Промислове підприємство забруднює атмосферне повітря населеного пункту сірчистим ангідридом. Якого негативного впливу на населення слід передусім очікувати?
ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
З гігієни та екології до поточного модульного контролю
Для студентів 6 курсу медичного факультету
Комунальна гігієна та екологія
На території міста відзначено підвищений рівень марганцю в атмосферному повітрі, питній воді та продуктах харчування сільськогосподарського походження. Яка дія вказаних чинників на організм людини?
1. Комбінована.
2. Синергічна.
3. Поєднана.
4.* Комплексна.
5. Роздільна.
У виробничих умовах реєструються високі рівні шуму та забруднення повітря робочої зони ангідридом сірки. Який вид шкідливої дії цих чинників на організм людини?
1. Специфічна.
2. Комбінована.
3.* Поєднана.
4. Роздільна.
5. Комплексна.
3. У населеному пункті, в якому переважають (70% днів упродовж року) північні та північно-західні вітри, а південні вітри майже відсутні, обирається земельна ділянка під будівництво цементного комбінату, який за проектною документацією забруднюватиме атмосферне повітря пилом. З якого боку від населеного пункту найдоцільніше розташувати промислове підприємство?
1.* Південно-східного.
2. Північно-західного.
3. Північного.
4. Західного.
5. Східного.
4. На північній околиці населеного пункту розташований хімічний комбінат. Протягом року спостерігається така повторюваність вітрів: північний 10%, східний 20%, південний 50%, західний 20%. Яке найкраще місце для розміщення земельної ділянки стаціонару медико-санітарної частини?
1. На північ від хімічного комбінату.
2. На схід від хімічного комбінату.
3. На захід від хімічного комбінату.
4. На території хімічного комбінату.
5. * На південь від хімічного комбінату.
5. У місті К. планується будівництво цементного заводу. За спостереженнями, напрямок вітрів за рік складає: північний − 10 %, північно-східний − 12 %, північно-західний − 25 %, південний − 13 %, південно-східний − 21 %, південно-західний − 19 %. Вкажіть оптимальне розміщення підприємства відносно житлової зони.
1. Північно-східне.
2. * Північне.
3. Північно-західне.
4. Південне.
5. Південно-східне.
6. Прикарпатський регіон характеризується постійною високою (понад 80 %) вологістю атмосферного повітря. В холодний період року при помірно низьких температурах повітря населення цього регіону відчуває сильний холод. Це зумовлено збільшенням віддачі тепла шляхом:
1. Випромінювання.
2. Радіації.
3. * Конвекції.
4. Кондукції.
5. Випаровування.
В атмосферному повітрі населеного пункту виявлено підвищені концентрації фотооксидантів. При трансформації якої хімічної сполуки утворюються ці речовини?
1. Діоксиду сірки.
2. Діоксиду вуглецю.
3. Чадного газу.
4.* Діоксиду азоту.
5. Сірководню.
Промислове підприємство забруднює атмосферне повітря населеного пункту сірчистим ангідридом. Якого негативного впливу на населення слід передусім очікувати?
1.* Подразнювального.
2. Канцерогенного.
3. Гепатотоксичного.
4. Нефротоксичного.
5. Фіброгенного.
9. Протягом 5 діб міждобові коливання температури повітря складали 6ºС, барометричного тиску − 10 мб, швидкість руху повітря в момент спостереження − 6 м/с. Який тип погоди характеризують такі показники?
1. Оптимальна.
2. Подразлива.
3.* Гостра.
4. Гіпотензивна.
5. Гіпоксична.
10. За даними Гідрометеорологічної служби, погодна ситуація в м. Києві характеризувалась такими даними: протягом 10 діб з 1 по 10 листопада спостерігалась малохмарна, антициклонічна погода, без опадів. Антициклон малорухомий, без атмосферних фронтів. Атмосферний тиск ‒ 760 мм рт. ст. Температура повітря +12 °С, відносна вологість повітря ‒ 60 %. Швидкість руху повітря ‒ 2 м/с. Визначте тип даної погоди відповідно до медичної класифікації погоди.
1. Погода „гіпоксичного“ типу.
2 Погода „спастичного“ типу.
3. Хмарна.
4. Подразнювальна.
5. * Стійка індиферентна.
11. На території міста Харкова протягом доби спостерігалось підвищення частоти загострення ішемічної хвороби серця при зміні погодної ситуації (падіння атмосферного тиску на 12 мм рт.ст., підвищення температури повітря на 8 °С, зменшення вмісту кисню в повітрі на 14,0 г/м³). Визначте тип даної погоди.
1. Вітряна.
2.* „Гіпоксична“.
3. Хмарна.
4. Індиферентна.
5. „Спастична“.
12. У другу декаду травня в м. Києві спостерігалась погода, яка характеризувалась такими показниками: міждобові коливання температури повітря 2 °С, барометричного тиску 7 мб, швидкість руху повітря в момент спостереження 6 м/с. Який тип погоди характеризують такі показники?
1.* Подразлива.
2. Оптимальна.
3. Гостра.
4. Гіпотензивна.
5. Гіпоксична.
13. 25 травня Українське бюро погоди повідомило, що з західної Європи на територію України наближається глибокий циклон з теплим фронтом і фронтом оклюзії по типу теплого. 25 травня центр циклону знаходився над м. Львовом. Львівською гідрометеостанцією зареєстровані наступні метеорологічні показники: атмосферний тиск ‒ 960 мб, температура повітря ‒ +11 °С, відносна вологість повітря ‒ 98 %, вміст кисню ‒ 270,1 г/м³. Яка медична характеристика погоди спостерігалась 25 травня над м. Львовом?
1. Погода „гіпоксичного“ типу.
2. Погода „спастичного“ типу.
3. Стійка індиферентна.
4. * Нестійка погода „спастичного“ типу з елементами погоди „гіпоксичного“ типу.
5. Подразнювальна.
В листопаді над містом Дніпродзержинськом протягом 7 діб стояв туман. На 4-5 добу за допомогою служби швидкої медичної допомоги щодоби госпіталізовано по 150 хворих з легеневими та серцево-судинними хворобами. Це в 10-12 разів більше, ніж у попередні дні. Яку назву має така погодно-синоптична ситуація?
1. Ожеледиця.
2. * „Токсичний смог“ („Лондонський смог“).
3. „Фотохімічний смог“ („Лос-Анджельський смог“).
4. Завірюха.
5. Геомагнітна буря.
15. Протягом 12 днів у вересні над Україною стаціонував антициклон. Стояла сонячна погода вдень, протягом доби у всі ці дні не було вітру, був штиль. Максимальна температура повітря вдень доходила до 30 °С, вночі ‒ до 20 °С. Над автомобільними дорогами міста Києва та в районах транспортних розв′язок склалася ситуація, яка характеризується великим вмістом у повітрі диму, сажі та інших компонентів вихлопних газів автомобілів. При цій ситуації погано себе почували хворі з легеневими та серцево-судинними захворюваннями. Яку назву має така погодно-синоптична ситуація?
1. Магнітна буря.
2. Токсичний туман.
3. Підвищена сонячна активність.
4. Буревій.
5. *„Фотохімічний смог“ („Лос-Анджельський смог“).
Лікар-кардіолог м. Чернігова отримав термінове повідомлення бюро погоди. Внаслідок хромосферного спалаху на Сонці очікується велика геомагнітна буря. Дайте рекомендації щодо змін у схемі лікування хворих з хронічною ішемічною хворобою серця у стаціонарі.
1. Призначити гіпотензивні препарати.
2. Призначити постільний режим.
3.* Підсилити спазмолітичну та антикоагулянтну терапію.
4. Продовжити призначене раніше лікування.
5. Призначити нові впливові лікувально-діагностичні процедури.
17. Житель міста Одеси, 63 роки, має діагноз „Хронічна ішемічна хвороба серця з серцевою недостатністю ІІІ ступеня“. Отримує необхідну хіміо-, фізіотерапію. Звернувся до лікаря за порадою, бо почув по радіо прогноз погоди, що очікується наближення циклону і наступного дня буде значне зниження атмосферного тиску та температури повітря. Дайте рекомендації хворому.
1. Проводити заходи, направлені на підвищення неспецифічної резистентності організму.
2. Проводити вітамінотерапію.
3. Дотримуватись звичайного побутово-трудового режиму.
4. Госпіталізувати в палату „Біотрон“.
5. * Щадний режим та лікування за звичайною схемою.
18. У 67-річної жінки, що хвора на неспецифічний поліартрит, напередодні різкої зміни погоди в умовах стаціонару з′явились додаткові скарги на задишку, набряк суглобів, головний біль та біль у ділянці серця, шкірну висипку, білок та кров у сечі, підвищення температури тіла. Який клінічний симптом, крім задишки, серцевого та головного болю, є найбільш погодо(метео) залежним?
1.* Набряк суглобів.
2. Підвищення температури тіла.
3. Шкірна висипка.
4. Гематурія.
5. Білок у сечі.
19. Житель м. Черкаси, 68 років, має діагноз: „Хронічна ішемічна хвороба серця з серцевою недостатністю ІІІ ступеня“. Отримує необхідну перманентну хіміо- та фізіотерапію. Звернувся до лікаря за порадою, бо почув по телебаченню прогноз погоди: „Завтра очікується наближення циклону й атмосферний тиск протягом дня буде значно падати“. Дайте рекомендації хворому.
1. Лікування за звичайною схемою.
2. Госпіталізувати у палату „Біотрон“.
3.*До звичайної схеми лікування додати спазмолітині та антикоагулянтні препарати.
4. Впровадити заходи, спрямовані на підвищення неспецифічної стійкості організму.
5. Дотримуватись звичайного побутово-трудового режиму.
Лікар-кардіолог м. Черкас отримав термінове попередження бюро погоди. Наступного дня очікується велика магнітна буря внаслідок хромосферного спалаху на Сонці. Дайте рекомендації щодо змін у схемі лікування хворих на артеріальну гіпертензію у стаціонарі.
1. Підсилити спазмолітину терапію.
2.* Додатково призначити гіпотензивні препарати та антикоагулянтну терапію.
3. Призначити постільний режим.
4. Продовжити лікування, що призначене раніше.
5. Призначити нові впливові лікувально-діагностичні процедури.
21. Жителю високогірного району Карпат ‒ 102 роки. Працював вівчарем протягом 45 років. Під час медичного огляду: скарг на стан здоров′я немає, самопочуття добре, артеріальний тиск ‒ 130/80 мм рт.ст., частота дихання ‒ 24 за 1 хв, ЖЄЛ ‒ 3л. Інструментальне дослідження стану серцево-судинної системи негативних змін не виявило. Відомо, що батько довгожителя прожив 98 років, дід ‒ 105 років. Вживав тільки джерельну воду і натуральні продукти. Алкогольні напої вживав рідко. Не палить. Протягом життя ніяких захворювань (окрім нежитю) не було. Який фактор міг найбільше вплинути на тривалість життя?
1. Проживання у високогірному районі.
2. Фізична активність протягом тривалого проміжку часу.
3. Професія вівчара.
4. Відсутність захворювань протягом усього періоду життя.
5.* Екологічно чисті продукти, вода, генетична схильність, відсутність шкідливих звичок.
22. Хлопчик 11 років, мешканець м. Черкаси, має діагноз: "Хронічний обструктивний бронхіт з частими загостреннями (3 рази на місяць), фаза ремісії. Дихальна недостатність - 0 ст." Отримує необхідну перманентну хіміо-, фізіо-, фітотерапію. Дайте рекомендації щодо кліматичного лікування.
1. Санаторій у Прикарпатті (м. Яремча).
2. Південний берег Криму (м. Ялта).
3. Чорноморське узбережжя (м. Одеса).
4.* Місцевий пульмонологічний санаторій (під м. Черкаси).
5. Узбережжя Азовського моря (м. Бердянськ).
23. Жінка, 32 роки, мешканка м. Чернігів, має діагноз "Хронічний пієлонефрит у фазі ремісії, без гіпертензії та без порушень екскреції азоту нирками", отримує необхідну терапію у разі загострення. Запропонуйте найбільш доцільну місцевість з мінеральними водами для санаторно-курортного лікування хворих нефрологічного профілю.
1. * Санаторій у м. Трускавець.
2. Санаторій у м. Миргород.
3. Санаторій у м. Стара Русса.
4. Санаторій у м. Моршин.
5. Всі запропоновані санаторії.
24. Мешканка м. Харкова, 48 років, має діагноз: "Гіпертонічна хвороба І стадії з частими гіпертонічними кризами", отримує необхідну перманентну хіміо- та фізіотерапію. Запропонуйте місцевість, найбільш доцільну для санаторно-курортного лікування в кардіологічному санаторії.
1. Санаторій під м. Києвом (м. Конча-Заспа).
2. Санаторій під м. Києвом (смт. Ворзель).
3. Санаторій на узбережжі Азовського моря (м. Бердянськ).
4. Санаторій у Прибалтиці (м. Юрмала).
5. * Місцевий кардіологічний санаторій (під м. Харковом).
25. Чоловік, 28 років, мешканець м. Києва, має діагноз "Хронічний гастрит зі зниженою секреторною та кислотоутворюючою функцією шлунка з частими загостреннями, фаза ремісії", у разі загострень отримує необхідну терапію, дотримується дієти. Запропонуйте найбільш доцільний гастроентерологічний курорт з мінеральними водами
1. Санаторій у м. Миргород (Україна).
2.* Санаторій у м. Єсентуки (Росія).
3. Санаторій у м. Друскінінкай (Прибалтика).
4. Санаторій у м. Стара Русса (Україна).
5. Всі запропоновані санаторії.
Серед населення, яке мешкає поблизу від підприємства з виробництва пестицидів, динамічно підвищується рівень вроджених вад розвитку, що проявляються в центральному паралічі, ідіотії та сліпоті новонароджених. Сполуки якого забруднювача навколишнього середовища можуть зумовити розвиток даної патології?
1. Стронцій.
2. Кадмій.
3.* Ртуть.
4. Залізо.
5. Хром.
У місті з інтенсивним автомобільним рухом, яке розташоване в долині, після встановлення сонячної безвітряної погоди протягом 5 днів, у лікувальні заклади почали звертатися місцеві жителі, працівники ДАІ, водії зі скаргами на різь в очах, сльозотечу, сухий кашель, задишку, головний біль. Що могло стати причиною їх виникнення?
1. Утворення підвищеного вмісту в повітрі СО.
2. Утворення підвищеного вмісту в повітрі С02.
3. Утворення підвищеного вмісту в повітрі озону.
4. Утворення підвищеного вмісту в повітрі оксиду сірки.
5. * Утворення підвищеного вмісту в повітрі фотооксидантів.
Атмосферне повітря промислового міста інтенсивно забруднюється викидами кількох промислових підприємств. Аналіз захворюваності міського населення показав, що найчастіше захворювання - хронічна пневмонія, особливо у дітей. Промисловим викидом в атмосферу яких речовин найімовірніше зумовлена така картина захворюваності?
1. * Оксидів сірки.
2. Сполук кадмію.
3. Метилртуті.
4. Сполук свинцю.
5. Сполук миш’яку.
29. Біосфера - "область життя", простір на поверхні земної кулі, в якому розповсюджені живі істоти. Які оболонки земної кулі входять до складу біосфери?
1. Частина навколишнього середовища.
2. Частина атмосфери та гідросфери.
3. * Частина атмосфери, гідросфери та літосфери.
4. Частина літосфери та гідросфери.
5. Частина літосфери та стратосфери.
30. У населеному пункті вранці під час штилю, температурної інверсії, при підвищеній відносній вологості, низькій дальності видимості зареєстровані високі концентрації у повітрі сірки діоксиду й сажі. Така ситуація призводить до підвищення захворюваності населення і має назву:
1. Фотохімічний туман.
2. * Токсичний смог (“Лондонський смог”).
3. “Лос-Анджелеський смог”.
4. Окисний смог.
5. Білий смог.
31. У населеному пункті в ясний сонячний день опівдні при температурі 24-32°С, температурній інверсії, низькій відносній вологості та штилі, атмосферне повітря забруднене вихлопними газами автотранспорту. Така ситуація призводить до підвищення захворюваності населення і має назву:
1. Відновний смог.
2. “Йокогамський смог”.
3. Смог лондонського типу.
4. Чорний смог.
5.* Фотохімічний смог.
32. Добре самопочуття та високий рівень працездатності людини залежить від синхронізації життєдіяльної організму, тобто рівня співпадання у часі біоритмів організму і природними ритмами факторів навколишнього середовища. Синхронізація життєдіяльності організму - це:
1. Процеси підвищення працездатності.
2.* Здатність центральної нерпової системи до забезпечення взаємодії різних періодичних функцій організму.
3. Покращання настрою.
4. Процеси підвищення рівня уваги.
5. Нормалізація сну і неспання.
Високий рівень синхронізації життєдіяльності організму забезпечує високі показники багатьох функцій організму. Вкажіть функцію організму, яка максимальною мірою залежить від синхронізації життєдіяльності організму.
1.* Статевий розвиток.
2. Рівень освіти.
3. Рівень уваги.
4. Рівень працездатності.
5. Взаємини з оточуючими.
34. Ряд патологічних станів або ускладнень багатьох хвороб людини виникають внаслідок порушень біологічних ритмів організму, які отримали назву "десинхроноз". Що таке десинхроноз?
1. Покращання фізичної форми.
2. Передвісник одужання.
3.* Супутник різноманітних захворювань.
4. Процес лікування хронічних захворювань.
5. Порушення взаємин у сім’ї.
Біоритми - це періодичні зміни інтенсивності перебігу фізіологічних і психічних процесів протягом певного часу. Біоритми властиві усьому живому на Землі і є передумовою до забезпечення нормальної життєдіяльності в унісон основним ритмам природи. Під впливом яких факторів відбувається зрушення біоритмів?
1. Погодні умови.
2.* 3міна часових поясів.
3. Зміни настрою.
4. Погіршання взаємовідносин у колективі.
5. Дія великих рівнів шуму.
36. У відповідь на ритмічні зміни природних факторів навколишнього середовища (інтенсивність сонячної радіації, сонячна активність, напруженість магнітного поля Землі, геомагнітна, електрична активність тощо) в організмі людини виникають адаптивні ритмічні коливання функцій, тобто біоритми. Дайте визначення поняття "біоритми".
1. Процеси чергувань станів організму, які необхідно тренувати.
2. Фізіологічні коливання реакцій у відповідь на подразнення.
3. Психологічні реакції організму у відповідь на дію зовнішніх чинників.
4.* Самопідтримуючі автономні процеси чергувань станів організму і коливань фізіологічних реакцій індивідуума.
5. Ритм роботи серця.
37. Десинхронози як патологічні стани можуть виникати в процесі навчання, трудового процесу, лікування тих чи інших захворювань: серцево-судинних, бронхолегеневих, ендокринних, нервової системи тощо. Для профілактики десинхронозів на робочому місці необхідно:
1.* Організовувати періоди тиші.
2. Покращувати настрій.
3. Зручні меблі.
4. Зниження рівня навантаження.
5. Гарний мікроклімат у колективі.
38. Існують різні принципи і методи профілактики десинхронозів людини. До основних біоритмологічних принципів раціональної організації повсякденної діяльності людини слід віднести:
1. Підвищення резистентності організму.
2. Підвищення позитивного емоційного самопочуття.
3. Покращання мікроклімату у колективі.
4. Зниження рівня фізичного навантаження.
5.* Забезпечення поєднання часу трудової діяльності з часом оптимуму фізіологічних функцій організму.
39. Десинхроноз як патологічне порушення біологічних ритмів при різних захворюваннях має свої специфічні патогенетичні та клінічні картини. При інфаркті міокарда виникають такі зміни:
1. Підвищується працездатність.
2.* Порушення добових ритмів електролітного балансу.
3. Підвищується сонливість.
4. Підвищується настрій.
5. Екзальтований тип поведінки.
40. Протягом кожного фізичного, емоційного та інтелектуального циклів розрахункових біологічних ритмів перша його половина для організму людини більш сприятлива, друга - менш сприятлива. Найбільш несприятливими є "критичні" дні. Несприятливі "критичні" дні кожного циклу - це такі дні:
1.*Коли синусоїда перетинає нульову позначку.
2. Перетинання двох синусоїд між собою.
3. Перетинання трьох синусоїд між собою.
4. Синусоїда досягає свого піку.
5. Дві синусоїди досягають піку.
При графічному зображенні біологічних ритмів фізіологічних процесів в організмі людини найважливішими характеристиками є такі показники, як рівень, період, амплітуда, акрофаза та форма денної кривої ритму. Що таке акрофаза?
1. Відрізок часу, протягом якого реєструється мінімальний рівень функції.
2. Різниця між максимальним і мінімальним значенням біологічного ритму.
3. Мінімальне значення біологічного ритму.
4. Максимальне значення біологічного ритму.
5.* Відрізок часу, протягом якого реєструється максимальний рівень функції.
42. В основі концепції розрахункових біологічних ритмів є положення про те, що, починаючи з моменту народження, в організмі людини незалежно один від одного відбуваються різні за змістом та з різними періодами цикли змін функціонального стану організму: фізичний цикл, емоційний цикл та інтелектуальний цикл. Період фізичного циклу складає:
1. 26 днів.
2.15 днів.
3.* 23 дні.
4. 35 днів.
5. 28 днів.
43. В основі концепції розрахункових біологічних ритмів є положення про те, що, починаючи з моменту народження, в організмі людини незалежно один від одного відбуваються різні за змістом та з різними періодами цикли змін функціонального стану організму: фізичний цикл, емоційний цикл та інтелектуальний цикл. Період емоційного циклу складає:
1. 26 днів.
2.*28 днів.
3. 35 днів.
4. 42 дні.
5. 55 днів
44. В основі концепції розрахункових біологічних ритмів є положення про те, що, починаючи з моменту народження, в організмі людини незалежно один від одного відбуваються різні за змістом та з різними періодами цикли змін функціонального стану організму: фізичний цикл, емоційний цикл та інтелектуальний цикл. Період інтелектуального циклу складає:
1.*33 дні.
2. 25 днів.
3. 54 дні.
4. 28 днів.
5. 36 днів.
45. В санаторій у м. Алушта на лікування та відпочинок у квітні прибув шахтар із заполярного міста Норильська з діагнозом "сонячне голодування". Перечисліть основні патологічні симптоми при недостатності ультрафіолетового опромінення:
1. Ожиріння.
2. Ураження шлунково-кишкового тракту.
3. Ураження зору.
4.* Зниження загальної резистентності.
5. Схуднення.
46. При розрахунку оптимальної дози курсу з 20 профілактичних опромінень була допущена помилка, внаслідок якої час отримання еритемної дози ультрафіолетових променів збільшено у 20 разів. Назвіть біохімічні та гуморальні зрушення в організмі людини, що пов'язані з надлишковим впливом ультрафіолетового опромінення:
1. Збільшення вмісту вітаміну РР у сироватці крові.
2. Збільшення вмісту вітаміну В2 у сироватці крові.
3.* Зниження вмісту комплементу та лізоциму у сироватці крові.
4. Збільшення вмісту вітаміну С у сироватці крові.
5. Підвищення вмісту комплементу та лізоциму у сироватці крові.
47. Спортсмен із групи альпіністів, які щойно повернулися після сходження на снігову вершину гори, звернувся до лікаря зі скаргами на відчуття "піску" в очах, неможливість дивитися на яскраве світло. Об'єктивно спостерігається гіперемія та набряк кон'юнктиви очей. Захисні окуляри спортсмен загубив на початку сходження. Поставте діагноз захворювання та вкажіть, який фактор спричинив дане захворювання.
1. Фототоксикоз. Білий сніг.
2.* Фотоофтальмія. Ультрафіолетове випромінювання Сонця.
3. Кон’юнктивіт. Яскраве сонячне світло.
4. Фотоалергія. Ультрафіолетове випромінювання Сонця.
5. Катаракта. Інфрачервоне випромінювання Сонця.
48. У передепідемічний період по грипу на одному з підприємств м. Чернігова лікар медсанчастини вирішив провести профілактичний курс ультрафіолетових опромінень серед працівників одного з цехів (5 чоловіків, 23-48 років). З них цей курс протипоказаний (дані з анамнезу та об'єктивні дані, лабораторні дані) хворим на хворобу:
1. Виразкова хвороба шлунка.
2. Стоматит.
3. Артрит.
4. Гастрит.
5.* Меланома.
Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 722 | Нарушение авторских прав
|