ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА СТАТЕВИХ ОРГАНІВ.
Статеві органи поділяються на чоловічі (5.03) та жіночі (5.02), а також на на внутрішні та зовнішні статеві органи.
Органом, який визначає статеву приналежність людини, є статева залоза: у чоловіків – яєчко (5.16), у жінок - яєчник (5.13), які являють собою залози змішаної секреції. В них, як в екзокринних залозах, утворюються статеві клітини - у чоловіків - сперматозоїди (5.07), у жінок – яйцеклітини (5.20), які виділяються в зовнішнє середовище і забезпечують процес розмноження. Як ендокринні залози вони виробляють статеві гормони, що поступають в кров і впливають на розвиток вторинних статевих ознак і функцію статевої системи.
Отже, основна функція внутрішніх статевих органів - розмноження, тобто утворення і виведення чоловічих та жіночих статевих клітин, виношування плоду у жінок та виділення специфічних секретів у чоловіків.
ВНУТРІШНІ ЖІНОЧІ СТАТЕВІ ОРГАНИ.
Яєчник
Парний орган, статева залоза, в якій утворюються та дозрівають статеві клітини, а також виробляються жіночі статеві гормони.
Яєчник розміщується на бічній стінці малого тазу з обох сторін дна матки. Він має еліпсоподібну форму, синьо-біле забарвлення, незначно горбисту поверхню (5.13).
Яєчник має дві поверхні:
1) медіальну - яка обернена до матковоі труби і майже повністю покрита її торочками;
2) латеральну- прилягає до стінки малого тазу.
Краї яєчника:
1) прямий брижовий /ворота яєчника/;
2) випуклий, вільний - обернений до черевної порожнини, звисає в порожнину таза.
Брижовим краєм яєчник прикріплений до заднього листка широкої зв'язки матки за допомогою дуплікатури /складки/ очеревини, яка має назву - брижі яєчника. Брижа служить місцем входу судин і нервів з широкої зв'язки в ворота яєчника (5.13).
Яєчник має два кінці:
1) матковий /нижній/ - від якого до дна матки йде власна зв'язка яєчника, що фіксує яєчник;
2) трубний /верхній/ - обернений до маткової труби.
Довжина яєчника у статевозрілої жінки складає 2,5 - 5,0 см, ширина 1,5-3см, товщина 0,5 - 1,5 см. Маса яєчника 5 - 8 г. Як розміри, так і маса яєчника залежать від віку, індивідуальних особливостей і стану організму (5.13).
Зовні яєчник покритий тонкою білковою оболонкою і розміщений в порожнині очеревини, але очеревиною не покритий і зростається з нею лише брижовим краєм. Його вільна поверхня покрита одношаровим кубічним епітелієм, який розміщується на сполучнотканинній оболонці.
Глибше білкової оболонки розміщується більш щільна коркова речовина і залозиста тканина.
Центрально залягає мозкова речовина яєчника, багата судинами і пухкою сполучною тканиною - стромою яєчника.
В корковій речовині розміщені великі, до розмірів горошини, пухирчасті мішечки - фолікули. Фолікули, що мають менші розміри, називаються первинними фолікулами яєчника, а фолікули більших розмірів, містять фолікулярну рідину і називаються везикулярними фолікулали.
Везикулярний фолікул являє собою порожнину, яка вистелена клітинами і оточена сполучнотканинною оболонкою; в міхурці розвивається жіноча статева клітина – яйцеклітина.
Дозріваючи, фолікул збільшується, просувається до поверхні яєчника і дещо виступає над нею. Стінка дозрілого фолікула являє собою товсту сполучнотканинну оболонку, яка у зрілого фолікула розривається. Яйцеклітина течією рідини переміщується через маткову трубу в порожнину матки / овуляція /. Якщо вагітність не наступає, то на місці фолікула, який розірвався, утворюється залоза внутрішньої секреції - циклічне (менструальне) жовте тіло, яке в подальшому атрофується і перетворюється в побудоване із сполучної тканини білувате тіло, яке в подальшому зникає. У випадку запліднення яйцеклітини, жовте тіло зберігається до кінця вагітності і носить назву справжнього жовтого тіла вагітності на відміну від зникаючого менструального тіла.
Яєчники забезпечують кров'ю однойменні артерії (гілки черевної частини аорти), а венозна кров відводиться по яєчникових венах у нижню порожнисту вену (від правого яєчника) та в ліву ниркову вену (від лівого яєчника).
Лімфа відводиться в поперекові та у внутрішні клубові лімфатичні вузли.
Яєчник іннервують гілки черевного, ниркового, аортального та підчеревного нервових сплетень.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 1107 | Нарушение авторских прав
|