Періоди утробного розвитку
Визначення, термінологія і види вагітності
Вагітність (graviditas) — складний фізіологічний процес в організмі самки, пов'язаний з плодоносінням, що проходить з моменту запліднення до пологів.
Термінологія: англ. pregnancy; фр. la grossesse, gravidite, gestation; рос. беременность.
Крім цього, є терміни, специфічні для кожного виду тварин: тільність — для корови; жеребність (жеребість) — для кобили; суягність — для вівці; кітність — для вівці, кози, кішки; поросність — для свині; сукрільність — для кролиці; щенність (щінність) — для суки.
Види вагітності:
—за кількістю плодів: одноплідна і багатоплідна;
—за часом настання: первинна і повторна;
—за перебігом: фізіологічна, патологічна і додаткова.
Періоди утробного розвитку
Утробний розвиток тварин умовно розрізняється на два періоди:
—ембріональний;
—плодовий (фетальний).
Ембріональний період триває 1/4-1/5 вагітності, від зиготи до виявлення зовнішніх ознак, які характерні для цього виду (у великих тварин — до 60 днів). У цей період утворюються зачатки всіх найважливіших органів і систем організму, формується тулуб, зачатки кінцівок, закінчується плацентація.
Фетальний період триває до народження плода. У цей час плід швидко росте, розвиваються органи і системи, закладені в ембріональний період.
За А. П. Студенцовим, розрізняють третій період — постфетальний — від народження до статевого дозрівання, а в ньому виділяють стадію новонародженості, яка триває до 10 днів, від народження плода до відпадання пуповини.
У гуманній медицині розрізняють 4 періоди утробного розвитку:
—стадія зиготи (до 24 год після запліднення);
—стадія зародка (протягом першого місяця вагітності);
—стадія ембріона (другий місяць вагітності);
—стадія плода.
3. Дроблення і ембріогенез
У нижчих тварин після запліднення відбувається ділення зиготи, процес характеризується розходженням кожного бластоміра пополам і тому їх число завжди є парним: 2-4-8-16 і т. п. Дроблення, або сегментація — це послідовне мітотичне ділення зиго-клітини (бластоміри) без росту дочірніх клітин до розмірів мате-(дасої. Дроблення властиве ссавцям, у яких бластоміри розділяються дочасно. їх кількість може бути непарною і вони не розходяться один від одного.
У міру того, як проходить дроблення, кількість бластомірів збільшується, а їх величина — зменшується.
У людини зигота досягає стадії двох бластомірів приблизно через 30 год. після запліднення. На цій стадії один бластомір звичайно більший від іншого і ділиться першим — стадія 3 бластомірів. Потім маленький бластомір ділиться в свою чергу, і через 40 год. зигота складається з двох великих і двох маленьких бластомірів. Перші клітини — еластоміри більші за звичайні соматичні клітини і тісно стикаються. Час, який проходить від проникнення спермія в яйцеклітину до метафази першого дроблення зиготи становить 12 год. у кролиці, 12-14 год. у свині, 16-22 год. у вівці, 20-24 год. у корови.
Стадія морули (від лат. morum — шовковиця) характеризується тим, що всяпорожнина прозорої оболонки заповнена бластомірами. Морула схожау цей час на ягоду шовковиці і має 12-16 клітин. Починається диференціація бластомірів на трофобластичні і ембріобластичні. Трофобласт утворюють більш дрібні і світлі клітини, які групуються під прозорою оболонкою, а ембріобласт формують більші і темніші клітини, які знаходяться всередині.
Перші дні свого життя зародок розвивається у яйцепроводі і завдяки скороченням його м'язової стінки рухається до місця, де він прищепиться до матки на весь період вагітності. Ембріон залишається в яйцепроводі приблизно 3-4 дні (49-74 год. у кролиці, 50 год. у свині, 72 год. у вівці, 90 год. у корови, 98 год. у кобили). У м'ясоїдних цей період довший і триває 148 год. у кішки і 168 год. у суки. У матку зародок попадає уже на стадії морули, яка містить до 50 клітин.
Час перебування в яйцепроводі є надзвичайно важливим для подальшої імплантації в ендометрій. Нормальний процес координованого розвитку ендометрію і зародка потребує точного співвідношення естрогенів і прогестерону. Тільки у цьому випадку настає імплантація. Розвиток ембріона синхронізований з вмістом секретів геніталій, проліферацією і секреторною активністю слизової матки, яка регулюється прогестестероном.
Після того як морула поступає до матки, розмноження клітин різко прискорюється, між ними накопичується рідина і утворюється внутрішня маса клітин, а стінка прозорої оболонки потоншується під дією протеолітичних ферментів ембріона і ендометрію. Зародок вилуплюється із прозорої оболонки і перетворюється у бластоцисту, або бластулу (від грец. blastos — зародок). Це відбувається у кролиці протягом 76-100 год. (О. А. Хіцька, 2002), у свині на 6-7-й день, у вівці — на 7-8-й день, у коней - на 8-й день, у корів — на 9-11-й день, у жінок — у кінці четвертого дня. Перехід від морули до бластули супроводжується утворенням внутрішньої маси клітин і зовнішнього покриву порожнистого міхурця. Цей покрив називається трофобластом. З внутрішніх клітин (ембріобласту), які розміщені на одному з полюсів бластули, буде розвиватися ембріон, а трофобласт з часом перетворюється у плаценту.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 1026 | Нарушение авторских прав
|