АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Класифікація побічної дії ЛЗ (ПДЛЗ).

Прочитайте:
  1. Анатомічна класифікація
  2. Будова, класифікація і хімічний склад кісток.
  3. Визначення ВЛІ та їх класифікація за етіологічною ознакою. Причини виникнення.
  4. Гігієнічні критерії та класифікація умов праці
  5. Завдання №6 Класифікація з’єднань хребта
  6. Загальна характеристика та класифікація
  7. ІІ. Класифікація серцевих шумів.
  8. Їх використання в практ діяльності лікарів. Класифікація клін ефектів пошкоджуючої дії на організм залежно від умов опромінення.
  9. Класифікація АГ за рівнем артеріального тиску.
  10. Класифікація аліментарно-зумовлених захворювань

Система фармаконагляду України пропонує такий підхід:

Побічна реакція — люба небажана негативна реакція, яка виникає при застосуванні ЛЗ у звичайних дозах, що рекомендовані для профілактики, діагностики, лікування захворювань або з метою модифікації фізіологічних функцій организму. За M.D.Rawling, J.W.Tompson (1991) побічні реакції поділяють таким чином:

Побічна реакція типу А (залежить від дози ЛЗ) — зумовлена фармакологічними властивостями і токсичністю ЛЗ або його метаболітів. Проявляється надлишковим терапевтичним ефектом або посиленням його дії.

Побічна реакція типу В (не залежить від дози ЛЗ) — найчастіше обумовлена імунологічними (насамперед, алергічними) ефектами ЛЗ і є непередбачуваною.

Побічна реакція типу С — виникає внаслідок тривалого застосування ЛЗ(толерантність, залежність синдром відміни, кумулятивні ефекти) і є дозозалежною.

Побічна реакція типа Д — відстрочені ефекти ЛЗ, що виникають черезмісяці або роки після лікування (тератогенні. мутагенні, канцерогенні).

Серед цих реакцій також виділяють СЕРЙОЗНІ і НЕСЕРЙОЗНІ побічні реакції. До серйозних відносяться ті, що складають загрозу для життя або приводять до смерті, зумовлюють втрату працездатності, викликають розвиток пухлин або вроджених аномалій. Несерйозні – такі, що не мають ознак серйозних. Серед серйозних і несерйозних реакцій виділяють також передбачувані і непередбачувані побічні реакції.

Слід відмітити, що серед хоча, за світовими даними, у структурі побічних реакцій ЛЗ перед ведуть дозозалежні токсичні реакції (понад 70%), в Україні, за даними фармаконагляду, побічні реакції алергічного ґенезу (відносяться до типу В) складають 57,24% (частка уражень шкіри серед них складає 37,22%).

У відповідності до «Офіційного заключення проблемної комісії по номенклатурі EAACI» (2001), неадекватні реакції на ЛЗ слід відносити до лікарської гиперчутливості. Якщо вона опосередкована імунологічними механізмами – адекватним терміном є лікарськаабо медикаментознаалергія (МА). В залежності від імунологічних реакцій, що переважають, вона може бути негайного (опосередкована антитілами) чи уповільненого типу (що опосередкована лімфоцитами).

Ми вважаємо, що термін „медикаментозна алергія” є більш адекватним для української мови, хоча в основі цього явища може лежати гіперчутливість не тільки до ЛЗ, а і до діагностичного засобу. Тому у подальшому термін ЛЗ, там де це потрібно, ми будемо замінювати на МП (медичні препарати).


Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 604 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.002 сек.)