АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Ультразвукове дослідження

Прочитайте:
  1. III. Дані об'єктивного дослідження.
  2. Аналіз та оцінка результатів лабораторного дослідження крові, спинномозкової рідини, сечі, калу, мієлограми, медико-генетичних проб, ІФА-діагностики.
  3. Б. Дані інструментального дослідження структури ПЗ.
  4. Бактеріологічне дослідження на стафілокок
  5. БІОХІМІЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ КРОВІ
  6. Ваша інтерпретація даного дослідження?
  7. Ваша інтерпретація даного дослідження?
  8. Ваша інтерпретація даного дослідження?
  9. Ваша інтерпретація даного дослідження?
  10. Ваша інтерпретація даного дослідження?

Ультразвукове дослідження – основний прямий неінвазивний метод пренатальної діагностики, який дозволяє ефективно діагностувати вроджені вади розвитку у плода. По даним ВОЗ – нешкідливий для матері та плода, але вважається, УЗД не можна зловживати. Досліджень повинно бути стільки, скільки потребує перебіг вагітної та стан жінки (принцип ALAR – as low as reasonably achievable). Ультразвукове дослідження, виконане в адекватні терміни у відповідності з існуючими протоколами дає можливість виявити 70-80% плодів з анатомічними вадами. У теперішній час метод використовується для скринінга патології вагітної та для ПД.

Ефективність УЗД залежить від дозволяючої можливості ультразвукового апарату, досвіду фахівця, рівня обстеження. Міжнародна класифікація рівнів УЗД плода передбачає наступне.

І рівень: дослідження проводиться у жіночий консультації на стандартному ультразвуковому апараті лікарем акушером-гінекологом, який має підготовку по ультразвуковій діагностиці. Терміни дослідження: 14-14, 18-22, 30-34 тижня вагітності. Проводиться рутинне обстеження анатомії та стану плода.

ІІ рівень: дослідження проводиться у регіональному медико-генетичному центрі на УЗ апараті з достатньою дозволяючою можливістю та додатковими пристроями (допплерографія) лікарями пренатальної діагностики високої кваліфікації на любому тижні вагітності. Проводиться комплексне обстеження та верифікація порушень розвитку плода встановлених на першому рівні.

ІІІ рівень: дослідження проводиться у перинатальному центрі на УЗ апараті з високою дозволяючою можливістю та додатковими пристроями (допплерографія та ін.) профільними спеціалістами - лікарями пренатальної діагностики високої кваліфікації на любому тижні вагітності. Проводиться комплексне та спеціалізоване обстеження стану плода, верифікація порушень розвитку встановлених на першому та другому рівнях, визначення можливості та проведення пренатальної корекції з наступною неонатальною корекцією.

У відповідності до рекомендацій Європейської асоціації по перинатальній медицині прийнята наступна стратегія:

- кожній вагітній рекомендовано 3-х – 4-х кратне обстеження плода (на першому рівні);

- основне дослідження для виявлення вад розвитку проводиться у 18-22 тижня вагітності (на другому рівні);

- вагітні груп високого ризику повинні бути визначені на першому рівні ультразвукового скринінга та більш детально обстежені на другому рівні;

- обстеженню на третьому рівні підлягають вагітні з неоднозначними результатами, отриманими на попередніх рівнях, особливо при підозрі на аномалії розвитку серця та мозку плода.

Ці рекомендації були враховані при складанні наказу №503 від 28.12.2002 року МОЗ України. В Україні впроваджена програма обов’язкового УЗ скринінгу всіх вагітних у наступні терміни: 9-11, 16-21, та після 30 тижнів. Відповідно кожному терміну розроблені чіткі рекомендації по об’єму обстеження, нагляду за вагітною.

При обстеженні в 9-11 тижнів визначається життєздатність плода, кількість плодів у матці, уточнюється термін вагітності (це важливо для наступної оцінки результатів біохімічного скринінга на 15-18 тижнях вагітності), виміряється розмір коміркового простору, визначаються тяжкі анатомічні вади, стан назальних кісток.

При дослідженні у 16-21 тиждень основна увага приділяється анатомічним особливостям плода, його розмірам, відповідності терміну вагітності, наявності аномалій, маркерних ознак хромосомної патології, кількості та якості навколоплідної рідини, стану плаценти та пуповини.

Велике значення для отримання та адекватної оцінки даних обстеження у цей термін має застосування розширеного протоколу ультразвукового дослідження. Харківським спеціалізованим медико-генетичним центром ім. О.С. Масельського під керівництвом професора О.Я. Гречаніної був розроблений та впроваджений в роботу кабінетів пренатальної УЗ діагностики протокол анатомічного ультразвукового скринінга плода, який передбачає кількісну та якісну оцінку всіх органів та систем плода і дозволяє зафіксувати всі відхилення, які мають місце на час обстеження.

При наявності відхилень вагітна має бути направлена у регіональний медико-генетичний центр, де проводиться дослідження на апараті високої дозволяючої можливості для ідентифікації виявлених відхилень та розробки тактики нагляду за вагітною. Проводиться оцінка не тільки анатомічних особливостей плода, але й функціональних порушень. Особлива увага приділяється аномаліям мозку, серця, плаценти. Для визначення вад цих систем застосовується, крім звичайного УЗД, високоінформативний метод кольорової доплерографії.

Ультразвукове дослідження у ІІІ триместрі направлене на уточнення анатомічних та функціональних особливостей плода, аналіз стану серця, плаценти, пуповини, вирішення питання про подальший нагляд за вагітною, тактики ведення пологів.

Ультразвукова діагностика в умовах ультразвукового скринінгу дає можливість діагностувати 50-80% всіх ПВР, у тому числі практично всі вроджені вади, при яких показано переривання вагітності. Ультразвуковий скринінг є особливо ефективним при діагностиці вроджених вад центральної нервової системи (90%), множинних ПВР (66%). За даними Діагностичного медико-генетичного центру Санкт-Петербургу найбільші труднощі виникають при ідентифікації ізольованих вад серця (10%), а також дефектів лицьового черепу, дистальних відділів кінцівок (15%), хромосомної патології.

 


Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 508 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.003 сек.)