АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
ГНІЙНІ ЗАХВОРЮВАННЯ ПАЛЬЦІВ І КИСТІ
Панарицій
Гнійне запалення тканин пальців називають панарицієм (panaritium). Вхідними воротами інфекції (стафілокок, стрептокок, змішана флора) служать тріщини, подряпини та ін. Залежно від локалізації процесу і стадії захворювання, панарицій поділяється на такі форми: 1) шкірний; 2) підшкірний; 3) кістковий; 4) суглобовий; 5) сухожильний (тендовагініт); 6) пароніхій (в процес втягується навколонігтьовий валик); 7) піднігтьовий; 8) пандактиліт (ушкодження всіх тканин пальця).
Клініка. При шкірній формі виникає локальна зона гіперемії, локальна болючість, невеликий набряк шкіри. При підшкірній формі палець дещо збільшений у розмірах за рахунок набряку, рухи в ньому обмежені, з'являється виражений пульсуючий біль, через який хворі не сплять. Спостерігають підвищення температури, лейкоцитоз. При кістковій формі панарицію на початковій стадії захворювання клінічні ознаки такі ж, як і при підшкірній формі. Надалі уражена фаланга набуває колбоподібноі' форми. При рентгенологічному дослідженні визначають кісткову деструкцію. При суглобовій формі палець набуває веретеноподібної форми, з'являється гіперемія шкіри (рис. 2.4.16).
Рис. 2.4.16. Суглобовий панарицій III пальця лівої кисті.
При сухожильній формі палець набряклий, напівзігнутий, по ходу сухожилля спостерігають виражену болючість (визначення проводять ґудзикуватим зондом). При спробі розігнути палець біль посилюється. При пароніхії навколонігтьовий валик набряклий, гіперемований, болючий. На пізніх стадіях при натискуванні на валик з-під нього виділяється гній. При піднігтьовому панариції в нігтьовій ділянці фаланги з'являється виражений біль, під нігтем просвічується гнійний вміст. При пандактиліті спостерігають гнійне запалення усього пальця, з'являються гнійні нориці, палець деформується, збільшується в об'ємі, набряклий, шкіра потовщена й ущільнена, рухи в пальці відсутні (рис. 2.4.17).
Рис. 2.4.17. Пандактиліт І пальця лівої кисті.
Лікування. Хворі з неускладненими панариціями лікуються, як правило, амбулаторно. Лікування цих хворих повинно будуватись з урахуванням фаз-ності ранового процесу. На початкових стадіях (серозно-інфільтративне запалення) панарицію можна проводити консервативне лікування (УВЧ, ультразвукове опромінення). Широко застосовують ванночки з розчином марганцевокислого калію, 10% розчином хлориду натрію або 4% розчином бікарбонату натрію, але ефективність їх низька. Не слід застосовувати зігрівальні компреси, тим більше з мазями на жировій основі. Більш виправдана місцева гіпотермія хлоретилом із наступним накладанням напівспиртових або волого-висихаючих пов'язок (з антибіотиком та 20% розчином димексиду, 0,5% розчином хлоргексидину тощо). Крім цього, необхідно призначити протизапальні засоби (бутадіон, месулід), антибіотики. Досить ефективним є внутрішньовенне регіонарне (під джгутом) введення антибіотиків. їх вводять у вену під джгутом, накладеним на нижню третину плеча. Після введення антибіотика джгут утримують 20-30 хв.
Місцеву антибактеріальну терапію можна проводити за допомогою електрофорезу, ефективність її підвищується при додаванні протеолітичних ферментів (трипсину, хемопсину). Загальна антибіотикотерапія показана при дисемінації інфекції за межі пальців (наявності лімфаденіту, лімфангіїту та ін.). Слід зазначити, що пероральне застосування антибіотиків не дає необхідного лікувального ефекту. Більшість хворих з гнійно-некротичним процесом звертаються за медичною допомогою тоді, коли необхідно проводити хірургічне втручання. Метою операції при панариції є видалення гнійного ексудату, висічення нежиттєздатних тканин і попередження генералізації процесу.
При шкірній формі висікають ділянку змертвілого епідермісу. Іноді при цьому виявляють норицевий хід у підшкірну клітковину (панарицій у формі "запонки"). У цих випадках лікування проводять так, як при підшкірному панарицію.
При підшкірній формі панарицію застосовують анестезію за Лукашевичем-Оберстом. Розріз шкіри роблять поздовж, через осередок запалення, видаляють некротичні тканини, вводять гумовий випускник і використовують мазі на гідрофільній основі. Тільки їх відсутність може виправдати в цих умовах застосування розчинів антисептиків і гіпертонічного розчину хлориду натрію. Іноді після видалення некротичних тканин на рану накладають глухий шов.
При кістковій, суглобовій і сухожильній формах панарицію після анестезії проводять два розрізи по бокових поверхнях пальця. Ці розрізи поєднують з видаленням некротичних тканин і наступним лікуванням, як при гнійних ранах. При локалізації процесу на нігтьовій частині фаланги розріз роблять за формою ключки. Повне розсікання тканин за формою "риб'ячого рота" не проводять, оскільки розвивається деформація пальця з наступним порушенням функції.
При пароніхії в перші дні застосовують ванночки з перманганатом калію, спиртові компреси, змазування йодом. При неефективності - скальпелем надсікають нігтьовий валик на всій довжині по нігтьовій пластинці і проводять дренування. При пандактиліті, що не піддається лікуванню, ампутують палець.
Після завершення операції, при невеликих гнійних процесах пальців, на рану накладають пов'язки з мазями на гідрофільній основі (левомеколь, діоксиколь, 5% діоксинова мазь і т. ін.). При глибоких панариціях (сухожильному, суглобовому, кістковому, пандактиліті) рани дренують гумовими смужками або трубками. Не слід використовувати турунди, які швидко втрачають свою дію і починають перешкоджати відтоку ранового вмісту. Після затихання гострого запалення гумові смужки або трубки видаляють і подальше загоєння рани відбувається під пов'язкою.
У післяопераційний період, до моменту очищення рани, перев'язки проводять кожного дня. Для полегшення заміни сухих пов'язок їх необхідно розмочувати, користуючись теплими ванночками з мийними засобами й антисептиками. Для очищення рани і оцінки її стану використовують такі антисептики: 0,5% розчин хлоргексидину, 5% розчин пероксиду водню, 0,1% розчин лактату етакридину та ін. Оцінку стану гнійно-запального процесу та рани проводить тільки хірург. З переходом ранового процесу в фазу регенерації місцеве лікування рани здійснюють за загальними принципами. У цих випадках немає необхідності в іммобілізації пальців, кінцівки; проводять ЛФК, фізіотерапевтичне лікування.
При проведенні профілактики нагнійних процесів пальців і кисті необхідно звертати серйозну увагу на мікротравми і їх лікування. Особливу роль у профілактиці відіграє первинна хірургічна обробка ран, мікротравм, захист рук від них (рукавички), догляд за станом рук.
Дата добавления: 2015-11-25 | Просмотры: 1451 | Нарушение авторских прав
|