Особливості догляду за хворими .__________з захворюваннями шлунка
Найчастіше пацієнтами гастроентерологічного відділення є хворі з гастритами і виразковою хворобою шлунка та дванадцятипалої кишки.
Гострий гастрит — це захворювання, яке характеризується запаленням слизової оболонки шлунка. Причинами його можуть бути недоброякісна їжа, різні отруйні речовини, алкоголь та ін.
Основною ознакою захворювання є біль у надчеревній ділянці, який може супроводжуватись блюванням.
Хворому перш за все промивають шлунок, призначають постільний режим протягом доби, обмежують споживання їжі протягом 1—2 днів з наступним переходом на слизисту дієту (дієта № 1а) з подальшим розширенням (дієта № 16, № 1). Забороняється груба, жирна їжа, гострі приправи. Хворому дають багато питва. За наявності болю у надчеревній ділянці можна покласти на живіт грілку.
Хронічний гастрит — це хронічне запалення слизової оболонки шлунка. Може бути з підвищеною та пониженою кислотністю.
Гастрит з пониженою кислотністю. Основними ознаками гастриту з пониженою кислотністю є нудота вранці, поганий апетит, схильність до проносу, неприємні відчуття в епігастральній ділянці.
Таким хворим призначають під час їди вживати хлоридну кислоту з пепсином або шлунковий сік. їм дають бульйони, компоти. Годують таких хворих часто, але невеликими порціями, рекомендують добре пережовувати їжу. Хворим протипоказана жирна, солона, смажена, з додаванням прянощів їжа, молоко (дієта № 2). Забороняють вживати алкоголь. Харчові продукти мають бути рубленими або протертими.
Хворим призначають мінеральні води (єсентуки № 17 або № 4, миргородську) по півсклянки за півгодини до їди; пити треба повільно.
Гастрит з підвищеною кислотністю. Хворі скаржаться на біль У надчеревній ділянці, відрижку кислим, печію, закреп. Під час загострення гастриту хворі повинні дотримуватись дієти № 1. їжа має бути подрібненою, помірно теплою, виключають кислу, солону їжу, прянощі, смажені та жирні продукти. Для зниження кислотності призначають тепле молоко, мінеральні води (боржомі, луганську).
298 _______________________________ ™ _______________________________
Виразкова хвороба шл нка та дванадцятипалої кишки. Основною ознакою цієї хвор би є біль у надчеревній ділянці, який пов'язаний із споживанням їжі. Він виникає через ЗО—60 хв—2 год після їди, а біль у дванадцятипалій кишці буває натще і вночі. На; висоті болю може настати лювання, яке полегшує стан хворого, і
Необхідно стежити за арактером блювотних мас. Якщо вони; набувають вигляду кавової гущі, це вказує на шлункову кровотечу. | Треба негайно сповістити про це лікаря, а хворому створити максимальний спокій.
Головним методом ліку ання хворих на виразкову хворобу є до-| тримання дієти під час захворювання (дієта № 1). Якщо у хворого] виникає біль уночі, треба заздалегідь приготувати і поставити солод-j кий, але не міцний чай, сухарі, споживання яких полегшує біль. |
їжа має бути подрібнен ю, помірно теплою, багатою на вітаміни,! особливо аскорбінову кисл ту. Виключають смажені продукти. За-1 бороняють вживати алкого ь. Харчовий раціон має складатися з до-і статньої кількості повноцінних білків, жирів, вуглеводів, мінераль-j них солей. Проміжки між споживанням їжі не повинні перевищувати більше 4 год. За 1 год д сну хворим дозволяють легку вечерю. 1
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 515 | Нарушение авторских прав
|