АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
ЗАГАЛЬНА ГЕНЕРАЛ13ОВАНА ГНІЙНА ІНФЕКЦІЯ
Сепсис
Сепсис (sepsis - гниття) - загальне інфекційне захворювання, що спричиняється різними мікроорганізмами та їх токсинами у зв'язку з прогресуванням та поширенням місцевого інфекційного процесу. Сепсис нерідко в народі називають "зараженням крові". Здебільшого він виникає як ускладнення різних місцевих гнійних процесів (фурункула, карбункула та ін.) і називається вторинним. Первинний сепсис трапляється рідко. Сепсис, при якому первинне джерело гнійного запалення виявити не вдається, називають криптогенним. Таким джерелом можуть бути каріозні зуби, приховані абсцеси, запалення мигдаликів і т. ін.
Розвиток сепсису, як правило, пов'язаний із високою вірулентністю мікробів, масивністю та тривалістю зараження, пригніченням імунобіологічних сил організму.
Тривалість сепсису може бути різною: від декількох годин (блискавична форма) до декількох років (хронічна форма).
Причиною сепсису можуть бути майже всі патогенні та умовно-патогенні бактерії: стафілококи, стрептококи, синьогнійна та кишкова палички, анаероби та ін.
Розвиток і перебіг сепсису є результатом складного динамічного процесу, що виникає внаслідок взаємодії мікроорганізмів, їх токсинів і організму хворого.
Труднощі ідентифікації сепсису при різних захворюваннях і станах спонукали узгоджувальну комісію (США, 1991) рекомендувати всі генералізовані запальні ускладнення поділяти на чотири групи: синдром системної запальної реакції, сепсис, сепсис-синдром і септичний шок. Синдром системної запальної реакції визначається на підставі наступних клінічних ознак: температура тіла 38 °С або нижче 36 °С, тахікардія - 90 за 1 хв, тахіпное вище 20 за 1 хв (при ШВЛ рСО, менше 32 мм рт. ст.), кількість лейкоцитів у периферійній крові понад 12 × 109 або менше 4 × 109, або ж кількість незрілих форм перевищує 10 %. Сепсис за цією рекомендацією визначають як системну запальну реакцію при явно інфекційному процесі, а сепсис-синдромом запропоновано позначати такі стани, при яких на фоні сепсису розвиваються органні порушення, що коригуються за допомогою засобів і методів інтенсивної терапії.
Класифікація сепсису (за В.К. Гостіщевим, 2001 p.):
1. За наявністю або відсутністю первинного джерела інфекції: а) первинний (при відсутності джерела інфекції); б) вторинний (при наявності первинного джерела інфекції).
2. За збудником: а) аеробний (стафілококовий, стрептококовий тощо); б) анаеробний (клостридіальний, неклостридіальний).
3. За причиною виникнення: а) рановий; б) при гнійних захворюваннях внутрішніх органів (пневмонії, аднекситі, ендометриті, хронічному тонзиліті, отиті, гаймориті та ін.); в) післяопераційний; г) криптогенний (невідоме джерело).
4. За локалізацією первинного джерела: а) отогенний; б) стоматогенний; в) урологічний; г) гінекологічний та ін.
5. За характером генералізації інфекції: а) септицемія - сепсис без гнійних метастазів; б) септикопіємія - сепсис із гнійними метастазами.
6. За клінічним перебігом: а) блискавичний; б) гострий; в) підгострий; г) рецидивний; д) хронічний.
Клініка. Найчастішими ознаками сепсису є: різкий головний біль, безсоння, подразливість, психози, галюцинації та ін. Поряд із цим, підвищується температура тіла до 39-40 °С із значними коливаннями зранку і ввечері (гектична температура), з'являється лихоманка, рясний піт, втрачається апетит, спостерігається схуднення. При дослідженні стану серцево-судинної системи визначають тахікардію, зниження артеріального тиску, підвищення венозного тиску. У хворих виникає порушення функції нирок, олігурія, зниження питомої ваги сечі, з'являється білок, формені елементи крові. Порушується функція печінки, нерідко виникає паренхіматозна жовтяниця, збільшуються печінка та селезінка. При дослідженні крові відзначають зниження кількості еритроцитів і гемоглобіну, збільшення швидкості осідання еритроцитів (ШОЕ) і лейкоцитоз, зсув лейкоцитарної формули вліво. При посівах крові лише в 70-80 % випадків вдається виділити збудника сепсису, що пояснюється як непостійністю бактеріемії, так і труднощами виділення деяких видів збудника. При проведенні бактеріологічного дослідження необхідно ретельно дотримуватися правил забору крові, її транспортування і наступної культивації. У перші дві доби обстеження здійснюють повторні рондомізовані (випадкові за часом) забори крові із вени, або її беруть ' 5 разів з інтервалом у 2 год і висівають у двох колбах. Посів вважають дійсним, якщо виділяється один і той самий мікроб в обох колбах і наступних посівах.
Слід зазначити, що при розвитку сепсису, як правило, змінюється характер перебігу місцевого ранового гнійного процесу: грануляції у рані стають в'ялими, зменшується кількість виділень, останні набувають тьмяного, нерідко гнильного вигляду. Виникають лімфангіїти, лімфаденіти, тромбофлебіти, набряклість навколишніх тканин, припухлість рани.
Слід пам'ятати, що клінічний перебіг сепсису значною мірою залежить від його форми. Так, блискавичний сепсис розвивається досить бурхливо, протягом декількох годин (6-8), і має характер септичного шоку. При несвоєчасному наданні допомоги настає смерть. При гострому сепсисі захворювання розвивається протягом декількох днів (5-10). При підгострій формі клінічний симптомокомплекс виникає протягом декількох тижнів, і перебігає не так виразно, як при перших двох формах.
Хронічний сепсис характеризується в'ялим перебігом зі слабкими клінічними проявами, які можуть спостерігатися місяцями, а нерідко і роками.
При рецидивуючому сепсисі періоди загострення чергуються з ремісіями (періодами затихання).
При бурхливому розвитку сепсису, внаслідок масивного розмноження мікробів і надходження в кров їх токсинів, розвивається септицемія. При цій формі сепсису не спостерігаються ремісії, і симптоматика захворювання є яскраво вираженою.
При подальшому розвитку сепсису виникає бактеремія з утворенням множинних гнійників у різних органах та тканинах. Ця форма сепсису називається септикопіємією. При ній мікроби, попадаючи в лімфатичне або кровоносне русло, осідають у капілярах різних органів і тканин, створюючи гнійний осередок, який стає новим джерелом розповсюдження інфекції.
Слід пам'ятати, що по суті із кожної гнійної рани в кровоносне і лімфатичне русло всмоктуються токсини, мікроби та продукти розпаду тканин. Цей процес часто супроводжується підвищенням температури тіла, ознобом, тахікардією й іншими симптомами інтоксикації. Такий стан називається резорбтивною лихоманкою і має місце у хворих із гнійною інфекцією. її не слід плутати з сепсисом. Резорбтивна лихоманка, як правило, тісно пов'язана з характером перебігу первинного гнійного вогнища. Із його санацією і ліквідацією симптоми резорбтивної лихоманки зникають. Разом із тим, при масивному надходженні мікробів у кровоносне русло, вона може переходити в сепсис.
Найтяжчим і специфічним ускладненням сепсису є шок, який може виникнути при будь-якому його виді і в будь-який період перебігу. Причина і механізм розвитку септичного шоку ще недостатньо з'ясовані, але визнаними вважаються наступні:
- масивне надходження у судинне русло мікроорганізмів з осередку інфекції або інших джерел;
- стимуляція бактеріальними токсинами ефекторних р-рецепторів більшості органів із розвитком периферійного судинного спазму;
- виникнення під дією токсинів генералізованого внутрішньосудинного згортання крові.
Основними ознаками септичного шоку є: зниження артеріального тиску, тахікардія, що нерідко супроводжується лихоманкою і набуває, як правило, прогресуючого перебігу. У хворих швидко виникає симптомокомплекс полі-органної недостатності. На пізній стадії шоку спостерігається затьмарення свідомості, навіть кома, блідість шкірних покривів, акроціаноз, виражене тахіпное, олігурія, гіпертермія, що змінюється зниженням температури тіла і сильним потовиділенням. Пульс стає частим (120-160 уд./хв), слабкого наповнення, нерідко аритмічним, з критичним зниженням артеріального тиску, що поєднується з ознаками венозної недостатності.
Лікування. Хворих на сепсис краще помістити в окрему палату. її слід регулярно провітрювати і підтримувати в ній чистоту (вологе прибирання, опромінення бактерицидними лампами). Лікування сепсису повинно бути комплексним і спрямованим в першу чергу на видалення гнійного джерела, боротьбу зі збудником, зменшення інтоксикації, підвищення захисних сил та покращання обмінних процесів в організмі. Хворим необхідно призначити антибіотики з урахуванням їх чутливості до мікрофлори (після посіву ранового вмісту і крові хворого). Якщо неможливо виявити джерело сепсису і висіяти мікроорганізми, призначають антибіотики широкого спектра дії (аміногліко-зиди, цефалоспорини). Призначають сульфаніламідні препарати (норсульфазол, сульфадимезин, бісептол, бактрим тощо). Також проводять УФО (ультрафіолетове опромінення) крові.
Для підвищення реактивності організму здійснюють переливання плазми, альбуміну, крові, еритроцитарної, лейкоцитарної маси. Хворим рекомендують вводити рідину: 5 % розчин глюкози з інсуліном (при цьому кількість інсуліну вводять із розрахунку 1 ОД інсуліну на 3 г сухої глюкози); розчин Рінге-ра-Локка, фізіологічний розчин, гемодез. Для покращання мікроциркуляції та реологічних властивостей крові призначають реополіглюкін, реоглюман, поліфер, сорбілак, реосорбілак. Загальна кількість введеної рідини повинна бути 4-5 л на добу. Однак при цьому необхідно слідкувати за діурезом, оскільки зниження функції нирок без відповідної корекції може призвести до застою рідини в організмі, розвитку набряків та погіршення показників геодинаміки.
Важливе значення в лікуванні сепсису має специфічна імунізація. З цією метою необхідно вводити в першу чергу гіперімунну антистафілококову або антиколібацилярну, або антисиньогнійну плазму, в якій містяться готові антитіла проти мікробів. З цією ж метою внутрішньом'язово вводять антистафіло-коковий гамма-глобулін.
Для активної імунізації організму застосовують стафілококовий анатоксин і специфічні вакцини. Під впливом цих препаратів організм самостійно виробляє антитіла.
Для покращення захисних сил організму вводять лейкоцитарну масу від здорового донора.
Необхідною умовою поліпшення результатів лікування хворих на сепсис є активне хірургічне лікування місцевих гнійних вогнищ, а при наявності метастатичних гнійників - їх виявлення і своєчасне розкриття та дренування рани. Ні в якому разі не можна витискати гнійники, травмувати тканини. Засохлі пов'язки слід відмочувати антисептичним розчином пероксиду водню, фурациліном або водним розчином хлоргексидину тощо і безболісно видаляти.
Дата добавления: 2015-11-25 | Просмотры: 487 | Нарушение авторских прав
|