Щеплення проти туберкульозу
Проблема. Вакцинація БЦЖ проводиться в пологовому будинку на 3—5 день після народження дитини.
Показання. Новонароджена дитина, якщо:
а) дитина хвора, імунізація проводиться після одужання, але обов’язково до виписування з лікарні;
б) мати дитини хвора на активний туберкульоз легень і лікувалася менше, ніж 2 місяці до пологів, або у жінки діагностовано туберкульоз після народження дитини;
в) при народженні недоношеної дитини вагою меншою 2000 г, вакцинація здійснюється по досягненні дитиною маси тіла 2000 г, обов’язково до виписування з лікарні.
Протипоказання. Тимчасові або тривалі.
Виконавець. Щеплення проводить спеціально підготовлений медичний персонал лікувально-профілактичних закладів.
Місце проведення. Палата спільного перебування матері і дитини; безпосередньо дитяча палата.
Оснащення робочого місця. Сповивальний столик, чиста дитяча білизна, дезінфенкційний розчин для знезараження сповивального столика, стерильний столик, або лоток, на якому підготовлені: ватні кульки в пакетах (20—25 шт.), стерильні пінцети (3—4 шт.), одноразові туберкулінові шприци, одноразові шприци на 2 мг, лоток для забруднених шприців, посуд з дезрозчином для ватних кульок, посуд з дезрозчином для замочування туберкулінових шприців, 70 % спирт, вакцина БЦЖ, яка зберігається у спеціально призначеній кімнаті (кімната БЦЖ) в холодильнику, засоби для затемнення вакцини БЦЖ.
І. Попередній етап.
Підготовка медсестри. Щеплення проводить спеціально підготовлена медична сестра. Одягнути халат, поліетиленовий фартух, маску, окуляри.
Ретельне миття рук. Руки обробити за схемою:
— під помірним тиском теплої води енергійно намилити руки милом і мити одна одну не менше 15 с, після чого сполоснути. Потрібно намагатися помити всі поверхні долонь і пальців;
— висушити руки паперовим рушником, яким закрити кран;
— нанести на руки антисептик 5 мл і втирати до висихання (витирати руки не слід);
— надягнути гумові рукавички.
Підготовка предметів догляду. На стерильному столику підготувати ампулу вакцини БЦЖ з 1 мг сухої речовини і ампулу з розчином для вакцини — 0,2 мл 0,9 % хлориду натрію. Перевірити ампулу на термін використання вакцини.
Підготовка дитини. Вакцинацію новонароджених проводять безпосередньо у палаті після огляду дитини педіатром-не- онатологом з письмовим обґрунтуванням призначення вакцинації в картці розвитку новонародженого (форма 097/0), за умови одержання інформованої згоди матері. Дитину покласти на сповивальний столик, на чисту пелюшку. Звільнити місце для ін’єкції. Вакцина вводиться в верхню третину лівого плеча внутрішньошкірно. Вакцинація здійснюється за умови додержання інформаційної згоди матері.
II. Основний етап.
1. Протерти ампули з вакциною та з 0,9 % розчином натрію хлориду ватними кульками, які змочені 70 % спиртом.
2. Запаяну верхівку ампули з вакциною надпиляти та обережно з допомогою пінцета відламати місце запайки.
3. Надпиляти шийку ампули з вакциною, обгорнути надпиляний кінець ампули стерильною марлевою серветкою та відламати його.
4. Надпиляти ампулу з розчинником і набрати з неї 2 мл 0,9 % розчину натрію хлориду.
5. Перенести розчин в ампулу з вакциною, струсити ампулу, щоб утворився щільний розчин з мікроорганізмів (одна ампула має 20 доз щеплення). Використовувати розчин можна 1 год за умови зберігання при температурі від 2—8 °С). Розведену вакцину слід оберігати від дії сонячного та денного світла (прикрити ампулу темним папером).
6. Набрати в одноразовий туберкуліновий шприц розведену вакцину — 0,2 мл (одна доза щеплення вміщує 0,5 мг культури БЦЖ в 0,1 мл розведеної вакцини).
7. Випустити через голку в стерильну ватну кульку 0,1 мл вакцини, щоб витиснути повітря та підвести поршень шприца під необхідне градуювання — 0,1 мл. Зріз голки встановити на рівні поділок шприца.
8. Підготовлений шприц з вакциною покласти на стерильний лоток та підготувати дві ватні кульки, змочити їх 70 % спиртом.
9. Обробити підготовлену ділянку на межі верхньої і середньої третини зовнішньої поверхні лівого плеча дитини ватними кульками, змоченими 70 % спиртом, двічі.
10. Лівою рукою розтягнути шкіру плеча. Правою рукою взяти шприц і вводити голку внутрішньошкірно, зрізом вверх, паралельно до поверхні шкіри.
11. Ввести незначну кількість вакцини, щоб впевнитись що голка знаходиться внутрішньошкірно, а потім ввести всю дозу препарату (0,1 мл).
12. Після ін’єкції витягнути голку, ватну кульку прикладати не треба.
13. При правильній техніці введення, повинна утворитися папула білого кольору, діаметром 7—9 мм, яка зникнечерез 15—20 хв.
14. Щеплення реєструється в історії розвитку новонародженого і картці щеплень, вказується дата щеплення, доза вакцини, серія вакцини та термін придатності.
III. Завершальний етап.
1. Залишок вакцини в ампулі або в шприці, з метою знезараження, витримати 1 год в 1 % розчині дезактину. Обов’язкове ведення протоколу з уточненням часу розведення та знищення ампули з вакциною.
2. Туберкуліновий шприц промити в 1 % розчині дезактину, замочити в 1 % розчині дезактину на 1 год
3. Знезаразити сповивальний столик 0,2 % розчином дезактину.
4. Зняти маску, знезаразити поліетиленовий фартух 0,2 % розчином дезактину.
5. Зняти рукавички зовнішньою поверхнею всередину і замочити їх в розчині дезінфектанту (1 % розчин дезактину) на (>0 хв.
6. Помити руки з мил ом під проточною водою 15 с, сполоснути і висушити їх паперовим рушником, яким закритий кран.
7. Обробити руки спиртовим антисептиком, втираючи його до висихання рук.
Примітка. На місці внутрішньошкірного введення вакцини БЦЖ, послідовно розвивається місцева специфічна реакція у вигляді інфільтрата, папули, пустули, виразки розміром 5—10 мм в діаметрі. У первинно вакцинованих нормальна реакція на щеплення з’являється через 4—6 тижнів. Реакція піддається зворотному розвитку упродовж 2—3 міс, іноді довше. У ревакцинованих місцева реакція розвивається через 1 —2 тиж. Місце реакції слід захищати від механічних подразнень, особливо під час водних процедур. У 90—95 % вакцинованих на місці щеплення формується поверхневий рубчик до 10 мм в діаметрі.
Увага! Вакцинацію проводять всім новонародженим на 3— 5 добу життя. Діти, яким не було зроблене щеплення в період но- вонародженості, отримують після одужання вакцину БЦЖ-М. Дітям у віці 2 міс і старше попередньо проводять пробу Манту 2ТО очищеного туберкуліну у стандартному розведенні та вакцинують лише туберкулінонегативних. Ревакцинації підлягають діти у віці 7 і 14 років, які мають негативну реакцію на пробу Манту з 2 ТО ППД-Л.
Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 645 | Нарушение авторских прав
|