Здоров'я — найбільший дарунок природи
Святе завдання медицини — збереження даного природою здоров'я, а також відновлення втраченого здоров'я людини. Провідником усього раціонального з позиції здоров'я у кожної людини повинен бути, звичайно, медичний працівник. Це повинен бути знаючий спеціаліст, який сам зберігає, демонструє і пропагує науково обґрунтовані норми життя. Людина отримала від природи надзвичайно досконалий організм прекрасної форми, з універсальною стійкістю до труднощів життя — холоду і спеки, ран і отрут, страхів і нервових потрясінь, голоду та захворювань. На жаль, не всі однаково наділені даром здоров'я. З роками здоров'я все слабшає, а хвороб стає все більше. Кожна людина — поєднання двох протилежностей — здоров'я і захворювання. Абсолютно здорових людей дуже мало, більшість перебуває в так званому проміжному третьому стані — між здоров'ям та захворюванням. Кожний організм бореться із захворюванням, наслідки цієї боротьби залежать від величини резервів здоров'я.
З давніх часів люди не могли залишатися байдужими до захворювань і намагались якось від них рятуватись. Так виникла практична, а пізніше — і наукова медицина. Усі медичні доктрини складалися з двох частин — вчення про здоров'я і вчення про захворювання. Однак чим більше медицина пізнавала природу захворювань і чим досконалішими ставали засоби лікування, тим надійнішими здавалися шляхи досягнення здоров'я через лікування. Медицина ставала все більше лікувальною, спеціалізованою, госпітальною за орієнтацією.
XIX
Але практика показала, що, незважаючи на досягнення лікувальної медицини, рівень захворюваності та пов'язані з ним економічні витрати залишаються високими. Таким чином, чисто медичні заходи не дали ефекту в досягненні загального здоров'я, оскільки медицина, маючи на меті зберегти здоров'я, фактично вирішує інше — лікування хворих.
~ Санологія. Валеологія
Санологія — наука про механізми процесів відновлення порушених функцій — видужання від хвороб, травм та інших патологічних станів. Поняття санології невіддільне від поняття валеології.
Валеологія — наука про здоров'я, покликана вивчати механізми підтримки і зберігання стану здоров'я, засоби подовження тривалості життя, зберігання працездатності.
Здоров'я не можна розглядати лише як нормальну структуру і функцію організму при відсутності проявів захворювання. Це категорія не лише біологічна, але й соціальна. За визначенням ВООЗ, "здоров'я — це не тільки відсутність хвороб або фізичних дефектів, а стан повного фізичного, психологічного і соціального добробуту".
Важливим показником здоров'я є здатність людини найбільш ефективно використати свої біологічні можливості для реалізації соціальних функцій. Це значить, що при потребі підвищених вимог до людини в умовах її професійної діяльності (пілоти, космонавти, моряки, металурги та ін.) організм повинен швидко й адекватно перебудуватися, а також швидко відновити звичайний, нормальний рівень функціонування. Наприклад, хірург і операційна сестра мають бути готовими до багатогодинної напруженої роботи в умовах статичної пози, вдихати повітря, насичене парами лікарських речовин, і при цьому зберігати здатність до тонких координованих складних маніпуляцій, постійного відчуття правил асептики, а також поновлювати свою працездатність до наступного робочого циклу. Таким чином, здоров'я визначається запасом життєвих сил і резервами функцій організму, здатними компенсувати вплив шкідливих чинників і навіть протидіяти цим чинникам.
Суспільне здоров'я — це здоров'я індивідів, які складають дане суспільство. Суспільне здоров'я значною мірою є соціально-політичною та економічною категорією, об'єктом соціальної політики. Суспільне здоров'я характеризується певними показниками, які є загальноприйнятими. Показники суспільного здоров'я можуть характеризувати не тільки країну, але й окремі її регіони. їх можна розділити на декілька груп.
_______________ основи санології. здоров'я, чинники ризику _______________ 337
Демографічні показники — народжуваність, смертність, дитяча смертність, середня тривалість життя та ін.
Показник народжуваності — це кількість народжень за рік на 1000 населення, яке проживає на конкретній території:
Число народжених за рік х 1000 Середньорічна кількість населення '
Коефіцієнт смертності характеризує частоту смертних випадків за рік на 1000 населення, яке проживає на конкретній території:
Число померлих за рік х 1000 Середньорічна кількість населення '
Дитяча смертність — показник частоти смерті дітей на першому році життя:
Число дітей, які померли на першому році життя за даний рік х 1000
2/3 дітей, які народилися живими в даному році + 1/3 дітей,
які народились живими в попередньому році
Народжуваність вважають високою при показниках понад 25 %, низькою, якщо показник нижче 15 %.
Смертність вважають високою при показниках понад 15 %, низькою — до 9 %.
Показник дитячої смертності понад 50 % вважають високим, менше ЗО % — низьким.
До показників суспільного здоров'я належать також медико-санітарні показники: захворюваність, поширення захворювань, непрацездатність через хвороби, нещасні випадки та ін.
Під захворюваністю (первинною) розуміють сукупність захворювань, ніде раніше не врахованих і вперше в даному році виявлених серед населення.
Хворобливість (поширеність захворювань) — сукупність усіх наявних серед населення хвороб, уперше виявлених у даному році і зареєстрованих у попередні роки, з приводу яких хворі повторно Звернулися в даному році. Обидва показники розраховують на 1000 населення.
Захворюваність є більш чутливим показником, що реагує на умови зовнішнього середовища в даний рік. При вивченні цього показника за ряд років можна створити найбільш правильне уявлення про частоту виникнення захворювань і динаміку захворюваності, ефективність комплексу соціально-гігієнічних і лікувальних заходів, спрямованих на її зниження.
Показник хворобливості більш стійкий до різних впливів середовища, і його зростання не означає негативних зрушень у стані
здоров'я населення. Зростання цього показника може відбуватися за рахунок збільшення тривалості життя у зв'язку з досягненнями медицини і накопичення внаслідок цього контингентів, які перебувають на диспансерному обліку.
До чинників, що визначають здоров'я населення, належать такі: відтворення здоров'я, його формування, витрата і відновлення.
Відтворення здоров'я, або охорона і реалізація генофонду, народження здорового потомства визначається багатьма біологічними, соціально-економічними і санітарно-гігієнічними умовами. Це здоров'я батьків, рівень їхньої загальної та санітарної культури, умови перебігу вагітності і пологів, збереження резерву фізіологічних функцій організму майбутньої матері, стан родопомічної служби та сітки медико-генетичних консультацій тощо. Багато природжених захворювань та вад розвитку зумовлені не генетичними аномаліями, а токсичними, інфекційними та іншими шкідливими діями на плід під час вагітності. Величезна роль належить стану навколишнього середовища і морально-етичним характеристикам майбутніх батьків. Доброзичлива порада медичних працівників може змінити рішення молодої сім'ї про народження дитини у психічно неповноцінних батьків, хронічних алкоголіків, наркоманів, ВІЛ-інфікованих та ін.
Формування здоров'я визначається способом життя людини і станом навколишнього середовища. У генотипі індивіда закодовані всі його спадкові ознаки. Однак для того, щоб вони виявились у вигляді певних якостей організму і особистості, придатних для біологічних та соціальних функцій, необхідні певні умови, які визначаються власне способом життя та зовнішнім середовищем. Медичний працівник може вплинути на спосіб життя індивіда.
Процес витрати здоров'я відбувається у виробничій сфері. Тому особливе значення має характер, організація та умови праці. У виробничій діяльності велика увага повинна приділятися оптимізації умов праці на основі санітарно-гігієнічних норм з допустимими рівнями і концентраціями різних фізичних і хімічних чинників (температура, шум, вібрація, освітлення, домішки газу та ін.).
Процес відновлення здоров'я включає рекреацію (відпочинок), лікування і медико-соціальну реабілітацію (відновлювальне лікування), тобто відновлення соціального статусу хворих та інвалідів.
Трьом рівням особистості (соматичному, психічному і соціальному) відповідають три аспекти здоров'я: фізичний (соматичний), психічний і соціальний. Вирішення практичних проблем в охороні здоров'я пов'язане передусім з діагностикою рівня соматичного здоров'я людини. Головні умови існування всього живого па Землі —
_______________ основи санолопї. здоров'я, чинники ризику _______________ 339
це можливість поглинати енергію із зовнішнього середовища, акумулювати її і використовувати для процесів життєдіяльності. Чим доступнішими для використання є резерви біоенергетики, тим більш життєздатнішим є організм, оскільки життя підтримується тратою енергії на всіх рівнях. Здатність мобілізувати енергетичні ресурси органів і систем є основною умовою термінового пристосування організму до дії екстремальних чинників.
Енерговідтворення у людини відбувається головним чином аеробним шляхом, за участю кисню. Отже, максимальне використання кисню може служити інтегральним показником сили процесів енер-гоутворення, тобто рівня соматичного здоров'я людини. Особи з високим потенціалом аеробного енергоутворення мають високу стійкість до широкого спектра впливу — від гіпоксії і втрати крові до зрушень у кислотно-основному стані внутріпінього середовища. У них високі коронарний, респіраторний, ендокринний та інші резерви.
" Чинники ризику
У формуванні здоров'я і спричиненні недуг важливу роль відіграють численні зовнішні і внутрішні чинники, вплив яких неоднозначний і різноманітний. Одні з них тренують, а заодно й посилюють опірність організму проти захворювань, інші можуть лишатись індиферентними або спричиняти хворобливий стан людини. Шкідливі чинники зовнішнього і внутрішнього середовища здатні спричинити хвороби і називаються чинниками ризику. Тобто, це такі потенційно патогенні чинники, при контакті з якими у людини може виникнути певне захворювання. Наприклад, малорухливий спосіб життя, надмірна маса тіла, нераціональне харчування, систематичні психоемоційні перевантаження є чинниками ризику ішемічної хвороби серця. Наявність цукрового діабету в батька або матері, надмірне споживання солодощів є чинниками ризику цукрового діабету.
Умовно розрізняють дві групи чинників ризику: зовнішні і внутрішні. Зовнішні чинники — це забруднення довкілля шкідливими для організму хімічними речовинами (екологічні чинники), несприятливі погодні умови, сонячна радіація, нераціональне і незбалансо-ване харчування, забруднення харчових продуктів і води шкідливими хімічними домішками і радіоактивними нуклідами. Внутрішні чинники — генетична спадковість, малорухливий спосіб життя (гіподинамія), шкідливі звички (тютюнопаління, алкоголь, наркоманія, перенесені травми, операції (табл. 8).
340 _________________________™
Таблиця 8. Класифікація чинників ризику виникнення захворювань
Сфери
| Приблизна питома вага, %
| Групи чинників
| Спосіб життя
| 49—53
| Тютюнопаління; незбалансоване неправильне харчування; вживання алкоголю; шкідливі умови праці; стресові ситуації; адинамія, гіподинамія; погані матеріально-побутові умови; вживання наркотиків; зловживання ліками; дисгармонія в сім'ях, самотність; низький культурний і самотній рівень; надзвичайно високий рівень урбанізації; постійне перевантаження; постійне недосипання
| Генетика, біологія людини
| 18—22
| Схильність до спадкових захворювань; схильність до дегенеративних захворювань
| Зовнішнє середовище, природні кліматичні умови
| 17—20
| Забруднення повітря канцерогенами; забруднення води канцерогенами; інші забруднення повітря і води; забруднення ґрунту; різні зміни атмосферних впливів; підвищені геліокосмічні, магнітні та інші випромінювання
| Охорона здоров'я
| 8—10
| Неефективність профілактичних заходів; низький рівень медичної допомоги; несвоєчасність медичної допомоги
| Здебільшого виникнення захворювання спричиняється дією на організм не одного, а одночасно кількох чинників ризику. Наприклад, підвищений артеріальний тиск у поєднанні з гіперхолестери-немією (підвищення концентрації у крові холестерину) і малорухливим способом життя істотно збільшують ризик виникнення інфаркту міокарда.
Вивчення чинників ризику необхідне не лише для оцінювання їхнього впливу, але й для вироблення профілактичних заходів, спрямованих на запобігання їхньому негативному впливу на організм.
Вивчення основ санології особливо актуальне і конче потрібне в умовах сучасного науково-технічного прогресу. Технічна революція сучасності, безперечно, стала визначальною рушійною силою в прискоренні розвитку цивілізації, відкрила сприятливі можливості для задоволення матеріальних потреб людини. Але, незважаючи на очевидну позитивну роль, технічний прогрес призвів до негативних наслідків, зумовлених руйнівним його впливом на довкілля. Побіч-
ОСНОВИ САНОЛОГІЇ. ЗДОРОВ'Я, ЧИННИКИ РИЗИКУ 341
ні негативні результати виробничої діяльності сучасної людини проявились насамперед небезпечними для здоров'я екологічними зрушеннями, забрудненням промисловими викидами атмосфери і водних ресурсів планети, отруєнням і руйнуванням ґрунтів — основи біологічного існування і харчового достатку людини.
Несприятливі зміни умов життя і середовища сучасної людини значно збільшують кількість чинників ризику у виникненні захворювань і зниженні якості життя. Тому кожна свідома людина — і здорова, і хвора, а особливо фахівці медичного профілю повинні бути обізнані із ситуацією поширення чинників ризику у виникненні хвороб для того, щоб зрозуміти необхідність вироблення і здійснення заходів щодо відновлення здоров'я людини і зменшення можливостей розвитку в неї захворювань.
Розроблення стратегії і тактики забезпечення здоров'ям усього народу — справа дуже велика, важка і відповідальна. Вона залежить не тільки від медицини й охорони здоров'я, але, насамперед, від ставлення до цієї проблеми держави через залучення інших галузей науки і виробництва. Засобами досягнення комплексної первинної профілактики забезпечення здоров'я населення є: свідомість (виховання з дитинства розумного ставлення до свого здоров'я, до навколишнього середовища, правильний режим праці і відпочинку); рух (помірна фізична праця, фізкультура, загартовування); раціональне харчування.
За визначенням ВООЗ, необхідними умовами збереження життя є:
• мир і свобода від страху війни;
• рівні можливості для всіх;
• задоволення основних життєвих потреб (фізіологічних потреб у безпеці, соціальних, матеріальних, інтелектуальних, культурних, духовних);
• соціальна воля і суспільна підтримка.
Політика значною мірою визначає всі соціальні, економічні і культурні процеси нашого життя. Охорона здоров'я також пов'язана з політикою. У світі існує соціальна несправедливість і несправедливість у питаннях охорони здоров'я.
Ідеології, зорієнтовані на високий добробут суспільства, розглядають здоров'я як громадський здобуток, тому охорона здоров'я повинна стати важливим принципом соціально-економічного розвитку країн, у тому числі нашої держави.
Здоров'я — необхідна умова економічного розвитку нації, повинна розглядатись не тільки як особиста, а й як національна власність людей.
342 _____________________________x«_____________________________
" Контрольні запитання
1. Які стани у загальному здоров'ї свого організму переживає кожна людина?
2. Чи можуть чисто медичні заходи дати повний ефект у досягненні загального здоров'я?
3. Що таке санолоґія?
4. Що таке валеологія?
5. Що таке здоров'я за визначенням ВООЗ?
6. Що є важливим показником здоров'я людини?
7. Чим визначається здоров'я?
8. Що таке суспільне здоров'я?
9. Які основні демографічні показники суспільного здоров'я?
10. Назвіть три рівні особистості.
11. Назвіть три аспекти здоров'я.
12. Які основні умови існування всього живого на Землі?
13. Що є основною умовою термінового пристосування організму до дії екстремальних чинників?
14. Що таке чинники ризику?
15. Які розрізняють групи чинників ризику?
16. Охарактеризуйте зовнішні чинники ризику.
17. Охарактеризуйте внутрішні чинники ризику.
18. Які чинники ризику входять у групу "Спосіб життя"?
19. Які чинники ризику входять у групу "Генетика, біологія людини"?
20. Які чинники ризику входять у групу "Зовнішнє середовище"?
21. Які чинники ризику входять у групу "Охорона здоров'я"?
22. Які основні засоби досягнення комплексної первинної профілактики забезпечення здоров'я населення?
23. Які умови збереження життя визначені ВООЗ?
XX
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 764 | Нарушение авторских прав
|