АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Фетоплацентарна система
Під час вагітності в організмі самки взаємодіють дві фізіологічні системи, які знаходяться у повній кореляційній залежності. Усе, що відбувається в організмі плода нейрогуморальними механізмами за допомогою плаценти і плацентарного кровообігу передається материнському організму, який за законом зворотного зв'язку реагує відповідними змінами функціонального стану. І навпаки, умови навколишнього середовища, які впливають на організм матері, передаються плодові. Клітини ембріона чутливо вловлюють найменші зміни у хімічному складі материнської крові.
З ранніх строків вагітності формується і функціонує протягом всієї вагітності особлива ендокринна система фетоплацентарного комплексу, яка забезпечує кореляцію складних адаптаційних взаємовідношень організму матері і плода.
Фетоплацентарна система характеризується виробкою стероїдних гормонів (естрогенів, прогестерону), хоріонічного гонадотропіну (ХГ), або кінського хоріонічного гонадотропіну (КХГ), плацентарного лактогену (ПЛ), ембріонального α-фетопротеїну і простагландинів. Ці гормони поступають в амніотичну рідину і в кров матері, метаболізуються і виводяться нирками і кишечником.
В організмі вагітної самки естрогени синтезуються з холестерину матері в основному гормональним комплексом плацента — плід. Вони збільшують м'язову масу матки, забезпечуючи таким чином її скоротливу діяльність у період пологів. Синтез естріолу в період вагітності здійснюється за участю наднирників і печінки плода. Наднирники плода синтезують дегідроепіандростерон-сульфат (ДЕА-сульфат) з прегнолон-сульфату. У печінці плода ДЕА-сульфат гідролізується до 16-ОН-ДЕА-сульфату, котрий переходить у плаценту і метаболізується в естріол, який надходить до крові матері. У печінці вагітної утворюються сполуки естріолу з глюкуроновою кислотою — глюкуроніди і сульфати. Вони виводяться головним чином з сечею. За умов фізіологічного перебігу вагітності продукція естріолу і естрадіолу зростає відповідно до збільшення строку вагітності і росту плода. зростаюча концентрація естрогенів забезпечує ріст і розвиток матки, регуляцію біохімічних процесів у міометрії, збільшення активності ферментних систем, підвищення енергетичного обміну, накопичення глікогену й АТФ, необхідних для розвитку плода.
Концентрацію естріолу визначають для спостереження за станом плодa протягом вагітності. За умов ускладненого перебігу вагітності змен-Іення концентрації естріолу свідчить про порушення розвитку плода.
Плацентарний лактоген регулює метаболічні процеси в організмі матері, направлені на забезпечення росту і розвитку плода. Діє лютеотропно, лактотропно і соматотропно. Існує пряма залежність між рівнем ПЛ і масою плода. При багатоплідній вагітності концентрація ПЛ зростає пропорційно числу плацент.
Концентрацію ПЛ і прогестерону визначають для спостереження за функцією плаценти.
Організми матері і плода являють собою динамічну систему гомологічних органів. Враження будь-якого органа матері призводить до порушення розвитку однойменного органа плода. Експериментально встановлено, що сироватка крові тварини, в якої видалили частину якогось органа, стимулює проліферацію в однойменному органі. Механізми цього явища потрібно ще з'ясовувати.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 469 | Нарушение авторских прав
|