АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Загальні відомості про будову нервової системи людини

Прочитайте:
  1. I. Загальні положення
  2. II. Хвороби кістково-суглобової системи
  3. А. Забезпечення пози людини
  4. АВТОНОМНА ЧАСТИНА ПЕРИФЕРІЙНОЇ НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ.
  5. Адаптація зорової сенсорної системи
  6. Анатомічна будова та функції лімбічної системи.
  7. Анатомія та фізіологія дихальної системи
  8. АНАТОМІЯ, ФІЗІОЛОГІЯ І ГІГІЄНА НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ
  9. Анатомо-фізіологічні особливості ендокринної системи у дітей раннього віку. Медсестринське обстеження даної системи.
  10. Анатомо-фізіологічні особливості кісткової системи у дітей.

 

Усі функції людського організму — рухова діяльність, робота внутрішніх органів, тканинні процеси регулюються нервовою сис­темою. Результатом фізіологічної діяльності головного мозку є пси­хічна діяльність людини, її розумова робота.

Нервова система (як і серцево-судинна, м'язова, дихальна і т. ін.) є фізіологічною системою. Фізіологічна системаце сукупність об'єднаних організацією та управлінням живих структур і еле­ментів, які характеризуються певними властивостями та функ­ціями, що відрізняють їх від інших структур і елементів. Діяль­ність системи характеризується проявами її основних функціональ­них властивостей, тобто специфічними реакціями.

Нервова система людини складається з двох великих відділів:

• центральної нервової системи (ЦНС), яка включає головний і спинний мозок;

• периферійної нервової системи, яка складається з нервових воло­кон, що відходять від головного і спинного мозку. Збираючись у пучки різної товщини, нервові волокна утворюють нерви, які зв'язують головний і спинний мозок зі всіма органами та систе­мами організму.

За функціями нервову систему поділяють на соматичну і вегетатив­ну. Соматична нервова система іннервує опорно-руховий апарат і всі органи чуттів, а вегетативна нервова система регулює процеси обміну речовин та роботу всіх внутрішніх органів (серця, нирок, легень та ін.).

Нервова система людини являє собою складне утворення і вико­нує різноманітні функції.

Спинний мозок розміщений у хребтовому каналі. В ньому розріз­няють сіру речовину, в якій переважають нервові клітини різного розміру та форми, і білу речовину, утворену відгалуженнями нейро­нів довжиною 1 м і більше. Зі спинного мозку виходить 31 пара змі­шаних нервів, які своїми тонкими гілочками обплітають всі части­ни тіла.

Головний мозок заповнює порожнину черепа і включає мозковий стовбур у складі продовгуватого, середнього, проміжного мозку й мозочка та передній, або великий мозок, поділений на дві півкулі.

Стовбур мозку зверху покритий білою речовиною, а сіра речови­на всередині утворює ядра, від яких відходять 12 пар черепно-моз­кових нервів. У сірій речовині мозкового стовбура містяться ди­хальний, серцевий, судинно-руховий центри, а також центри, які ре­гулюють скорочення м'язів, обмін речовин, потовиділення. Мозочок виконує функції координації рухів, регулює м'язові скорочення та діяльність внутрішніх органів. В центральній частині стовбура моз­ку міститься ретикулярна формація у вигляді сітчастого утворення, так звана неспецифічна. Призначення її — за допомогою імпульсів регулювати збудливість центральної нервової системи (підвищувати або пригнічувати).

Великі півкулі головного мозку також складаються із сірої і білої речовини. Біла речовина утворена нервовими волокнами і розміще­на всередині. Сіра речовина складається з нервових клітин і глії, розміщена зверху і утворює кору головного мозку. Товщина кори 2—3 мм, у ній налічується 15—18 млрд нервових клітин, 140 млрд міжнейронних елементів і понад 1000 млрд зв'язків між нейронами.

Глії — це допоміжні клітини, які є опорою для нервових клітин, виконують функцію їх живлення і зосереджують резервні енерге­тичні речовини. Періодично ці речовини виходять із депо і надхо­дять до нервових клітин.

Нервові клітини кори головного мозку за допомогою відгалу­жень зв'язані між собою та нервовими клітинами, розміщеними в різних ділянках тіла.

Кора головного мозку є вищим відділом центральної нервової системи і функціонує у взаємодії з нижніми відділами. Вона забез­печує взаємодію організму із зовнішнім середовищем, регулює і контролює всі функції організму.

Центри регуляції різних функцій організму локалізовані в певних зонах кори. Розрізняють сенсорні, моторні та асоціативні зони. Сен­сорні зони — це мозкові відділи різних органів чуттів (зорового, слухового, больового і т. ін.). Моторні зони кори управляють рухами.

Сенсорна і моторна зони займають невелику частину поверхні кори. Основна її частина являє собою асоціативні зони, які здійс­нюють зв'язок між всіма сферами кори. Діяльність асоціативних зон лежить в основі вищих психічних функцій — пам'яті, логічного ми­слення, уяви, навчання.

Головною структурною і функціональною одиницею нервової системи є спеціалізована нервова клітинанейрон (неврон). Вона складається з тіла і відгалужень: одного довгого — аксона і бага­тьох коротких — дендритів.

Аксон простягається від центральної нервової системи до того чи іншого органа. З аксонів складаються нерви і нервові волокна. Функція аксона полягає у проведенні нервових імпульсів до інших нейронів або виконавчих органів — м'язів, залоз, кровоносних су­дин тощо.

Дендрити здійснюють зв'язок між окремими нервовими клітинами і, як правило, не виходять за межі центральної нервової системи.

Тіло клітини виконує функцію живлення відгалужень.

Основними властивостями нервової тканини, а також м'язової є збудливість і провідність. Збудливість — це здатність розвивати збудження у відповідь на подразнення; провідність — це здатність передавати збудження від одних клітин до інших. Передача збуджен­ня з одного нейрона на інший, на м'яз чи інші периферійні органи здійснюється за допомогою спеціального механізму — синапса. Ак­сони утворюють синапси на тілі іншої нервової клітини або на її відгалуженні. На кожному нейроні може бути 15—20 тис. синапсів.

Функціями нейронів є сприймання подразнень, їх перероблен­ня, передавання інформації (імпульсів) і формування відповідної ре­акції.

За функціями розрізняють три групи нейронів:

• аферентні (чутливі, сенсорні), які сприймають, переробляють і передають інформацію до центральної нервової системи;

• проміжні, або вставні, які здійснюють контакт між нервовими клітинами;

• еферентні (рухові, моторні), які посилають імпульси до робо­чих органів, забезпечуючи ефект діяльності.

Нервові волокна (відгалуження нейронів, покриті оболонкою) поділяються на два види:

• аферентні (доцентрові), які передають інформацію від перифе­рійних тканин і органів до центральної нервової системи;

• еферентні (відцентрові), які передають команди від централь­ної нервової системи до робочих органів.

Швидкість передачі інформації залежить від товщини аксона і коливається від 1 до 120 м/с.

Доцентрові нерви мають особливі сприймальні апарати в усіх органах і тканинах організму — рецептори.

Рецептор — нервово-фізіологічний апарат, який сприймає по­дразнення із зовнішнього або внутрішнього середовища і перетво­рює його на нервовий імпульс. У рецепторах різні види енергії пе­ретворюються на нервовий процес — збудження.

Рецептори, які сприймають подразнення із зовнішнього середо­вища, називаються екстерорецепторами. Сигнали овід органів і тканин самого організму сприймають інтерорецептори. Подразни­ками клітин, які мають особливо важливе значення в життєдіяль­ності організму, є нервові імпульси. Вони виникають в рецепторах тканин і розглядаються як природні подразники. Особливу підгру­пу серед останніх утворюють рецептори, розміщені в м'язах і су­хожиллях, — пропріорецептори. Вони сигналізують про рівень напруження м'язів чи позу, дозволяють людині орієнтуватися у просторі.


Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 696 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.004 сек.)