АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Задачі для самостійного розв’язання. 31. У наступному сімейному родоводі (рис

Прочитайте:
  1. Б. Ситуаційні задачі
  2. Б. Ситуаційні задачі.
  3. Б. Ситуаційні задачі.
  4. Б. Ситуаційні задачі.
  5. Б. Ситуаційні задачі.
  6. Б. Ситуаційні задачі.
  7. Б. Ситуаційні задачі.
  8. Б. Ситуаційні задачі.
  9. Б. Ситуаційні задачі.
  10. Б. Ситуаційні задачі.

31. У наступному сімейному родоводі (рис. 11) трапляється сива прядка волосся, яка успадковується за домінантним типом. Визначте, які нащадки будуть від шлюбу кузенів: 1 х 5, 2 х 6, 3 х 7.

Рис. 11. - Родовід сім’ї з урахуванням ознаки
сива прядка волосся (до задачі 31)

32. У родоводі на рис.12 власників деякої ознаки символізують темні кружальця і квадрати у жінок та чоловіків. Визначити, домінантний чи рецесивний тип успадкування цієї ознаки. Що можна сказати про генотипи окремих представників даної родини?

Рис. 12 (до задачі 32)

33. Визначити за родоводом (рис. 11) характер успадкування (домінантність чи рецесивність) ознаки, власники якої відмічені чорним кольором. Вкажіть, де це можливо, генотипи окремих представників.


Рис 13 (до задачі 33)

34. На рис.12 представлений родовід. Темним кольором відмічені особи, які страждають певною спадковою аномалією. Що можна сказати про домінантність чи рецесивність гена, який цю ознаку викликає, а також про генотипи окремих представників даної родини?


Рис.14 (до задачі 34)

35. У родоводі зіа ознакою специфічна форма рахіту (рис.15) вказати можливі генотипи хворих і здорових осіб.

Рис.15.- Родовід за ознакою специфічна форма рахіту

36. На рис.16 наведений родовід сім’ї, члени якої страждають захворюванням, зчепленим із статтю. Порівняти його з родоводом на рис. 17, вказати риси подібності та відмінності. Встановити тип успадкування захворювання.

Рис 16. - Родовід за ознакою, зчепленою зі статтю

37. Проаналізувати родоводи, представлені на рисунках 17-19, визначити характер успадкування ознаки.

 

Рис.17 Ознака – брахідактілія
Рис.18 Ознака – глухонімота
Рис.19 Аномалія, зчеплена з Х-хромосомою

 

38. На рис.20 наведена частина родоводу королеви Вікторії, більшість нащадків якої є хворими на гемофілію. Вказати носіїв гемофілії для кожного покоління.

 

Рис 20.- Частина родоводу англійської королеви Вікторії

39. Пробанд страждає сутінковою сліпотою. Його два брати також хворі. По лінії батька пробанда осіб, що страждають сутінковою сліпотою, не було. Матір пробанда хвора. Дві сестри і два брати матері пробанда здорові. Вони мають лише здорових дітей. По материнській лінії відомо, що її бабуся хвора, усі її діти здорові, сестра бабусі хвора, а брат здоровий; прадід (батько бабусі) страждає сутінковою сліпотою, сестра і брат прадіда були хворими; прапрадід хворий, його брат, що має хвору дочку і двох хворих синів, також хворий. Жінка пробанда, її батьки та родичі здорові. Скласти родовід. Визначити ймовірність народження хворих дітей у сім’ї пробанда.

 

40. Пробанд має білу прядку волосся над лобом. Брат пробанда без прядки. По лінії батька пробанда аномалії не відмічені. Матір пробанда з білою прядкою. Вона має трьох сестер. Дві сестри з прядкою, одна без прядки. У однієї з тіток пробанда з боку матері син з прядкою і дочка без прядки, у іншої – син і дочка з прядкою та дочка без прядки. Третя тітка пробанда з боку матері без прядки має двох синів і одну дочку без прядки. Дід пробанда по лінії матері і двоє його братів мали білу прядку, а ще двоє - без прядки. Прадід і прапрадід також мали білу прядку над лобом. Визначити ймовірність народження дітей з білою прядкою над лобом у випадку, якщо пробанд вступить у шлюб зі своєю двоюрідною сестрою, яка має таку прядку.

41. Пробанд – здорова жінка. Її сестра також здорова, а два брати хворі на дальтонізм. Матір і батько пробанда здорові. Чотирі сестри матері пробанда здорові, чоловіки їх також здорові. Про двоюрідних сибсів з боку матері пробанда відомо, що в одній сім’ї є один хворий брат, а дві сестри і брат здорові. У двох інших сім’ях є по одному хворому брату і по одній хворій сестрі; у четвертій сім’ї – одна здорова сестра. Бабуся пробанда з боку матері здорова, дід був хворим на дальтонізм. З боку батька пробанда не відмічено хворих на дальтонізм. Скласти родовід. Визначити ймовірність народження у пробанда хворих на дальтонізм дітей за умови, якщо вона вийде заміж за здорового чоловіка.

42. Пробанд хворіє легкою формою серпоподібноклітинної анемії. Його дружина здорова. Вона має дочку з легкою формою анемії. Матір і батько пробанда страждали цією ж формою серпоподібноклітинної анемії, інші сібси матері та її батько здорові. У жінки пробанда є сестра, хвора на легку форму анемії, друга сестра померла від анемії. Матір і батько жінки пробанда страждали анемією, крім того відомо, що в батька було два брати і сестра з легкою формою анемії і що в сім’ї сестри батька двоє дітей померли від серпоподібноклітинної анемії.

Скласти родовід. Визначити ймовірність народження дітей з тяжкою формою анемії у сім’ї дочки пробанда, якщо вона вийде заміж за такого ж чоловіка, як її батько.

 

43. Пробанд має нормальні за забарвленням зуби. У його сестри зуби коричневі. У матері пробанда зуби коричневі, а у батька нормальні. Сім сестер матері пробанда з коричневими зубами; а чотири брати – з нормальними. Одна тітка пробанда по лінії матері, що мала коричневі зуби, вийшла заміж за чоловіка з нормальними зубами. У них троє дітей: дочка і син з коричневими зубами, дочка з нормальними. Два дядьки пробанда по лінії матері одружені з жінками без аномалії за забарвленням зубів. У одного з них два сини і дочка, у іншого – дві дочки і син. Усі вони з нормальними зубами. Коричневі зуби мав дід пробанда по лінії матері, а бабуся по лінії матері мала нормальні зуби. Два брати діда по лінії матері з нормальним забарвленням зубів. Прабабуся (матір діда по лінії матері) і прапрабабуся (матір цієї прабабусі) мали коричневі зуби, а їхні чоловіки були з нормальним забарвленням зубів. Скласти родовід. Визначити, які діти можуть бути у пробанда, якщо він укладе шлюб з жінкою, гетерозиготною за цією ознакою.

 

44. Пробанд – нормальна жінка – має п’ять сестер, дві з яких є однояйцевими близнюками, дві – двояйцеві близнюки. Всі сестри мають шість пальців на руці. Матір пробанда нормальна, батько – шестипалий, з боку матері всі предки нормальні. У батька два брати і чотири сестри – всі нормальні п’ятипалі. Бабуся по лінії батька – шестипала. У неї було дві шестипалі сестри і одна п’ятипала. Дід по лінії батька і всі його родичі нормально п’ятипалі. Скласти родовід. Визначити ймовірність народження в сім’ї пробанда шестипалих дітей за умови, якщо вона вийде заміж за нормального чоловіка.

 

45. Пробанд хворий на вроджену катаракту. Він одружений із здоровою жінкою, має хвору дочку і здорового сина. Батько пробанда хворий на катаракту, а матір здорова. Матір пробанда має здорову сестру і здорових батьків. Дід по лінії батька хворий, а бабуся здорова. Пробанд має по лінії батька здорових рідних тітку і дядька. Дядько одружений на здоровій жінці. Їх три сини (двоюрідні брати пробанда по лінії батька) здорові. Скласти родовід сім’ї. Яка ймовірність появи в сім’ї дочки пробанда хворих синів, якщо вона вийде заміж за гетерозиготного за катарактою цього типу чоловіка?

 

46. Пробанд нормального зросту має сестру з ахондроплазією (спадкова карликовість). Матір пробанда нормальна, а батько з ахондроплазією По лінії батька пробанд має двох нормальних тіток, одну тітку з ахондроплазією і одного дядька з ахондроплазією. Тітка, яка має ахондроплазію, одружена із здоровим чоловіком. У них є син карлик. Здорова тітка від здорового чоловіка має двох хлопчиків та двох дівчинок – всі вони здорові. Дядько – карлик, одружений на здоровій жінці. У нього дві нормальні дочки й син карлик. Дід по лінії батька – карлик, бабуся – нормальна. 1) Визначити ймовірність народження карликів у сім’ї пробанда, якщо його жінка буде мати такий самий генотип, як і він сам; 2) Яка ймовірність появи карликів у сім’ї сестри пробанда, якщо вона вийде заміж за здорового чоловіка?

47. У жінки нормального росту, що вийшла заміж за чоловіка з нормальним зростом, є племінниця із спадковою карликовістю (аутосомно-домінантна мутація). Визначити ймовірність народження у цій родині карлика, враховуючи, що в жодного родича цієї аномалії не було.

48. У гетерозиготних носіїв гена м’язової дистрофії (Х-зчеплене рецесивне захворювання) рівень певного фермента знижений у порівнянні з гомозиготами за домінантним алелем цього гена. Подружжя здорові. Вони мали двох хворих синів, які померли у ранньому віці від цієї хвороби. Згодом у них народилися два здорових сини – Володимир і Петро – та дві здорові дочки – Катерина і Ольга. Ці діти побралися шлюбом із здоровими людьми, в родинах яких захворювання не зустрічалося. У Володимира народилися дві дочки – Леся і Ксенія та один син – Валерій. У Петра – дочки Ганна і Віра. У Катерини народилося двоє дітей: дочка Ліза та син Антон, в Ольги – син Євген і дочка Світлана. Усі родичі третього покоління родоводу здорові. Скласти родовід родини і визначити, кому з членів сім‘ї необхідно зробити біохімічний аналіз гетерозиготного носійства гена м’язової дистрофії?

49. Слов’яни звичайно не мають епіканта – складки над верхньою повікою ока. У Катерини, її брата Павла та їх батька Семена є епікант, у матері його немає. Сестра і брат Семена –Світлана та Ігор - мають епікант, інша його сестра Віра епіканта не має. У сина Світлани є епікант, а її дочки його не мають. У дочки Ігоря є епікант, а сина немає. У Віри три сини, у всіх епікант відсутній. Скласти родовід родини і визначити, як успадковується епікант.

50. Олена вагітна. У неї є здорова сестра Ольга та два брати: Ігор і Сергій, які страждають на одну з важких форм катаракти (рецесивне захворювання органу зору). Батьки Олени – Віра і Семен – здорові. З приводу цього захворювання був прооперований Антон – дядько по матері. Олена, знаючи, що захворювання зчеплене зі статтю, хоче дізнатися, чи здоровою народиться її дитина та визначити її стать для прийняття рішення про переривання вагітності. Ген катаракти розміщений в Х-хромосомі на відстані 1% кросинговера від гена групи крові Хg(a). Алель Хg(a+) домінує над алелем Хg(a). В Олени кров Хg(a), її братів - Хg(a+). У сестри і батька - Хg(a), у метері і дядька - Хg(a+). Скласти родовід. Чи необхідна діагностика статі плоду за допомогою амніоцентеза, якщо за статистичними даними ця процедура у 2% випадків призводить до його загибелі?

 

 


Дата добавления: 2014-11-24 | Просмотры: 1901 | Нарушение авторских прав



1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 |



При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.004 сек.)