Задачі для самостійного розв’язання. 85. У лабораторії схрещували дрозофіл: нормальну самку і самець з жовтим тілом, обрізаними крилами і гранатовими очима
85. У лабораторії схрещували дрозофіл: нормальну самку і самець з жовтим тілом, обрізаними крилами і гранатовими очима. У першому поколінні були одержані чотири класи мух: самки дикого типа, самки з обрізаними крилами, самці дикого типа, самці з обрізаними крилами. Якщо жовте тіло – ознака, рецесивна по відношенню до сірого, гранатові очі – по відношенню до темно-червоних, а обрізані крила – по відношенню до довгих і всі три гени – y, gn, ct локалізовані в Х -хромосомі, які найбільш імовірні генотипи бітьківських форм?
86. В аналізуючому схрещуванні дигетерозиготи відбулося розщеплення на чотипи фенотипових класи у співвідношенні: 42, 4% – АВ, 8% – Аb, 7,0% - аВ, 42,6% – аb. Як успадковуються гени? В якій фазі вони знаходяться: “притяжіння” або “відштовхування”?
87. Кури з довгими ногами і простим гребнем при схрещуванні з півнем-коротконіжкою з трояндоподібним гребнем, який одержав которконогість від батька, а трояндоподібний гребінь від матері, дали наступне потомство: 5 коротконіжок з трояндоподібним гребнем, 103 коротконіжки з простим гребнем, 89 довгоногих з трояндоподібним гребнем, 12 довгоногих з простим гребнем. Як успадковуються дані ознаки? Визначити генотипи вихідних птахів.
88. В аналізуючому схрещуванні від дигетерозиготи АаВb одержано особин: АВ – 243, Аb – 762, аВ – 758, аb – 237. Який характер успадкування генів? Якщо вони зчеплені, то яка відстань між ними? Визначити генотип гетерозиготи. Яке співвідношення генотипів спостерігатиметься в потомстві аналізуючого схрещування, якщо б спочатку схрещували гомозиготних особин ААВВ х ааbb?
89. Диплоїдна тригетерозиготна клітина хламідомонади виникла в результаті злиття двох гаплоїдних клітин (гамет) з генотипами АВС і аbс. Частота рекомбінантів серед дочірніх клітин за генами В і С – 20%, за генами А і С – 38%. Скільки різних типів рекомбінантів і в якому співвідношенні може виникнути в результаті мейозу у цієї зиготи при її проростанні? Якою може бути послідовність генів на карті і яка частота зустрічальності кожного випадку подвійних рекомбінантів?
90. Від схрещування білих курей без чуба з чорними чубатими півнями в F1 всі курчата опинилися білими чубатими, а в F2 відбулося розщеплення: 5005 білих чубатих, 2505 білих без чуба, 2460 чорних чубатих, 30 чорних без чуба. Всього 10000 особин. Як успадковуються ознаки? Визначити генотип вихідних батьків і гібридів F1. Якщо кросинговер відбувається у особин обох статей, то яке розщеплення очікується в аналізуючому схрещуванні і яких птахів слід використовувати для нього?
91*. Який процент білих і жовтих нащадків слід теоретично очікувати в другому поколінні від схрещування двох пацюків: самки-альбіноса із самцем з жовтим забарвленням шерсті, якщо відомо: 1) альбінізм у пацюків визначається рецесивним геном (с), який знаходиться в локусі 21 першої групи зчеплення;
2) жовте забарвлення шерсті визначається рецесивним геном (р), локалізованим в локусі О тієї ж Х -хромосоми;
3) для одержання F2 між собою схрещувалися поцюки з першого покоління, всі нащадки якого мали характерний для диких тварин сірий колір;
4) гени с і р взаємодіють між собою за типом криптомерії;
5) кросинговер за аутосомами відбувається у обох статей. Але, хоч локуси с і р є не тільки в х-, але і в у -хромосомах, кон’югація між х - та у -хромосомами у пацюків неможлива.
92. У пацюків темне забарвлення шерсті домінує над світлим, рожевий колір очей – над червоним. Обидві ознаки зчеплені. У лабораторії від схрещування рожевооких темношерстних пацюків з червоноокими світлошерстними одержано потомство: світлошерстних червонооких – 77, темношерстних рожевооких – 73, світлошерстних рожевооких – 24, темношерстних червонооких – 26. Визначити відстань між генами на генетичній карті.
93. Посмикування головою (shaker) – нервове захворювання лабораторних лінійних мишей. Такі миші роблять різкі рухи головою, часто бігають по колу і, до того ж, глухі. Це захворювання обумовлене рецесивним геном sh, він знаходиться в тій самій хромосомі, що й ген, який викликає альбінізм (с). Частота кросинговера між генами с та sh складає близько 4%. Самка з головою, яка смикається, була схрещена із самцем-альбіносом з такою ж головою. В результаті декількох пометів одержано 200 мишат. Скільки з них буде альбіносів з головою, яка смикається, і скільки альбіносів із звичною для робітників виварію поведінкою? Самці-альбіноси з головою, яка смикається, одержані від попереднього схрещування, були спарені з нормальними самками. Особин F1 потім схрестили з мишами-альбіносами з головою, яка смикається, і одержали знову 200 мишат. Скільки з них, за вашою думкою, має бути альбіносів з головою, яка смикається, і скільки альбіносів, які звичайно поводять себе?
94. У кролів забарвлення шерсті визначається геном С, альбінізм – с, чорне забарвлення – В, коричневе – в. Чорний кроль схрещений з альбіносом, а гібриди F1 схрещувалися з подвійною рецесивною формою. В потомстві одержано: чорних кроленят – 68, коричневих – 132, альбіносів – 200. Визначити, як успадковуються ці ознаки і яка відстань між генами, які взаємодіють.
95. Білий короткошерстний кроль із звивистими вусами схрещується з крольчихою, яка має чорну нормальної довжини шерсть і прямі вуса. В F1 всі кроленята чорні з нормальною шерстю і прямими вусами. В F2 спостерігається розщеплення: 11 білих з нормальною шерстю і прямими вусами, 10 чорних короткошерстних із звивистими вусами, 3 білих короткошерстних із звивистими вусами і 29 чорних з нормальною шерстю і прямими вусами. Як успадковуються ці ознаки?
96. У кукурудзи забарвлений ендосперм і гладкий алейрон контролюється домінантними генами С і S, а незабарвлений ендосперм і зморшкуватий алейрон – їх рецесивними алелями с та s. Ці гени знаходяться в одній парі гомологічний хромосом, тобто вони зчеплені. Відстань між генами S і С складає 3,6 одиниці кросинговера. Які типи гамет і в якому процентному співвідношенні утворюються у рослин, які мають генопити: а) CS//cs; б) Сs//cS?
97. Відстань між генами А і В, розміщеними в одній групі зчеплення, дорівнює 4,6 одиниці кросинговера. Визначити, які типи гамет і в якому процентному відношенні утворюють особини генотипу АВ//аb?
98. При схрещуванні самки дрозофіли, гетерозиготної за генами А і В, з рецесивним самцем одержано 8,2% рекомбінантів, а при схрещуванні самки, гетерозиготної за генами M i N, з рецесивним самцем одержано 10,4% рекомбінантів. Визначити, на скільки одиниць кросинговеру відстань між генами M i N більше відстані між генами А і В?
99. Схрещені дві пари дрозофіл. В обох парах самки були гетерозиготні за генами А і В, а самці рецесивні за цими генами. У потомстві одержано наступне співвідношення класів. Перше схрещування – 41,5% АаВb: 8,5% Ааbb: 8,5% ааВb: 41,5% ааbb. Друге схрещування – 41,5% Ааbb: 8,5% АаВb: 8,5% ааbb: 41,5% ааВb. Визначити відстань між генами А і В і вказати, як комбінуються в парних хромосомах гени А, а, В, b у самок в першому та другому схрещуваннях.
100. У результаті аналізуючого схрещування одержано наступне співвідношення фенотипів:
X – Y – Z – 30 xx Y – zz 15
X – Y – zz 172 xxyy Z - 172
X – yy Z - 17 xxyyzz 28
X – yyzz 2 xx Y – Z - 3
Вказати порядок розміщення генів і відстань між ними в одиницях кросинговеру.
101. У дрозофіли ген зрізаних крил (cut wings) знаходиться в локусі 13,7, а ген гранатових очей (garnet) в локусі 44,4 статевої хоромосоми. Обидві ознаки рецесивні. Самку, гомозиготну за генами зрізаних крил і нормальних очей, схрестили з самцем, який має нормальні крила і гранатові очі. Самку F1 з схрестили з самцем з F1. Одержане потомство аналізували. Визначити: а) генотипи батьківських особин, генотипи й фенотипи потомства; б) теоретично очікуване співвідношення мух кожного фенотипу в F2 (самок і самців окремо).
102. У дрозофіли в досліді було одержано наступне співвідношення фенотипових класів в F2:
Фенотипи
| Самці
| Самки
| A – B – C -
|
|
| aa B – C -
|
|
| A – B – cc
|
| -
| A – bb C -
|
| -
| A – bb cc
|
| -
| aa B - cc
|
| -
| aa bb C -
|
| -
| aa bb cc
|
| -
|
| ∑= 300
| ∑= 300
| Визначити: а) наведені гени аутосомні чи зчеплені із статтю; б) відстань між генами в одиницях кросинговеру; в) генотип вихідної батьківської пари.
103. Материнська рослина кукурудзи має рецесивні ознаки забарвленості, зморшкуватості і крохмалистості зерен. Батьківська рослина гетерозиготна за кожним з цих ознак, зерна у неї без кольору, гладкі, воскові. Потомство від цього схрещування опинилося наступним (в %):
Забарвлених зморшкуватих крохмалистих – 40
Забарвлених зморшкуватих воскових – 9
Забарвлених гладких крохмалистих – 0
Забарвлених гладких воскових – 1
Без кольору зморшкуватих крохмалистих – 1
Без кольору зморшкуватих воскових – 0
Без кольору гладких крохмалистих – 9
Без кольору гладких воскових – 40.
Визначити: а) в одній чи декількох хромосомах знаходяться гени вказаних ознак і чи спостерігається в даному випадку явище перехреста? Б) порядок розміщення генів в хромосомі і відстань між ними.
104. Схрещують дві лінії дрозофіли b+pr+ (сіре тіло, червоні очі – обидва гени з ІІ групи зчеплення) і bpr (чорне тіло, пурпурні очі). Кросинговер між генами b-p r складає 6 %. Визначити розщеплення в F2. Яке буде F2 від схрещування ліній b+pr i b pr+?
105. У дрозофіли кросинговер між генами b-vg- складає 20%. Визначити, яке буде F2 від схрещування ліній bvg х b+vg+ та bvg+ х b+Vg.
106. Чи можна визначити процент кросинговера між генами А і В в схрещуванні Аb//аb х аВ//аb?
107. У дрозофіл ознаки забарвлення тіла і форми крил зчеплені. Темне забарвлення тіла рецесивне по відношенню до сірого, короткі крила – до довгого. У лабораторії схрещувалися сірі довгокрилі самки, гетерозиготні за обома ознаками, з самцями, які мали чорне тіло і короткі крила. У потомстві опинилося сірих довгокрилих особин 1394, чорних короткокрилих – 1418, чорних довгокрилих – 287, сірих короткокрилих – 288. Визначити відстань між генами.
108. У дрозофіли ген нормального забарвлення очей домінує над геном білоокості, ген аномальної будови черевця над геном нормальної будови. Обидві пари розміщені в Х-хромосомі на відстані 3 морганід. Визначити ймовірні генотипи й фенотипи потомства від схрещування гетерозиготної за обома ознаками самки і самцем, який має нормальний колір очей та нормальну будову черевця.
109. У людини локус резус-фактора зчеплений із локусом, який визначає форму еритроцитів, і знаходиться від нього на відстані трьох морганід (К.Штерн, 1967). Резус – позитивність та еліптоцитоз (ерітроцити еліптичної форми) визначаються домінантними аутосомними генами. Один з подружжя є гетерозиготним за обома ознаками. При цьому резус – позитивність він успадкував від одного з батьків, еліптоцитоз – від іншого. Другий з подружньої пари - резус – негативний і має нормальні еритроцити. Визначити процентні співвідношення ймовірних генотипів і фенотипів дітей в цій сім’ї.
110. Синдром дефекта нігтів і колінної чашечки визначається домінантним аутосомним геном. На відстані 10 морганід від нього знаходиться локус груп крові системи АВО. Один з подружжя має групу крові А, інший – В. Той, у якого група крові А, страждає дефектом нігтів і колінної чашечки. Відомо, що його батько був з групою крові О і не мав цих аномалій, а матір з групою крові АВ мала обидва дифекти. Один з подружжя, який мав групу крові В, нормальний у відношенні гена дефекта нігтів і колінної чашечки та гомозиготний за обома парами генів, які аналізуються. Визначити ймовірність народження в цій сім'ї дітей, які страждають дефектом нігтів і колінної чашечки і можливі їх групи крові.
111. Класична гемофілія і дальтонізм успадковуються як рецесивні ознаки, зчеплені з Х-хромосомою. Відстань між генами 9,8 морганід.
1) Дівчина, батько якої страждає одночасно гемофілією і дальтонізмом, а матір здорова і походить від благополучної за цими ознаками сім’ї, виходить заміж за здорового чоловіка. Визначити ймовірні фенотипи дітей від цього шлюбу.
2) Жінка, матір якої страждає дальтонізмом, а батько гемофілією, вступає в шлюб з чоловіком, який страждає обома захворюваннями. Визначити ймовірність народження дітей з обома аномаліями у цій родині.
112. У кукурудзи буває забарвлений ендосперм (А) і незабарвлений (а), гладкі зерна (В) і зморшкуваті (в). Гени, які визначають ці ознаки, успадковуються зчеплено, частота кросинговеру – 3,6%. Визначити, яке буде потомство від схрещування АВ//аb х аb//аb і в якому співвідношенні?
113. Гени А і В зчеплені і кросинговер між ними складає 10%. Ген С знаходиться в іншій групі зчеплення. Які гамети і в яких співвідношеннях буде утворювати гетерозигота: ?
114. У людини рецесивні гени а і b зумовлюють схильність до діабету і до гіпертонічної хвороби. За декількома родоводами зроблено припущення, що ці гени зчеплені, відстань між ними становить 10% кросинговеру. Які типи гамет утворюватиме жінка з генотипом АВ//аb і чоловік з генотипом Аb//аВ? Визначити ймовірність (у %) народження сина, схильного до згаданих хвороб.
115. В аналізуючому схрещуванні дрозофіли, дигетерозиготної за генами w (білі очі) і f (вільчасті щетинки), одержано два різних результати для двох самок, подібних за фенотипом (в %):
1) w+f+:w+f:wf+:wf =41:9:9:41
2) w+f+:w+f:wf+:wf =9:41:41:9
Визначити характер успадкування цих ознак. Написати генотип гетерозиготних особин в обох випадках; вказати, в чому відмінності їх генотипів. Визначити приблизну відстань між вказаними генами.
116. Катаракта і полідактилія у людини зумовлені двома домінантними генами, відстань між якими складає 6 морганід. Жінка успадкувала катаракту від батька, полідактилію – від матері. Її чоловік має тільки катаракту. Визначте ймовірність народження дитини (у %), подібної за фенотипом до батька.
117. Рослину кукурудзи, гетерозиготну за трьома парами генів, схрестили з рослиною, гомозиготною за рецесивними алелями цих генів. В одержаному потомстві спостерігалося наступне співвідношення фенотипів:
А – В – С 113 ааввсс 105
А – В – сс 70 ааВ – сс 21
ааввС – 64
А – ввС - 17
Визначити порядок розміщення цих генів в хромосомі і відстань між ними в одиницях кросинговеру.
118. В потомстві аналізуючого схрещування одержано наступне співвідношення фенотипів:
А – В – С - 120 ааВ – С - 62
А – В – сс 10 ааВ – сс 68
А – bbС - 65 ааbbС - 12
А – bbсс 63 ааbbсс 125
Визначити порядок розміщення генів в хромосомі і відстань між ними в одиницях кросинговеру.
119. Зелене забарвлення паростків ячменя обумовлене присутністю домінантних алелів генів А і В в гомо- або гетерозиготному стані. При відсутності алеля В з’являються жовті паростки, в решті випадків – білі. В F2 одного із схрещувань було одержано 205 зелених, 105 білих і 98 жовтих паростків. Як пояснити подібне розщеплення, враховуючи явище зчеплення?
120. У дрозофіли є два зчеплених мутантних гени, які визначаються киноварне забарвлення очей (v – vermilion) і розсечені крила (c – cleft wings). Домінантні алелі цих генів визначаються розвиток ознак, характерних для мух дикого типу (червоне забарвлення очей і нормальні крила). В одному із схрещувань було одержано наступне співвідношення гібридів F2:
Самці:
1) 35 дикого типа
2) 71 з киноварними очима, нормальними крилами
3) 65 з червоними очима, розсеченими крилами
4) 30 з киноварними очима і розсеченими крилами
| Самки:
1) 100 дикого типу
2) 103 з червоними очима та розсеченими крилами
| Визначити:
а) які це гени – зчеплені із статтю або аутосомні;
б) яка відстань в одиницях кросинговеру розділяє ці гени;
в) вказати генотипи батьків.
121. Генотип самки дрозофіли – ВвСс, самця – ввсс. У результаті схрещування одержано 350 особин. Скільки з них теоретично повинні відрізнятися за фенотипом від батьківських особин? Відомо, що гени В і С містяться в одній хромосомі і відстань між ними складає 8 морганід.
122. Гени, що визначають наявність резус-фактора і форму еритроцитів, локалізовані в одній аутосомі на відстані 4 морганіди. Від батька жінка успадкувала домінантний ген резус-позитивності D і домінантний ген еліптичної форми еритроцитів В, від матері – рецесивні алелі цих генів. Її чоловік має нормальну форму еритроцитів і є резус-негативним. Визначте ймовірність народження дитини, фенотипно подібної за цими ознаками до батька.
123*. У кролів чорне забарвлення шерсті домінує над світлим, нормальна за довжиною шерсть – над короткою, білий колір жиру – над жовтим. Дві пари з цих ознак успадковуються зчеплено. Відомо, що зчеплення двох генів в аутосомі є неповним. Порядок розміщення генів і групи зчеплення невідомі. Від схрещування гомозиготних кролів з чорною шерстю нормальної довжини та з білим жиром, зі світлими короткошерстними з жовтим жиром кролями у першому поколінні одержали декілька самок, яких знову спарували з рецесивним самцем. У потомстві аналізуючого схрещування одержали розщеплення:
- чорних, з нормальною довжиною шерсті, з білим жиром – 89;
- чорних, з нормальною довжиною шерсті, з жовтим жиром – 38;
- чорних, з короткою шерстю, з жовтим жиром – 39;
- чорних, з короткою шерстю, з білим жиром – 90;
- світлих, з нормальною довжиною шерсті, з жовтим жиром – 91;
- світлих, з нормальною довжиною шерсті, з білим жиром – 37;
- світлих, з короткою шерстю, з жовтим жиром – 88;
- світлих, з короткою шерстю, з білим жиром – 39.
Визначте групи зчеплення і відстань між генами.
124. У результаті аналізуючого схрещування тригетерозиготи одержано співвідношення фенотипів: аbс – 280; АВс – 121; аВС – 25; Аbс – 26; аbС – 116; АВС – 279. Визначте вихідний варіант зчеплення алелів у хромосомі і відстань між генами. Побудуйте ділянку генетичної карти хромосоми для трьох генів.
125. Зимуюча зигота одноклітинної водорості хламідомонади є тригетерозиготою. Відстань між генами А і В складає 10 сМ, В і С – 18 сМ. Які генетично різні типи зооспор і в якому співвідношенні з’являться навесні після поділу зиготи? Які генетично різні типи гамет і в якому співвідношенні продукуватиме вегетативна особина хламідомонади восени?
Дата добавления: 2014-11-24 | Просмотры: 1713 | Нарушение авторских прав
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 |
|