Загальна характеристика вірусів бактерій
Бактеріальні віруси (бактеріофаги) являють собою відносно просту біологічну систему і є зручною моделлю для вивчення основних проблем молекулярної біології, молекулярної генетики тощо. Значні успіхи у вивченні механізмів реплікації нуклеїнових кислот, дослідження тонкої структури генетичного матеріалу, молекулярного механізму мутацій, регуляції білкового синтезу та багато інших досягнень сучасної біології пов’язані з застосуванням бактеріофагів як зручних модельних об’єктів. Ця зручність полягає в наступному:
1) бактеріофаги мають просту, але диференційовану структурну організацію, яка на сьогодні є добре вивченою;
2) вони швидко розмножуються;
3) відомі досить надійні методи накопичення, виділення та очистки бактеріофагів;
4) завдяки простоті організації бактеріальних клітин накопичено багато інформації щодо їх молекулярно-біологічних і генетичних характеристик, тому модель фаг-бактерія широко застосовується у сучасній молекулярній біології.
Бактеріофаги є паразитами представників майже всіх груп прокаріотичних організмів: від крихітних Dellovibrios, які самі паразитують на інших бактеріях, до порівняно великих ціанобактерій.
Виділити бактеріофаг можна з різних матеріалів, де могли в даний момент міститись бактерії, на яких даний фаг розмножується. Так, наприклад, дизентерійні та фаги кишкової палички виявляються в стічних водах, грунті, організмах комах та ін. Стафілококові фаги знаходяться в слизу з носа, на шкірі та в виділеннях з ран. Фаги, що уражують фітопатогенні бактерії, виділяють з рослин.
Для первинного виділення бактеріофагів досліджуваний матеріал гомогенізують, звільняються від великих частинок та фільтрують через бактеріальні фільтри. Отриманий фільтрат засівають разом з відомими бактеріями в рідке поживне середовище. Умови інкубації підбирають оптимальними до бактерії, як правило це 370С протягом 14-18 годин. Для видалення залишків бактерій після інкубації проводять низькошвидкісне центрифугування та фільтрування через бактеріальний фільтр. Для виділення фагів з лізогенної культури часто необхідно застосовувати індукцію виходу профагу, як описано нижче.
Бактеріофаги, як і інші віруси, є облігатними внутрішньоклітинними паразитами і розмножуються виключно в клітинах бактерій. Іх розмноження в рідкому середовищі приводить до того, що культура, яка була мутною перед додаванням вірусу, через декілька годин інкубації стає прозорою. На твердих середовищах фаги вивляють за допомого спот-тесту. При цьому на поверхню агару в чашці Петрі засівають культуру, а потім на неї наносять краплину вірусвмісного матеріалу. На місці нанесення матеріалу будуть або окремі негативні колонії, або велика стерильна пляма, в залежності від кількості вірусу в досліджуваному зразку. Для точного визначення титру вірусу застосовують методи титрування бактерофагів за Апельманом (в рідкому поживному середовищі) та за Граціа (метод подвійних агарових шарів).
Дуже часто виявлені в досліджуваних зразках бактеріофаги являють собою суміш фагів, що відрізняються між собою за біологічними властивостями. Тому після виявлення фага в досліджуваному зразку проводять виділення його “чистої лінії” з подальшим пасируванням даного фагу на чутливій бактерії. В подальшій роботі з даним фагом керуються принципами Д’Ерелля – засновника бактеріофагії. Ці принципи полягають в наступному:
1. Як правило, дія бактеріофагів на бактерії є специфічною – певний бактеріофаг викликає лізис тільки відповідного виду бактерій. Слід відмітити, що серед фагів, які виділяють із хворих на бактеріози рослин також існує чітка родова та видова специфічність. Проте існують виключення, коли той чи інший бактеріофаг здатен лізувати бактерії кількох, звичайно близьких, видів. Фаги даної групи отримали назву полівалентних. Разом з тим, існують типоспецифічні або моновалентні фаги, що здатні лізувати далеко не всіх представників відповідного виду бактерій, а уражують лише певні типи чи навіть штами.
2. Бактеріофаги діють тільки на молоді активно вегетуючі бактерії (виключення - ціанобактерії), що здатні забезпечити в процесі розвитку культури розмноження даного фага.
3. Літична дія бактеріофагів на бактерії призводить до просвітлення мутної бульйонної культури, а на агарових газонах викликає утворення чистих ”стерильних” зон, бляшок різних розмірів, обумовлених ізольованим розвитком потомства кожної початково внесеної на газон фагової частинки. Останні, по аналогії з утворенням бактеріальних колоній при розмноженні бактерій, що виросли на агарі, одержали назву негативних колоній фага. Кількість цих негативних колоній вказує на кількість фагових часток, що міститься в 1мл середовища.
4. При лізисі бактеріальної культури фагом серед великої кількості фагочутливих клітин може зустрічатися якась кількість стійких особин, що при дальшому розмноженні можуть спотворювати картину дії фага. Від таких клітин обов’язково звільняються шляхом фільтрації, прогріванням або ж обробкою хлороформом.
Характер негативних колоній виділених фагів може попередньо вказувати на деякі властивості фагів (рис.3.1.). Так, чисті, прозорі негативні колонії вказують на належність фагів до вірулентної групи, а мутні, з ореолом по периферії можуть говорити про виділення помірних фагів, які здатні переходити в форму профага і лізогенізувати бактеріальні культури. Крім того, розмір негативної колонії незалежно від її характеру, може говорити про розмір вірусних часток, які достовірно вивчають за допомогою методу електронної мікроскопії. Оскільки фаги маленьких розмірів порівняно швидко дифундують в агарі, то в результаті їх діяльності утворюються негативні колонії великого розміру (1,5-10 мм). До фагів цієї групи належать бактеріофаг CΔ та Т1. На противагу цьому, невеликі негативні колонії розміром 1-2 мм утворюются крупними бактеріофагами типу Т2 та Т4.
Загальні властивості фагів зазвичай слугують відображенням властивостей клітини-господаря. Наявність жорсткої клітинної стінки у більшості бактерій потребує особливих механізмів проникнення або виходу вірусів.
Прикріплення фагу до бактеріальної клітини відбувається на клітинній поверхні. Оскільки клітинна поверхня відрізняється у різних бактерій, то існують різні способи взаємодії фагу з бактеріальою клітиною. Так, деякі фаги приєднуються до особливих виростів, так званих L- та F-ворсинок, які приймають участь в процесі кон’югації. Віріони інших фагів зворотньо прикріплюються до джгутиків бактерії і потім сковзаються вздовж них, при чому цьому процесу, швидше за все, сприяють рухи самих джгутиків. На поверхні бактеріальної клітини є специфічні рецептори для бактеріофагів, проте дані про їх природу досить обмежені. Проникнення геному бактеріофагу в клітину супроводжується фізичним відокремленням нуклеїнової кислоти від капсидних білків, які залишаються зовні клітини. Крім нуклеїнової кислоти фага, всередину клітини потрапляє невелика кількість білку та деякі інші речовини, в тому числі олігопептиди та поліаміни.
Оскільки бактеріальні клітини здатні поглинати з середовища вільну ДНК, то і геном фага може проникнути таким чином в клітину. Це явище отримало назву транфекції. Здатність бактерій поглинати молекули ДНК може виникнути як нормальне явище на певних етапах росту, наприклад у В. subtilis. В деяких випадках це явище викликається штучно, як, наприклад, у Е. coli.
Проникнення геному бактеріофагу в чутливу бактерію приводить до розвитку або літичної, або лізогенної інфекції, в залежності від природи фага (іноді бактерії) та умов оточуючого середовища.
При лізогенному типі взаємодії геном фагу в неінфекційній формі передається бактеріальними клітинами з покоління в покоління, причому час від часу в деяких клітинах синтезуються віріони, що лізують ці клітини та виходять в зовнішнє середовище. Лізогенні клітини стають імунними до повторного зараження цим же бактеріофагом і лізогенні культури продовжують нормально рости. Присутність вільних віріонів можна виявити шляхом інфікування індикаторної культури. Бактеріофаги, що здатні переходити в лізогенний стан, називають помірними, фаги, у яких така властивість відсутня – вірулентними. Слід відміти, що навіть помірні фаги при першій інфекції чутливих до них бактерій викликають продуктивну інфекцію у багатьох або навіть всіх клітин. Виникнення лізогенії вимагає серії певних подій. Ймовірність появи лізогенії та продуктивної інфекції варіює у різних фагів та залежить від умов культивування.
Найкраще вивченим серед вірулентних фагів є бактеріофаг Т4, будова якого наведена на рис.. Основні компоненти бактеріофагу Т4: головка, що містить нуклеїнову кислоту (ДНК); відросток – виконує функцію введення генетичного матеріалу в клітину Е.coli; конектор, який поєднує головку бактеріофагу з відростком; базальна пластинка з фібрилами – апарат пошуку, фіксації та подачі сигналу для введення нуклеїнової кислоти в клітину.
Рис.3.1. Будова бактеріофагу Т4.
1. головка; 2. конектор; 3. стержень хвостового відростку;
5.чохол хвостового відростку; 5. базальна пластинка;
6. зубець базальної пластинки; 7. довга фібрила.
8. коротка фібрила.
Життєвий цикл бактеріофагу Т4 став класичним прикладом онтогенезу вірусів. Експеримент, вперше проведений Еморі Елліс та Максом Дельбрюком, дозволив встановити загальну послідовність подій. Клітини E.coli, що активно ростуть, заражали бактеріофагом так, щоб в середньому на одну клітину приходилось по одній фаговій частинці. Протягом двох-трьох хвилин інкубації більшість фагів адсорбувались на клітинах. Всі неадсорбовані фаги потім інактивували, додаючи антифагову сироватку. Через декілька хвилин після цього культуру розбавляли в більше ніж сто разів, щоб зменшити концентрацію антитіл та попередити інактивацію фагового потомства. Через певні проміжки часу в пробах інфікованої культури визначали концентрацію інфікуючих одиниць шляхом висіву проб на чашки з індикаторними бактеріями та підрахунку числа негативних колоній на бактеріальному газоні. Результати даного експерименту графічно представлені на рис.3.2. Протягом 24 хв. після адсорбції бактеріофагу на клітині число інфекційних одиниць в культурі залишалось стабільним. В цей період кожна негативна колонія утворювалась окремою інфікованою клітиною, з якої потомство фага виходило після того, як клітина виявлялась на поверхні агару. Через 24 хв. число інфекційних одиниць починало рости, оскільки деякі інфіковані клітини лізуються та вивільняють бактеріофаги. На 30-й хвилині всі інфіковані клітини були вже зруйновані. Число інфекційних одиниць до кінця досліду приблизно в сто разів перевищувало число інфікованих клітин. З кожної клітини виходило приблизно сто фагових потомків.
Рис.3.2. Одиночний цикл розвитку бактеріофагу Т4.
Першим етапом взамодії бактеріофагу Т4 з клітиною є адсорбція (рис.3.3.). В інтактному стані бактеріофагу довгі фібрили обвиваються навколо відростка таким чином, що їх середня частина підтримується корткими фібрилами, прикріпленими до того місця, де головка з’єднується з відростком. Можливо, при контакті кінців фібрил з рецепторами клітини нитки розправляються і випрямляються. Для цього необхідний L-триптофан як кофактор. Для наступного етапу взаємодії фагу з бактерією необхідне правильне просторове положення базальної пластинки, що забезпечується, очевидно, контактом усіх шести ниток з рецепторами клітини. Слід зауважити, що необернене прикріплення бактеріофагу до клітини і проникнення в неї ДНК відбувається лише на окремих ділянках оболонки (всього їх приблизно 300), де цитоплазма і зовнішні мембрани утворюють міцні контакти, стійкі до м’якого осмотичного шоку.
а б в г
Рис. 3.3. Схема основних етапів адсорбції фагу Т4 на бактерії E.coli.
а – вільна фагова частинка; б – приєднання довгих фібрил до оболонки бактерії; в – фіксація зубців базальної пластинки; г – скорочення хвостового чохла та ін’єкція фагової ДНК в клітину.
Після адсорбції бактеріофагу на клітині відбувається скорочення чохла, яке стимулюється базальною пластинкою, що змінює свою конфігурацію. В процесі скорочення приймають учась всі 144 субодиниці чохла і їх суцільне переміщення призводить до зменшення довжини чохла у 2 рази і збільшення діаметру на 30%. Дистальна частина стержня щільно підходить до цитоплазматичної мембрани і кінець стержня проколює рихлі шари клітинної оболонки, що були зруйновані лізоцимом. На наступному етапі відбувається ін’єкція ДНК в середину бактеріальної клітини.
Рис.3.4. Схема розвитку подій при інфікувані Е.coli бактеріофагом Т4.
Латентний період (період часу між зараженням і лізисом клітини) в стандартних умовах для бактеріофагу Т4 складає 24 хвилини (рис.3.4). Потрапивши в середину бактеріальної клітини, фагова ДНК викликає перебудову обміну речовин зараженої клітини (припиняється синтез бактеріальних РНК, ДНК, білків). Рибосоми клітини-хазяїна модифікуються так, що починають функціонувати на м-РНК фагу ефективніше, ніж на м-РНК хазяїна. В клітині спочатку синтезуються “ранні” білки. Синтезуються наступні ферменти: ДНК-полімераза; ДНК-дезоксирибонуклеаза, що руйнує ДНК клітини-хазяїна; ферменти, що необхідні для утворення 5-оксиметилцитозину та його фосфорилювання. Синтезована ДНК-дезоксирибонуклеаза не діє на ДНК фагу, очевидно тому, шо в ній міститься 5-оксиметилцитозин. Ці ферменти забезпечуть синтез ДНК бактеріофагу. На наступному етапі починається синтез білків. Всі білки віріону та інші пізні білки (наприклад лізоцим) синтезуються більш-менш одночасно, і накопичуючись, утворюють фонд “попередників”. Потім вони прямо та специфічно взаємодіють з іншими молекулами, в результаті чого виникають субструктури, які потім збираються вже в цілі віріони. Збирання віріонів складається з чотирьох основних етапів, що приводять до утворення проміжних структур, які взаємодіють між собою лише у визначених критичних точках.
На останньому етапі взаємодії фагу та клітини накопичений лізоцим (продукт гена е) діє зсередини на пептидоглікановий шар клітини. Лізоцим утворюється в зараженій клітині задовго до початку лізису, але лізис наступає тільки в тому випадку, коли лізоцим отримує доступ до шару пептидоглікану. Для цього необхідна реакція, що ініціюється фагом (продукт гену t). В результаті розщеплення пептидогліканів клітинна стінка бактерії стає дуже тонкою і розривається під дією осмотичного тиску. Відбувається вихід бактеріофагу з клітини.
Типовим прикладом помірних фагів є бактеріофаг l. Цей бактеріофаг може переходити з клітини в клітину в процесі інфекції, або передаватись з поколінння в покоління під час розмноження даного бактеріального штаму. В останньому випадку латентний геном фага називається профагом, а клітини, що несуть профаг – лізогенними. Природнім господарем даного бактеріофагу служить штам Е. Coli К12, генетика якого добре вивчена. Саме тому бактеріофаг l був вибраний як об’єкт досліджень, направлених на з’ясування природи лізогенії.
Геном бактеріофага l представлений дволанцюговою ДНК. Фагова ДНК упакована в білкову оболонку, що представляє собою досить складну структуру та складається з головки та хвостового відростку. Фагова частинка за допомогою хвостового відростку приєднується до клітини, проколює її оболонку та вводить свою ДНК, залишаючи оболонку ззовні.
Подальші події можуть розвиватись двома способами (рис.3.5.). Для одних клітин спостерігається літичний шлях розвитку: різні групи фагових генів включаються та виключаються відповідно до певної програми. ДНК фага l інтенсивно реплікується, синтезуються нові білки головки та хвостового відростку, в бактеріальній клітині утворюються нові інфекційні віріони. В решті решт клітина лізується та вивільняє приблизно 100 фагових частинок.
В інших клітинах фагова ДНК лізогенізує клітину-господаря: всі фагові гени, крім одного, виключаються та фагова ДНК, яка отримала назву профаг, стає частиною бактеріальної хромосоми. При поділі бактерії „профаг” пасивно реплікується та передається дочірнім клітинам. Цей процес може повторюватись безмежну кількість разів. Проте, при УФ-опроміненні майже всі лізогенні клітини лізуються та дають потомство фагу l.
Як було сказано вище, в лізогенній клітині працює один єдиний фаговий ген, що кодує білок-репресор фагу l. Репресор є позитивним та негативним регулятором експресії генів. Приєднуючись до двох операторних ділянок фагу l, він вимикає всі інші гени бактеріофагу та експресує свій власний ген.
Рис.3.5. Шляхи розвитку бактеріофага l.
Слід зауважити, що одразу після інфікування перші етапи регуляції експресії генів однакові незалежно від способу подальшого розвитку подій. На критичному етапі фаговий регуляторний білок “відчуває” стан клітини-господаря і подальші події направляються по одному з двох шляхів.
На рис.3.6. подана спрощена генетична карта фага l. Бактеріальна хромосома у складі віріону є лінійною, але одразу після потрапляння в бактеріальну клітину замикається в кільце. В результаті з’єднання кінців ДНК (cos-сайтів) групи генів лізису та хвостового відростку зближуються. Гени, що кодують білок репресор (CI) та білок, який запускає літичний шлях (Cro), розміщені поруч на хромосомі фагу. Ці гени транскрибуються в протилежних напрямках (рис.3.7.). Точки початку транскрипції цих генів розділені ділянкою 80 пар основ. В цій ділянці розміщені промотори та оператори, з якими з’єднуються білки-регулятори. На рис.. видно, що кожен з генів (c1 та cro) має свій власний промотор. Ці промотори не перекриваються між собою. OR1, OR2 та OR3 – це операторні ділянки, до яких приєднуються c1 та cro, регулюючи таким чином активність обох промоторів. Слід відмітити, що кожна з операторних ділянок перекривається з одним з промоторів, а OR2 перекривається з обома промоторами.
Рис.3.6. Генетична карта бактеріофага l.
РНК-полімераза – це фермент, що транскрибує фагову ДНК з утворенням РНК. При зв’язуванні з PR (промотор гену cro), полімераза налаштовується на транскрипцію цього гену (в праву сторону), а при з’язування з PRM (промотор гену c1) транскрибується ген c1 в іншу сторону. В клітині ці два промотора ніколи не бувають зайняті одночасно: в залежності від стану апарату регуляції експресії полімераза зв’язується тільки з одним з них. В присутності репресора полімераза може зв’язатись з PRM, а в присутностіCro – з PR.
Отже репресор, приєднаний до OR2, виключає ген cro, перешкоджаючи зв’язуванню РНК-полімерази з PR. В даному випадку репресор здійснює негатитивну регуляцію. З іншого боку, репресор, приєднавшись до OR2, допомагає РНК-полімеразі зв’язатись та почати транскрипцію з PRM. Ефективність транскрипції збільшується приблизно в 10 разів. Таким чином, білком-репресором здійснюється позитивна регуляція власного гену.
В лізогенізованій клітині репресор завжди зв’язаний з OR1 та OR2, в той час як OR3 зазвичай вільний від репресора. Таким чином, в даній клітині відбувається активний синтез білку репресора. Якщо в клітині дуже висока концентрація білку репресора, то останній приєнується до OR3 і блокує власний промотор. При діленні клітини концентрація даного білку дещо падає. В результаті цього білок-репресор від’єднується з ділянки OR3 і процес транскрипції гену c1 відновлюється. При відсутності зовнішніх впливів ці процеси можуть відбуватись необмежено довго, однак можуть бути призупинені будь-яким індуктивним впливом. Найкращим індуктором в даному випадку є ультрафіолетове опромінення.
Рис.3.7. Схематичне зображення апарату переключення генів у бактеріофагу лямбда.
Мішенню дії УФ-випромінення та інших індукуючих факторів є ДНК. Пошкодження ДНК під впливом опромінення викликає зміну в поведінці бактеріального білку Rec A. Останній стає високоспецифічною протеазою, що розщеплює мономери репресора l та інших репресорів. Це призводить до двох наслідків. По-перше, по мірі того як репресор звільняє OR1 та OR2, швидкість його синтезу падає. По-друге, полімераза зв’язується з PR та починає транскрипцію гену cro. Тепер саме білок Cro визначає подальший розвиток подій. Перша синтезована молекула Cro зв’язується з OR3. Це пригнічує подальший синтез білку репресора. Поки ген PR продовжує працювати та ген cro транскрибується, транскрибуються також гени, розмішені зправа від cro. Продукти цих генів необхідні на ранніх етапах літичного циклу. Синтезується все більше білка Crо, поки його конценцентрація не досягне рівня, при якому заблоковуються ділянки OR1 та OR2. Таким чином білок Cro вимикає синтез репресора, та запускає каскад експресії генів, відповідальних за літичний шлях розвитку фагу l.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 1346 | Нарушение авторских прав
|