АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Спостереження за хворими з захворюваннями __________щитоподібної залози і догляд за ними
Щитоподібна залоза — це найбільший орган ендокринної системи людини. Гормони, які вона виробляє, — трийодтиронін (Т3), тироксин (Т4), кальцитонін відіграють велику роль у регуляції
СП ОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ХВОРИМИ З ЗАХВОРЮВАННЯМИ ЕНДОКРИННОЇ СИСТЕМИ 315
різноманітних процесів в організмі (перш за все окисних), впливають також на функції інших систем організму.
Різноманітні захворювання щитоподібної залози (дифузний токсичний зоб, ендемічний зоб, гіпотиреоз, пухлини та ін.) зустрічаються достатньо часто. Захворювання щитоподібної залози нерідко перебігають тяжко, обумовлюючи, крім специфічного лікування, необхідність проведення різних заходів догляду. Часто при захворюваннях щитоподібної залози страждає нервово-психічний стан хворих. Так, пацієнти з дифузним токсичним зобом (захворювання, яке перебігає з підвищенням функції щитоподібної залози) бувають дратівливими, запальними, метушливими, легко збуджувальними. Пацієнти із пониженням функції щитоподібної залози (гіпотиреоз), навпаки, зазвичай стають в'ялими, апатичними, сонливими, втрачають інтерес до всього. У зв'язку з цим від медичного персоналу, який здійснює догляд за такими хворими, особливо потрібне спокійне, рівне, терпеливе ставлення до пацієнтів.
Внаслідок порушення обміну речовин у пацієнтів із захворюваннями щитоподібної залози нерідко спостерігається зміна маси тіла. При дифузному токсичному зобі часто спостерігається прогресивне схуднення. При гіпотиреозі, навпаки, збільшується відкладання підшкір-ножирового шару. Регулярне визначення маси тіла дозволяє робити висновок про динаміку маси тіла, що у свою чергу нерідко відображає тяжкість захворювання і ефективність проведеного лікування.
Унаслідок порушення обміну речовин, яке супроводжується підвищенням або, навпаки, зниженням основного обміну, у пацієнтів із захворюваннями щитоподібної залози змінюється температура тіла: вона стає підвищеною у хворих з дифузним токсичним зобом і зниженою у пацієнтів з гіпотиреозом. Оскільки температура тіла при цих захворюваннях нерідко відображає тяжкість їх перебігу, термометрію доцільно здійснювати декілька разів на день. У зв'язку з тим що у хворих з дифузним токсичним зобом спостерігається відчуття жару, підвищена пітливість, звичка легко одягатись, необхідно, з одного боку, слідкувати за температурою навколишнього середовища, не допускаючи перегрівання хворих, а, з другого — оберігати пацієнтів від протягів, які здатні призвести до простудних захворювань.
При догляді за хворими з гіпотиреозом, які част,о мерзнуть, навпаки, треба стежити за тим, щоб температура навколишнього середовища не була надто низькою. З метою зігрівання у постіль часто кладуть грілку.
Необхідно ретельно доглядати за шкірними покривами у хворих з гіпотиреозом. Шкіра у таких пацієнтів стає грубою, потовщеною, легко лущиться, що вимагає застосування пом'якшувальних і живильних кремів.
316 _____________________________ XVI1
У хворих з дифузним токсичним зобом спостерігаються різні очні симптоми: розширення очної щілини, блиск очей, витрішкуватість та ін. Прогресивна витрішкуватість у ряді випадків може призвести до патологічних змін кон'юнктиви і рогівки, що потребує регулярного промивання кон'юнктивального мішка розчином фурациліну 1:5000, закрапування крапель і закладання очної мазі за призначенням окуліста.
При захворюваннях щитоподібної залози нерідко страждає серцево-судинна система. У хворих з дифузним токсичним зобом часто відзначається тахікардія, артеріальна гіпертензія, різні порушення ритму, іноді розвиток симптомів серцевої недостатності. У хворих з гіпотиреозом, навпаки, спостерігають зниження артеріального тиску і брадикардію. Тому при догляді за пацієнтами із захворюваннями щитоподібної залози необхідно регулярно стежити за частотою пульсу, вимірювати артеріальний тиск, фіксуючи виявлені зміни.
Лікування хворих дифузним токсичним зобом полягає в призна-; ченні дієти з підвищеним вмістом білків і вітамінів, застосуванні • антитиреоїдних засобів: мерказолілу, препаратів йоду та ін. Хворі з ] гіпотиреозом потребують замісно терапії, систематичного вживання і тиреоїдних препаратів (тиреоїдин, левотироксин та ін.).
Серйозним ускладненням дифузного токсичного зоба є тирео-токсичний криз, який може бути спровокований психічною трав-1 мою, оперативним втручанням, зниженням дози або відміною анти- і тиреоїдних препаратів. При тиреотоксичному кризі відзначається 1 різке психічне збудження хворих, підвищення температури тіла до 1 39—41 °С, прискорення пульсу до 150—200 за 1 хв, іноді розвиваєть- 1 ся миготлива аритмія, біль у животі, нудота, пронос. Прогресування І тиреотоксичного кризу може призвести до знепритомнення, розвит- І ку гострої серцево-судинної недостатності. При появі ознак тирео- І токсичного кризу застосовують кортикостероїдні засоби, мерказо- і ліл, препарати йоду, серцеві глікозиди. 1
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 664 | Нарушение авторских прав
|