ТЕМА: ЗОВНІШНІ ПРОЯВИ СЕРЦЕВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
План лекції:
1. Серцевий поштовх.
2. Тони серця.
3. Електрокардіографія.
1. Векторкардіографія.
Серцева діяльність супроводжується механічними, звуковими та електричними проявами, які характеризують динаміку роботи серця. Одним з механічних проявів діяльності серця є серцевий поштовх (мал.11). Це ритмічне вип'ячування грудної стінки (міжреберного проміжку) під час систоли шлуночків. Воно зумовлене тим, що в період вигнання крові серце набуває круглої форми, піднімається догори і з певною силою верхівка серця торкається передньої грудної стінки. В період діастоли форма серця нагадує еліпс, який опускається до діафрагми. В клініці визначають три властивості серцевого поштовху: локалізацію, резистентність і площу поштовху. В нормі серцевий поштовх локалізується в п’ятому міжреберному проміжку зліва на 2 см досередини від середньо-ключичної лінії. Він резистентний, тобто при пальпації пальці відчувають силу дотику. Його площа досягає в нормі 2 см2, тобто він обмежений. У високих людей серцевий поштовх може попадати на ребро, тоді він не визначається пальпаторно.
Звуковими проявами серцевої діяльності є тони серця. Розрізняють 5 тонів серця, з них 2 тони вислуховуються, решта записують графічно. Запис тонів серця називається фонокардіографією. (ФКГ, мал.12)
Мал. 12 ФКГ та ЕКГ.
Основними тонами є перший та другий тони серця (мал.13).
Перший тон серця (систолічний) утворюється під час систоли шлуночків. Він має 3 компоненти: клапанний компонент – це звук від закриття атріовентрикулярних клапанів, утворюється в фазу асинхронного скорочення шлуночків; мязевий компонент – звук від вібрації стінок шлуночків в фазу ізоволюметричного скорочення; судинний компонент –звук від вібрації стінок судин в фазу швидкого вигнання крові. По звучанню систолічний тон тривалий (0, 12 сек), приглушений, низький. Він вислуховується для лівого серця на верхівці серця, для правого – в місці прикріплення мечовидного відростка до грудини.
Другий тон серця (діастолічний) утворюється під час діастоли. Він має 2 компонента: клапанний та судинний. Клапанний компонент –це звук від закриття півмісяцевих клапанів в протодіастолічний інтервал. Судинний компонент –це звук від вібрації стінки судини при зворотньому току крові. По звучанню діастолічний тон короткий (0,08 сек.), дзвінкий, високий. Він вислуховується в другому міжреберному проміжку на 2 см від краю грудини справа для аорти, зліва – для легеневої артерії.
Третій тон утворюється в період швидкого наповнення серця кров'ю.
Четвертий тон формується під час систоли передсердь, частіше зустрічається у дітей.
П'ятий тон є діастолічним, формується при наповненні серця кров'ю.
Як відрізнити перший тон серця від другого:
1. по звучанню
2. по місцю вислуховування (мал.14)
3. по проміжках між тонами (проміжок між 1 і 11 тонами =0, 3 сек., проміжок після 11 тону = 0, 5сек.)
4. по фонокардіограмі
Мал.14 Зони аускультації тонів серця
Мал.13 Характеристика тонів серця.
До зовнішніх проявів серця відноситься серцевий поштовх, який визначають пальпаторно. Він має три властивості: локалізацію, площу, резистентність.
Мал.15 Серцевий поштовх.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 1575 | Нарушение авторских прав
|