більшій мірі, ніж гнучкий стетоскоп, модифікує звук, до якого додаються сторонні звуки коливання мембрани, стінок гумових трубок та від тертя мембрани по волосяному покриву. Останнє особливо небажане, тому що тертя волосся нерідко імітує типові патологічні аускультаційні явища. В останній час значного поширення набув комбінований прилад — стетофонендоскоп.
Крім загальних правил аускультації, викладених у тексті, лікар ветеринарної медицини повинен також пам'ятати, що в практичній діяльності необхідно користуватися, за можливістю, одним і тим самим інструментом, бо кожний з них має свої особливості. При аускультації необхідно, насамперед, зосереджувати свою ува-
гу лише на безпосередньому завданні даного моменту й не вслуховуватися у те, що оточує. Так, при аускультації тонго серця можна почути й дихальні шуми та шуми скорочення рубця. Проте, слухаючи тони, необхідно не помічати ні другого, ні третього. І, накі-нець, успіхів в аускультації, як і в інших методах дослідження, можна досягнути лише систематичною, наполегливою працею, зосередженням уваги на всіх властивостях окремих звуків: їх силі, висоті, тембру, тривалості.
Аускультація — це один з найефективніших загальних клінічних методів дослідження тварин, який застосовують під час діагностування багатьох захворювань серцево-судинної системи (перикардит, міокардит, міокардоз, ендокардит, пороки серця), системи дихання (бронхіт, плеврит, пневмонія, альвеолярна емфізема легень) і системи травлення (гіпотонія та атонія передшлунків, закупорка книжки та ін.).
ТЕРМОМЕТРІЯ
Термометрія (грецьк. therme — тепло і metreo— вимірюю) — вимірювання температури тіла — має важливе діагностичне значення, оскільки часто дає змогу виявити хворих ще до появи інших, специфічних клінічних симптомів, ізолювати їх від здорових тварин і надати лікувальну допомогу. За змінами температури тіла спеціалісти ветеринарної медицини можуть контролювати перебіг хвороби, виявляти ускладнення, стежити за результатами і ефективністю лікування, прогнозувати закінчення хвороби. В зв'язку з цим термометрія є обов'язковим і досить важливим методом дослідження, тим більше, що деяким захворюванням характерна цілком закономірна крива температурних коливань. Вимірюють температуру не лише у хворих тварин, а і в клінічно здорових при дослідженні на сап, проведенні диспансеризації, відбиранні тварин у господарствах-постачальниках перед транспортуванням в спеціалізовані господарства, або перед забоєм, при виникненні інфекційних захворювань, коли необхідно відокремити здорових тварин від хворих.
Температуру тіла вимірюють за допомогою ртутних максимальних термометрів та електротермометрів різної конструкції. Медичний термометр виготовлений із тонкого скла і має шкалу з поділками від 34 до 42,5 °С; ветеринарний — округлий, виготовлений з щільнішого скла з підвищеним вмістом заліза і має шкалу, градуйовану від 34 до 44 °С. Ртутний стовпчик завдяки звуженню капіляра на його початку утримується на тій максимальній висоті, яка є при вимірюванні температури, не опускаючись вниз.
У тварин температуру тіла вимірюють переважно у прямій кишці, у птахів — в клоаці або під крилом. Перед введенням ртутний стовпчик струшують, фіксуючи термометр знизу вказівним паль-
цем, обробляють його вазеліном і обережно вводять у пряму кишку. Протилежний кінець термометра фіксують на волосяному покриві (щетині у свиней, вовні у овець). При введенні термометра, особливо великим тваринам, необхідно дотримуватись техніки безпеки, надійно фіксувати тварин, стежити, щоб хвостове волосся у коней не потрапило разом з термометром у пряму кишку. Вимірюють температуру тіла протягом 5—7 хв, а потім термометр виймають, витирають ватою, дивляться температуру по шкалі. Після цього ртутний стовпчик обов'язково треба струснути, а термометр помістити в посудину з дезинфікуючим розчином, або обробити його цим розчином і помістити у футляр.
Температуру тіла у амбулаторне хворих тварин вимірюють один раз, а у тварин, які перебувають на стаціонарному лікуванні,— не менше як два рази на день: вранці між 7-ю і 9-ю, а ввечері між 17-ю і 19-ю год. У хворих тварин, які перебувають у тяжкому стані, а також при проведенні підшкірної малеїнізації, температуру вимірюють через кожні 2 год. Дані термометрії фіксують у журналі реєстрації хворих тварин, історії хвороби, на температурних листках або графіках
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 543 | Нарушение авторских прав
|