АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Лікарські рослини альтанок
1.1. Актинідія коломікта (Actinidia kolomikta (Maxim.) Maxim.). Батьківщина роду Актинідія, об'єднуючого більше 30 видів, – Південно-західний Китай. У природних умовах актинідії зустрічаються в Приморському краю, на Сахаліні, Курильських островах, Індокитаї, Китаї, північно-східній частині Гімалаїв, Японії, Приамур'ї. На території Далекого Сходу випростовують такі види: актинідія коломікта (Actinidia kolomikta (Maxim.) Maxim.), актинідія гостра (A. arguta (Siebold et Zucc.) Planch. ex Miq.) та ін. Актинідія коломікта самий зимостійкий вид. У зимовий період витримує морози до 45 °С.
Ботанічна характеристика. Актинідія коломікта – ліана, що підіймається за сприятливих умов на висоту до 15 м. Стовбур бурого кольору. Кора лущиться, але не відшаровується стрічками, як у актинідії гострої. Листки завдовжки до 16 см, шириною до 10 см, яйцеподібно-довгасті, по краях гостро-пильчасті, зверху – темно-зелені, знизу – брудно-зелені. У червні на деяких листках з'являється пістрявість, що додає декоративність рослині. Плоди зелені, схильні до обпадання, тому їх збирають трохи недостиглими.
Актинідія гостра вимагає м'якого клімату. В той же час вона відрізняється крупнішими, смачнішими плодами. Рослина підіймається на висоту до 25 м. Кора буро-сіра, розтріскується уподовж і відділяється смугами. Однорічні пагони з численними довгастими і точковими світлими сочевичками. Черешки в два рази коротші за щільну пластинку, що досягає 15 см в довжину і 10 см в ширину. Ягоди – різноманітні за формою, темно-зелені, з ніжною, соковитою і солодкою м'якоттю, зі своєрідним ароматом. Насіння коричнево-оранжеве.
Актинідії – красиві і довговічні рослини для альтанок. Для них переважно підбирати міцні опори, добре закріплені в ґрунті.
Вирощування і розмноження. Вирощування актинідії нескладне, але при посадці слід врахувати деякі тонкощі. Актинідії – рослини дводомні. Тому для отримання урожаю поряд з жіночим екземпляром необхідно висаджувати саджанець з чоловічими квітками. Однієї чоловічої рослини цілком достатньо для запилення п'яти жіночих, розташованих поряд. Відрізнити чоловічі екземпляри від жіночих можна під час цвітіння за тичинковими квітками, зібраними по 2-3 в суцвітті і опаданню в кінці цвітіння всієї оцвітини цілком (у жіночих пелюстки обпадають поодинці). Крім того, у чоловічих квіток на одній квітконіжці може бути декілька квіток (у жіночих тільки одна).
Розмножувати актинідію можна насінням, проте для кращого збереження в потомстві батьківських ознак і більшої упевненості в сортовій і статевій приналежності саджанців перевагу слід віддавати вегетативному способу отримання садивного матеріалу. Добрі результати в цьому плані дає вкорінення зелених (влітку) живців і відсадків, що здерев’яніли (навесні). Живці з трьома наполовину укороченими листковими пластинками висаджують на глибину 1,5-2 см в субстрат, яким служить перліт, грубозернистий річковий пісок або суміш торфу з піском у співвідношенні 3:1. Товщина субстрату – 3-4 см. Нижче розташовується родючий шар ґрунту – 15-20 см і потім йде дренаж з грубозернистого піску, гальки, щебеню, битої цеглини або хворосту. Дренаж повинен мати стік до ями або канави.
Для кращого росту і плодоношення рослини висаджують на помірно освітленій ділянці з родючим, добре дренованим ґрунтом із слабкокислою або нейтральною реакцією. Помірність в освітленні полягає в розміщенні рослин на ділянках, що мають невелике затінювання протягом 3-4 год, краще в середині дня, що створюється кронами дерев, легкими спорудами. Відстань між рослинами в ряду – 1,5 м, при багаторядній посадці – 2×3 м. Як і всі в'юнкі рослини, актинідія потребує опори. З цією метою уздовж рядів ставлять стовпи заввишки до 2,5-3 м і через 0,5 м натягують дріт. Після посадки рослини обгороджують сіткою для оберігання від пошкоджень кішками, яких привертає її своєрідний специфічний запах.
Догляд за рослинами полягає в регулярних прополках від бур'янів, підгодівлі органо-мінеральними добривами і поливах. Навесні, на початку вегетації, під актинідію вносять 15-20 г аміачної селітри і по 5-10 г суперфосфату і калійної солі на 1 м2 причагарникової поверхні ґрунту. Після підгодівлі ґрунт неглибоко спушують, рясно поливають водою і мульчують торфом. Восени після збору урожаю рослини також підживлюють фосфорними і калійними добривами. Догляд за надземною частиною полягає в літній прищипці дуже довгих пагонів, правильному їх розміщенні на шпалері, а також у видаленні тих, що згущають крону і сухої лози.
В період плодоношення рослини вступають на 4-5-й рік. Цвіте актинідія в кінці червня. Квітки білі, ароматні, нагадують запах квітучої конвалії. Плоди дозрівають неодночасно в кінці серпня – початку вересня. Формою вони декілька схожі на ягоди аґрусу. Зрілі плоди актинідії розм'якшуються, набувають світлішого забарвлення і обпадають. Щоб уникнути втрат, їх збирають через 3-5 днів після початку дозрівання перших ягід і розміщують в тіні, розстеливши тонким шаром, де вони достигають.
Заготівка і застосування. Народи Далекого Сходу відвіку застосовували плоди актинідії як профілактичний і лікувальний засіб при цинзі, для нормалізації роботи шлунково-кишкового тракту, а також при кровотечах, туберкульозі і коклюші.
Висока цінність актинідії, перш за все, в її плодах, які містять до 10 % цукрів, близько 2,5 % органічних кислот, до 1,0 % танідів і фарбників та інші речовини. Але особливо багаті плоди актинідії аскорбіновою кислотою, накопичення якої досягає 1,5 %, що значно вище, ніж в плодах чорної смородини, цитрусових і навіть деяких видів шипшини. Достатньо всього 2-3 плоди, щоб задовольнити добову потребу організму у вітаміні С. Багато корисних речовин знайдено і в листках рослини. Зокрема, в актинідії гострої виявлені янтарна, урсолова і олеанолова кислоти, фукостерін, катехіни і флавоноїди. Актинідія коломікта містить каротиноїди, даукостаерін і β-сітостерін, флавоноїди.
Актинідія корисна в будь-якому віці. Учені встановили, що сік актинідії може замінити в дитячому віці соки цитрусових, особливості при схильності до діатезу і алергій. Плоди корисні в літньому віці, оскільки покращують діяльність шлунково-кишкового тракту і проявляють антиоксидантні властивості. При розумовому і фізичному перенапруженні актинідія підвищує запас життєвих сил і сприяє стійкості організму до хвороб і інфекцій при стресових ситуаціях. У Китаї рослину використовують як протиглистовий засіб. Рекомендується вживати актинідію при гіпокаліємії (нестачі калію в сироватці крові). Корисна актинідія і при захворюваннях серця, знову ж таки завдяки високому вмісту калію. Вони дуже багаті вітамінами і мінеральними солями, зокрема калієм, кальцієм, фосфором, залізом. Вживають їх як в свіжому, так і в переробленому вигляді.
1.2. Діоскорея кавказька (Dioscorea caucasica L.).
Представники цього численного роду з родини Діоскорейні (Dioscoreaceae) зростають в основному в тропічних і субтропічних країнах. На далекому Сході росте діоскорея ніппонська (Dioscorea nірроnіса), а на Кавказі – діоскорея кавказька (Dioscorea caucasica). Це дводомні трав'янисті ліани з горизонтально розташованими кореневищами. Обидві – досить рідкісні рослини, тому занесені до Червоної книги.
У діоскореї кавказької яйцеподібно-серцеподібні листки із загостреною відтягнутою верхівкою і добре помітними жилками, які в нижній частині стебла зібрані в мутовки, а у верхній частині розташовані чергово. У діоскореї ніппонської листки чергові, листкова пластинка нижнього листка – семилопатева, верхніх – 3-5-лопатева. Квітки у діоскореї непоказні, зеленувато-білі, тичинкові квітки зібрані в напівпарасольки, а тичинкові – в китиці. Плід – трьохгніздова коробочка дуже незвичайної форми. Висушені плоди можуть бути доповненням сухого букета. У коробочці зазвичай 3 пласких насіннячка, оточених прозорим крильцем. Цвітуть рослини в червні – липні, плоди дозрівають до вересня. У дикому виді діоскорея кавказька зустрічається на вапнякових і карбонатних ґрунтах. Виносить сильне затінювання, віддає перевагу дубовим і дубово-грабовим лісам.
Вирощування і розмноження. Насінням діоскорея розмножується досить важко. Для їх проростання тривалий час потрібна висока температура – 25-30 °С, розвиваються сіянці досить повільно. Набагато простіше розмножувати її навесні або осінню шматочками кореневищ. Місце під діоскореї краще вибрати тепле, з нейтральними, неважкими за механічним складом ґрунтами. Непридатні місця, де навесні довго застоюється волога. Не варто вибирати зовсім затінені ділянки і ділянки уздовж північної стіни.
У цих умовах діоскореї майже не цвітуть і не плодоносять. Якщо ґрунт на ділянці дуже кислий, то обов'язково слід провапнувати його. У природі ця рослина росте на нейтральних або навіть слабко лужних ґрунтах. Крім того, на ділянці повинні бути ретельно вибрані всі бур'яни. Обов'язково повинна бути опора. Без неї рослини розвиваються гірше і виглядають не так декоративно.
Нарізані на шматочки по 6-7 см кореневища з бруньками навесні або осінню садять на глибину 10-12 см на відстані 20-30 см одна від одної. Догляд полягає в прополках і спушеннях. У перший рік після посадки в дуже посушливу погоду рослини поливають і одночасно підживлюють. Шкідниками і хворобами вона практично не уражується.
Заготівка і застосування. Сировину можна викопувати на 3-4-й рік життя рослини. Кореневища заготовлюють восени або рано весною до початку росту. Їх викопують лопатою, обтрушують від землі, миють в холодній воді і ріжуть на шматочки. Сушити коріння можна на сонці, на горищі або в сушарці при температурі 60-70 °С. Добре висушена сировина при згинанні з тріском ламається. Зберігати її можна до 3-х років.
Більшість діоскорей містять стероїдні сапоніни – групу речовин, які мають гормональну дію або можуть бути джерелом отримання гормональних препаратів кортикостероїдів. Завдяки цим сполукам рослину використовували для отримання препаратів протисклеротичної дії. Але ареал цих рослин виявився невеликим, запаси сировини недостатні, поновлювалися рослини після заготовок довго, культура виявилася трудомісткою, і про ці рослини поступово забули, а препарати зняли з виробництва. Відвар і порошок кореневищ має антисклеротичну, гіпотензивну, сечогінну дію, знижує вміст холестерину в крові і згортуємість крові. Діоскорею призначають при загальному, церебральному і коронарному атеросклерозі, на початкових стадіях призначають з метою профілактики. Як правило, це призводить до нормалізації сну і артеріального тиску, а також зниження холестерину в крові.
1.3. Кодонопсіс дрібноворсистий (Codonopsis pilosula L.). Родина Дзвоникових (Campanulaceae).
Ботанічна характеристика. Це багаторічна трав'яниста рослина, в дикому виді росте тільки на Далекому Сході, невеликими групами серед чагарників, на лісових полянах, узліссях, по берегах водоймищ. Корінь товстий, схожий на редьку, близько 1,5 см в діаметрі. Стебла в'юнкі, до 1 м завдовжки. Листки з обох боків густо покриті дуже дрібними волосками. Квітки жовтуваті з фіолетовим відтінком і такими ж темними цятками. Цвіте в серпні – вересні. Насіння дозріває у вересні – початку жовтня.
Враховуючи, що рослина в'юнка, її краще всього розмістити біля альтанки або на опорах уздовж доріжки – у вигляді арки, біля стіни будинку. Краще виглядає на ажурних опорах.
Вирощування і розмноження. Вирощують кодонопсіс посівом в ґрунт навесні. Він віддає перевагу легким, родючим і некислим ґрунтам з доброю проникністю. Як більшість далекосхідних рослин, він вимагає, з одного боку, достатньо вологи, а з іншої – не виносить її застою на поверхні ґрунту. Витримує затінювання.
Якщо насіння мало, то краще отримати садивний матеріал кодонопсісу через розсаду, яку висівають у другій половині березня. Пікірують сіянці у фазі 2-3 справжніх листків в окремі горщики і потім пересаджують їх у травні на постійне місце. Краще не пересаджувати рослини в дорослому стані, оскільки корінь ушкоджується і рослина після пересадки хворіє. Догляд звичайний – спушення, прополки, поливи при сильній засусі. Кожну весну необхідно передбачити підживлення мінеральними добривами, а восени підсипати шар компосту. Свіжий гній краще не використовувати.
Заготівка і застосування. Цю рослину широко застосовують в китайській і корейській медицині. Її вважають замінником женьшеню, за що і називають «женьшенем бідняків». На лікарську сировину йде, головним чином, коріння, але іноді і трава. Коріння викопують восени, після того, як стебла засохли. Їх не миють, а підв'ялюють на сонці, після чого струшують землю, що залишилася. Потім сировину досушують на горищі або в сушарці. Траву заготовлюють під час цвітіння.
У корінні містяться вуглеводи, стерини, тритерпенові сапоніни, кумарини, ліпіди. У траві є флавоноїди. Кодонопсіс збільшує число червоних кров'яних тілець і кількість гемоглобіну в них, але знижує кількість лейкоцитів. Знижує тиск, тоді як багато інших адаптогенів його підвищують і тому протипоказані при гіпертонії. Крім того, підвищується стійкість організму до стресів. Відвар коріння допомагає відновити організм після важких захворювань і стресів, що особливо супроводжуються підвищенням тиску. Діючи м'якше, ніж женьшень, він знижує утворення адреналіну. Крім того, він надає позитивну дію при загальній фізичній і розумовій перевтомі, при проблемах з травленням. Іноді китайські лікарі призначають його як молокогінний засіб. Ефективний він і як відхаркувальний.
1.4. Лимонник китайський (Schizandra chinensis (Turcz.) Baill.). Родина Лимонникових (Schizandraceae).
Ботанічна характеристика. Це багаторічна дводомна дерев'яниста ліаназ шнуроподібним кореневищем і численним додатковим корінням. Стебла гілкуються, діаметром 1-2 см, завдовжки 10-15 м; кора пагонів червонувато-коричнева, молодих – глянсова, старих – лущиться. Пагони лимоннику обвивають стовбури і гілки дерев і чагарників за годинниковою стрілкою, піднімаючись вгору на 1-1,5 м за один вегетаційний сезон. Листки чергові, на червоно-коричневих черешках, еліптичні або оберненояйцеподібні, загострені, з неясними зубчиками по краю. Квітки роздільнополі, по 2-7 в пазухах листків, дрібні, на довгих рожевих квітконіжках, з білою, кремовою або рожевою оцвітиною з 6-9 пелюсток; у тичинкових квітках по 3-7 тичинок; у жіночих – численні вільні маточки. Плоди складаються з численних червоних соковитих ягодоподібних плодиків на сильно подовженій осі; насіння жовте або жовтувато-буре, ниркоподібне. Рослина має специфічний пряний смак і лимонний запах (при розтиранні). Цвіте в другій половині травня – початку червня; плоди дозрівають у вересні – жовтні.
Лимонник китайський поширений в басейні Амура, по узбережжю Японського моря в Примор'ї, на півдні Сахаліну, а також на деяких островах Курильської гряди.
При вирощуванні без опори лимонник рясно розростається, дає багато паростків, придатних для посадки, але не цвіте і не плодоносить. Тому якщо ви хочете отримати плоди, то необхідна опора. Опорою може бути альтанка або висока огорожа. В крайньому випадку встановлюють стовпи заввишки 3-3,5 м, між якими натягують дріт, який є каркасом.
Вирощування і розмноження. Рослина віддає перевагу добре дренованим ґрунтам з високим вмістом гумусу. Лимонник – світлолюбний вид, плодоносить тільки на освітлених ділянках, хоча виносить і сильне затінювання. Рясне плодоношення буває один раз у декілька років. Для успішного розвитку лимоннику протягом вегетації необхідна велика кількість опадів.
Розмножується насінням і вегетативно. При насіннєвому способі розмноження, який є основним, лимонник китайський висівають під зиму або навесні в розпліднику. Сіянці вирощують 2-3 роки, а потім висаджують на постійне місце (надалі вони потребують опори). При перекопуванні вносять гній, що перепрів, або компост, а також мінеральні добрива, перш за все суперфосфат. Якщо ґрунти дуже важкі – глини або важкі суглинки, – то до посадочної ями додатково вносять по 2-3 відра піску і торфу, а якщо ґрунт кислий – вапно.
Саджанці висаджують двома рядами з відстанню між ними 1 м, між рослинами – 50-70 см, між шпалерами – 2-2,5 м. На зиму коріння рослин можна присипати невеликим шаром перегною. Деякі автори рекомендують знімати опори на зиму. Але лимонник більше страждає не від зимових морозів, а від весняних заморозків. У роки з сильними заморозками підмерзають квітки і рослина не плодоносить.
Враховуючи, що рослини дводомні, необхідно садити і чоловічі, і жіночі екземпляри. Відрізнити їх можна тільки за квітками. Простіше це зробити при вегетативному розмноженні, заздалегідь знаючи, з якого куща узятий садивний матеріал.
Для посіву придатне тільки свіже насіння. Після 6 місяців зберігання воно втрачає схожість. Сухе насіння замочують у воді на 4-5 діб. За цей час воно набухає і опускається на дно, а неповноцінне насіння спливає на поверхню. Набрякле насіння змішують з піском або мохом і засипають у невеликі ящики. Вологість субстрату постійно підтримують високою. Насіння зберігають при температурі 15-20 °С протягом місяця, а потім стільки ж стратифікують в підвалі при температурі 0-5 °С. Після цього насіння пророщують при температурі 8-10 °С протягом 2-2,5 місяців, а потім висівають на заздалегідь підготовлені гряди. У перший рік рослини відростають всього на 5-6 см. Тому необхідний найретельніший догляд: прополки і обов'язково поливи. Перед настанням стійких холодів їх присипають листям або перегноєм. Торф за можливістю краще не застосовувати.
Заготівка і застосування. Як лікарську сировину використовують плоди і насіння лимоннику. Повністю доспілі грона плодів збирають у вересні – жовтні, до настання осінніх заморозків. У зрілих плодів яскраво-червоний або темно-малиновий колір. При зборі китиці обережно обривають або зрізують ножем, не ушкоджуючи ліан і дерев, які є для лимоннику опорою. Зібрані плоди підв'ялюють протягом 2-3-х діб під навісом, потім обривають і сушать 4-5 год в сушарках при температурі 35-40 °С, поступово підвищуючи її до 60 °С. Смак сухих плодів пряний, гіркувато-кислий, з терпким присмаком і характерною пекучістю. Другий вид сировини лимоннику – відмите від оплодней насіння.
Зрілі плоди лимоннику містять цукри, вітамін С, лимонну і яблучну кислоти, біофлавоноїди, каротиноїди, пектини, ефірні масла. У насінні виявлені тонізуючі речовини (близько 0,012 %), вітамін Е і жирне масло (до 33,8 %).
Препарати з плодів лимоннику спричиняють збуджуючий вплив на центральну нервову систему, стимулюють серцево-судинну систему і дихання. Застосовують їх при фізичному навантаженні, фізичній і розумовій втомі, сонливості. Лимонник не призводить до виснаження нервових клітин і не викликає ніяких змін у крові і сечі. Його можна призначати літнім людям. Можна заварювати плоди або висушені молоді гілочки як тонізуючий чай. Препарати лимоннику протипоказані при нервовому збудженні, безсонні, підвищеному артеріальному тиску, порушеннях серцевої діяльності.
1.5. Хміль звичайний (Humulus lupulus L.). Родина Конопльових (Cannabaceae).
Ботанічна характеристика. Це багаторічна дводомна ліана завдовжки 3-6 м (до 18 м) з в'юнкими шестигранними порожнистими стеблами, на дотик вся рослина шорстка. При посадці слід враховувати «різностатевість» рослин. Від кореня відходять довгі горизонтальні підземні пагони, що розвивають у вузлах додаткове коріння і бруньки, з яких згодом відростають надземні стебла. Листки супротивні, серцеподібні, цілісні або трьох- і п'ятилопатеві, крупнопильчасті, довгочерешкові. Квітки одностатеві, розташовані в пазухах листків або на верхівках пагонів. Тичинкові квітки з жовтувато-зеленою оцвітиною зібрані у волотисті суцвіття, а маточкові квітки – в шишкоподібні ясно-зелені повислі сережки, які потім розростаються в супліддя-шишки, розташовані поодиноко або китицями. Плід – сплюснутий однонасінний горішок, покритий при основі оцвітиною. Цвіте в червні – липні, плоди дозрівають в липні – вересні.
У дикому вигляді хміль росте в помірній зоні. Росте по долинах річок, в надрічкових вологих чагарниках і широколистяних лісах. Обробляється на плантаціях в Алтайському краю.
Хміль чудово може прикрасити високу огорожу, арку воріт, стіну будинку, перголу або альтанку.
Вирощування і розмноження. Місце краще вибрати світле з легким ґрунтом. Не можна, щоб на місці, де росте хміль, навесні довго застоювалася вода. Ґрунт готують заздалегідь: перекопують і вносять велику кількість органічних добрив. Але це не повинен бути свіжий гній, а гній, що перепрів, некислий торф або компост. Від принесеного з лісу кореневища нарізують кореневі живці, які висаджують уздовж опори на відстані 80-100 см один від одного. Після посадки їх поливають і мульчують торфом. Вже через 1-2 тижні з'являться пагони, які у міру росту потрібно обмотати навколо заздалегідь натягнутих мотузок, прикріплених до опори. Бажано, щоб при необхідності мотузочку можна було обірвати. Адже надземна маса хмелю щорічно відмирає і так її зручніше прибирати. Якщо літо дуже сухе, рослину слід рясно поливати.
Рослина росте швидко, тому необхідне періодичне підживлення настоєм коров'яку в першій половині літа. На одному місці хміль проживе 10-12 років. Але потім його краще викопати і «омолодити», посадивши живців з молодої частини кореневищ.
Заготівка і застосування. Лікарська сировина хмелю – «шишки», які збирають, коли вони стають золотисто-зеленими, пружними і при розтиранні мають сильний специфічний запах. Їх зривають разом з плодоніжками – так вони при сушці не розсипаються. Не рекомендується збирати шишки із сильно збільшеними і відкопиленими лусочками: вони містять багато насіння і мало лупуліну.
Зібрану сировину сушать по можливості швидко, розклавши тонким шаром в тіні або на горищі. Не можна сушити її в гарячій сушарці, при цьому починає випаровуватися ефірне масло – одна з найважливіших діючих речовин цієї рослини.
Шишки хмелю містять гірку речовину лупулін, органічні кислоти (валеріанову), ефірне масло, алкалоїди, вітаміни В1 і С, дубильні речовини, флавоноїди, воск, смоли.
При такому різноманітному складі хміль має досить широку фармакологічну властивість. Перш за все, він заспокійливо діє на нервову систему. Хумулін і ефірне масло входять до складу валокордіну і деяких інших препаратів. Настій «шишок» застосовують як протисудомний засіб, а також при безсонні, вегетососудистій дистонії, а також «синдромі менеджера», який супроводжують вище перелічені симптоми.
Науково встановлена сильна естрогенна активність хмелю, тобто він спричиняє дію, аналогічну жіночим статевим гормонам. Тому його використовують при дисфункціях і клімактеричних розладах, для зниження лактації. З цим зв'язана і протисклеротична дія цієї рослини. Як показали дослідження учених, наявність в організмі жіночих гормонів запобігає утворенню і накопиченню «поганого холестерину».
Виявлений діуретичний ефект і позитивний ефект при уратних каменях. Настій допомагає при подразненні сечового міхура, запаленні нирок.
У народній медицині спектр дії хмелю досить широкий. Настій незрілих суплідь призначають при тромбофлебіті, туберкульозі легенів і шкіри, малярії, сифілісі і як антигельмінтний засіб. Зовнішньо його застосовують при вуграх і для зміцнення волосся. В цьому випадку настій роблять більш концентрованим. Корисно втирати в шкіру голови концентрований настій «шишок» при випаданні волосся, у тому числі і у чоловіків.
У вигляді ванн супліддя хмелю спричиняють позитивну дію при підвищеному артеріальному тиску і атеросклерозі. Вживають його при раку шкіри і молочної залози.
При передозуванні препаратів хмелю можливі нудота, блювота, болі в області живота, головний біль, відчуття втоми і розбитості.
2. Отруйні рослини. Мова піде про дуже красиві рослини, які вважаються лікарськими і з них отримують в промислових умовах сильнодіючі лікарські препарати, але в побуті ці рослини отруйні. Садити їх слід все ж таки з певною обережністю, в недоступних для маленьких дітей місцях або тимчасово утриматися від посадки.
До найбільш токсичних рослин слід віднести: болиголов крапчастий, віх отруйний (цикута), вовче лико, деякі види аконіту. Важкі отруєння викликають ягоди, насіння блекоти чорної і дурману звичайного. Відомі випадки отруєння жостером ламким, ураження шкіри соком борщівника, чистотілу.
Неприпустимо приготування в домашніх умовах настоїв і відварів з рослин, що містять сильнодіючі речовини: хрестовника пласколистого, скополії карніолійської, софори японської, термопсісу ланцетового, мордовника звичайного, стефанії голої, живокосту сітчастоплідного, пасльону дольчастого.
Перша допомога при отруєннях лікарськими рослинами. При перших ознаках отруєння – нудоті, блювоті, спазмах шлунку, проносі – слід негайно звільнити шлунок. Корисно відразу ж після цього проковтнути 10–20 пігулок активованого вугілля. Можна прийняти 20–30 г розмішаного у воді вугільного порошку. Вугілля адсорбує отруйні речовини, перешкоджаючи проникненню їх у кров. Через деякий час слід знову звільнити шлунок!
Потрібно очистити і кишечник: дві чайні ложки глауберової солі розчините в 1 літрі води і випити. У жодному випадку неможна нічого не вливати в рот людині, що знепритомніла!
Після цього слід викликати лікаря! Лікареві важливо отримати чітке уявлення про те, що відбулося. Тому необхідно відповісти на наступні питання: яка рослина була прийнята в дуже великій дозі, коли це відбулося, які порушення спостерігалися, які заходи першої допомоги були надані. Тоді лікар зможе успішно продовжити лікування. При отруєнні ефективне застосування лікарського засобу глутаргіну.
При контакті з отруйними рослинами, необхідно обмити уражену ділянку тіла кілька разів водою з милом, потім марганцівкою.
Рослини, що мають протипоказання і отруйні властивості. Нижче приводиться список найбільш поширених лікарських рослин, використання яких вимагає обережності.
Аронія чорноплідна (горобина чорноплідна) – протипоказана при підвищеному згортанні крові, гіперацидних гастритах, виразковій хворобі шлунку і дванадцятипалої кишки, артеріальній гіпотензії.
Гірчиця сарептськая – протипоказана при туберкульозі легенів і запаленні нирок.
Оман – протипоказаний при захворюванні нирок і вагітності.
Материнка звичайна – протипоказана вагітним.
Звіробой продирявлений – протипоказаний при різко виражених симптомах нервових захворювань, при гіпертонічному кризі, ознобі.
Кровохльобка лікарська – протипоказана при вагітності.
Ламінарія цукрова (морська капуста) – протипоказана при вагітності, нефриті, геморагічному діатезі, кропив'янці, хронічному риніті.
Ялівець звичайний – протипоказаний при водянці.
Пижмо звичайне – протипоказане вагітним жінкам і маленьким дітям.
Подорожник великий – протипоказаний при хворобах шлунку з підвищеною секрецією.
Полин гіркий – протипоказаний при вагітності і ентероколітах; при тривалому (понад місяць) його вживанні можуть наступити явища інтоксикації.
Тім’ян повзучий (чабрець) – протипоказаний при різко вираженому кардіосклерозі, атеросклерозі судин головного мозку, миготливій аритмії, передінфарктному і інфарктному станах, хворобах печінки і нирок, виразковій хворобі шлунку і дванадцятипалої кишки, вагітності.
2.1. Пізньоцвіт прекрасний (Colchicum speciosum). Родина Лілейних (Lililaceae).
Ботанічна характеристика. Це багаторічна трав'яниста рослина з довгастими бульбоцибулинами, що досягають 3-5 см довжини і покритими шкірястими, темно-коричневими лусочками, витягнутими вгорі в довгу шийку, розташовану на поверхні ґрунту. Листки, кількість яких не перевищує 3-4, блискучі, ланцетоподібні або еліптичні, завдовжки 18-25 см, на верхівці тупуваті. Квітки крупні рожево-лілові, з 6 пелюстками. Плоди – трьохгньоздні еліптичні або ромбічні коробочки. Цвіте пізно влітку і осінню до середини жовтня. В період цвітіння листків немає. Листки і плоди з'являються тільки навесні наступного року. Насіння дозріває в травні – червні, після чого надземна частина рослини відмирає.
Частіше зустрічається тільки на Кавказі, в гірських південно-західних районах Краснодарського краю. Росте в субальпійському поясі і на лісових полянах.
Близький до цього виду пізньоцвіт осінній (С. autumnale L.). Він декілька відрізняється за формою цибулини і має більшу кількість квіток з однієї бульбоцибулини. Часто обидва види культивуються. Неурочний термін цвітіння робить його дуже цікавою для озеленення рослиною.
Вирощування і розмноження. Рослина віддає перевагу проникним родючим ґрунтам з достатнім зволоженням, але легко переносить і засуху. Пізньоцвіт відновлюється дуже рано, відразу після танення снігу. Розмножується цибулинами, які садять восени перед цвітінням, коли надземна маса вже відмерла, а бутони ще не з'явилися.
Слід пам'ятати, що отруйні всі частини рослини, але особливо токсичне насіння і цибулини. Бульбоцибулини і насіння містять 0,4-1,6 % алкалоїдів (колхіцин, колхамін). Найбільшу токсичність мають колхіцин і колхамін, що відносяться до групи каріокластичних отрут. Колхіцин використовують в селекції для отримання поліплоїдів.
2.2. Вовчі ягоди звичайні (вовче лико) (Daphne mezereum L.). Родина Тимелєєві (Thymelaeaceae).
Родина налічує близько 50 родів і понад 750 видів, які поширені по всій земній кулі, окрім півночі.
Ботанічна характеристика. Це чагарник заввишки 40-120 см, з жовто-сірою корою. Старі гілки голі, молоді – опушені. Листки чергові, зібрані на кінцях гілочок, довгасто-оберненояйцеподібні, тупуваті, зверху зелені, знизу сизуваті. Рано навесні цей чагарник починає цвісти. На тонких голих пагонах ще немає листків, але вже видніються невеликі рожеві квітки, схожі на квітки бузку. Вони мають приємний гострий аромат, що нагадує запах гіацинта. Плоди – овальні, яскраво-червоні кістянки з великою широкоовальною кісточкою. Плоди дозрівають в липні – серпні.
Рослина надзвичайно декоративна під час цвітіння і в період дозрівання плодів, які дуже отруйні! Отруйна вся рослина. Кора відрізняється сильним пекучим смаком.
Вовче лико поширене по всій лісовій зоні європейської частини Росії, на Кавказі і в Сибіру. Росте в різних лісах і серед чагарників, але частіше його можна побачити в ялинових лісах. Але не у всіх ялинниках, а лише в деяких – там, де є домішка дібровних рослин. У лісі ця рослина завжди зустрічається у вигляді поодиноких екземплярів, які часто знаходяться досить далеко один від одного.
Вирощування і розмноження. Рослину слід садити в тіні дерев на добре проникних родючих ґрунтах. Поступово рослина розростається і утворює куртину. Вона не виносить прямих сонячних променів. Не варто глибоко спушувати і перекопувати ґрунт навколо – при цьому ушкоджується поверхневе коріння. Найпростіше вовче лико розмножити вегетативно.
Рослина містить дітерпеноїди, кумарини – дафнін, дафнетин та ін. Мезерін надає сильну місцевоподразнюючу дію на шкіру і слизові оболонки. Дафнін і інші гідроксикумарини відносяться до групи антивітамінів К і можуть викликати підвищену кровоточивість.
Коли дозрівають плоди, чагарник знов стає дуже помітним. На місці квіток красуються нарядні червоні ягідки розміром з кісточку вишні. Ці гарні ягоди, проте, надзвичайно отруйні.
Клінічна картина отруєння. Попадання соку на слизові оболонки викликає їх сильну гіперемію, утворення пухирів, пустул, виразок. Вдихання пилу з кори викликає роздратування слизових оболонок носоглотки і дихальних шляхів, попадання в очі подразнює кон’юктиву. При вживанні ягід отруєння протікає за типом геморагічного гастроентериту. Виникає відчуття пекучості в роті і горлі, слинотеча, нудота, блювота, пронос. Пізніше з'являються кривавий пронос (із-за утворення виразок в кишечнику), запаморочення, сильна слабкість, судоми. У важких випадках наступає смерть при явищах занепаду серцевій діяльності.
У разі отруєння вовчим ликом необхідно щонайшвидше звернутися до лікаря, але деякі заходи з надання першої допомоги все-таки варто перерахувати. При отруєнні ягодами промивають шлунок з подальшим введенням водної суспензії активованого вугілля і обволікаючих засобів, дають сольове проносне (магнію сульфат до 25 г). При важкому порушенні дихання роблять штучну вентиляцію легенів. При попаданні на шкіру і слизові оболонки соку рослини їх ретельно промивають достатньою кількістю води і обробляють відповідно 2,0 і 0,1%-вими розчинами перманганату калію, після чого на уражені ділянки наносять мазі, що містять гідрокортизон, анестезин.
2.3. Чемерник кавказький (Helleborus caucasicus). Родина Жовтецеві (Ranunculaceae).
Російська назва «морозник» пов'язана з тим, що рослина цвіте рано навесні, ще при заморозках. Академік П.С. Паллас зустрівши цю рослину здивувався її витривалості і дав цю назву. У народі його ще називають зимовник.
Існує декілька видів чемерників, а останнім часом отримані і міжвидові гібриди, які широко використовуються як декоративні рослини. Як лікарська рослина останнім часом особливо популярний чемерник кавказький.
Чемерник росте на Кавказі по всій території Грузії, на південному заході Краснодарського краю в дубових, букових і ялицево-ялинових лісах на висоті до 1000 м над рівнем моря, на сонячних схилах. Його знищують на букети і як засіб для схуднення.
Ботанічна характеристика. Це багаторічна кореневищна вічнозелена трав'яниста рослина висотою 25-50 см. Кореневище коротке, горизонтальне, з численним довгими шнуроподібним темно-бурим корінням. Стебла поодинокі, малооблиствлені, прості або гілкуються у верхній частині. Прикореневі листки поодинокі, довгочерешкові, розітнуті на 5-11 загострених широкоеліптичних часток з пильчасто-зубчатим краєм. Стеблові листки (1-2) сидячі, дрібніші і менші, ніж прикореневі, розітнуті. Квітки діаметром 5-8 см розташовані на верхівці стебла. Оцвітина складається з 5 пелюсткоподібних широкояйцеподібних горизонтально розташованих листочків завдовжки 2-4 см, що залишаються при плодах, різнозабарвлених у окремих різновидів (від біло-зелених до зеленувато-бурих).
Нектарники (видозмінені пелюстки) золотисті або золотисто-зелені. Тичинки численні, маточок 3-10 з верхніми зав'язями. Плід складається з 3-10 незрощених, в зрілому стані шкірястих, листівок з довгими носиками, які розкриваються по черевному шву. Насіння довгасте, комірчасте, чорне, завдовжки 4-5 мм.
Вирощування і розмноження. Рослина дуже невибаглива, на одному місці може рости багато років. Для чемерника краще вибрати ділянку в півтіні з рихлим родючим і добре проникним ґрунтом. Не придатні ділянки, на яких навесні або після сильного дощу застоюється вода. Але разом з тим чемерник краще вирощувати в режимі достатнього зволоження і в посушливий період його необхідно поливати. Якщо ґрунт на ділянці дуже кислий, то його необхідно заздалегідь провапнувати.
Найпростіше рослина розмножується поділом кореневищ. Цю операцію проводять після плодоношення – в кінці серпня – початку вересня, але при цьому дільонки довго приживаються. Молоді рослини починають активно рости тільки через рік.
Насінням ця рослина розмножується погано, тільки якщо це не самосів. Для того, щоб насіння проросло, потрібна стратифікація: 5 місяців при температурі 20 °С, далі 3 місяці при температурі 0-2 °С. Необхідним чинником при цьому є світло.
Найпростіше посіяти свіже насіння в прикопаний в тінистому місці ділянки горщик, і на наступну весну вони дадуть сходи. Це вимагає менше часу і праці, ніж тривала стратифікація. Молоді рослини добре переносять пересадку і зацвітають на 3-4-й рік.
Чемерник відвіку застосовували в народній медицині в основному як серцевий і сечогінний засіб. Про нього знав ще Авіценна. У його «Каноні» вказано, що ця рослина допомагає при лікуванні паралічу, болів у суглобах, а якщо заварити його з оцтом, то він заспокоїть зубний і головний біль.
Кореневища і коріння рослин містять серцеві глікозиди (0,2 %). З коріння чемерника червонуватого виділений біозид геллеборін у кількості 0,2 %, при гідролізі розщеплюється на аглікон, рамнозу і глюкозу. Виявлені також сапоніни.
Серцеві глікозиди, що знаходяться в чемернику, відносяться до групи глікозидів з шестичленним лактонним кільцем. Вони називаються буфадієнолідами, оскільки вперше були виділені з отрути жаб (Bufo – на латині означає жаба). Вони близькі до глікозидів морської цибулі. Подібно до інших серцевих глікозидів, вони підсилюють скоротливі властивості міокарду, крім того, діють на центральну і периферичну нервові системи, на діурез.
У медицині препарати чемерника застосовують при серцево-судинній недостатності II-го і III-го ступенів. Корельборін К укріплює серцево-судинну систему, подовжує діастолу, знижує ритм серця, підвищує тонус судин і швидкість кровотоку. У шлунково-кишковому тракті майже не руйнується. Корельборін П за біологічною активністю близький до корельборіну К, але менш токсичний, діє швидше і накопичується менше.
На даний час у науковій медицині чемерник не застосовується. Останнім часом його використовують ще і для боротьби з надмірною вагою. Але слід врахувати, що вірогідність отруїтися чемерником набагато вища, ніж вилікуватися. Його серцеві глікозиди накопичуються в організмі. Крім того, при виготовленні готових лікарських форм проводять стандартизацію сировини за вмістом діючих речовин. У домашніх умовах це зробити неможливо, а серцевих глікозидів в корінні залежно від умов вирощування і сушки може бути від 0 до 0,2 %. Відповідно і ефект може бути відсутнім (в кращому випадку) або бути дуже сильним.
Симптоми отруєння: нудота, слинотеча, пощипування в роті і гортані, тяжкість у голові, запаморочення, шум у вухах, серцебиття, уповільнення пульсу, розширення зіниць, болі в животі, пронос. На наступному етапі наступають збудження, судоми, марення і смерть. Перша допомога така ж, як при отруєнні серцевими препаратами, – промивання шлунку суспензією активованого вугілля або 0,2-0,5%-вими розчинами таніну, дають сольові послаблюючі, роблять очисні клізми. Серйознішу допомогу може надати тільки лікар в умовах стаціонару.
2.4. Наперстянка пурпурова (Digitalis purpurea L.). Родина Ранникові (Scrophulariaceae).
Рослини роду наперстянка (Digitalis) отримали свою назву за форму квітки, яка дійсно нагадує опущений до землі наперсток. При озелененні ділянки можуть бути використані декілька видів.
Ботанічна характеристика. Наперстянка пурпурова – найефектніша і найвідоміша як декоративна рослина. Квітки у неї дуже яскраві і великі. Багаторічна (у культурі дворічна) трав'яниста рослина з коротким кореневищем і численним мочкуватим корінням. Стебла поодинокі або їх декілька, прямостоячі, заввишки 30-120 см (іноді до 200 см), рівномірно облиствлені, густо покриті простими або залозистими волосками. Листки чергові, бархатисті, зверху темно-зелені, волосисті, знизу повстяні від довгих багатоклітинних і залозистих волосків, з сильно виступаючими сітчастими жилками; розеткові і нижні стеблові листки яйцеподібні або довгасто-яйцеподібні; верхні стеблові листки на коротких черешках або сидячі, яйцеподібно-ланцетові або яйцеподібні, значно менше нижніх.
Квітки на залозистих квітконосах зібрані в густу однобічну багатоквіткову китицю. Чашка дзвоникова, віночок двогубий, пурпуровий або білий, зі світлішою плямою і численними пурпуровими крапками на внутрішньому боці нижньої губи, трубчасто-дзвониковий, зовні голий, усередині на нижній губі з численними довгими відкопиленими волосками. Насіння дуже дрібне, овальне або чотиригранно-призматичне. Цвіте в червні – липні, плоди дозрівають у липні – серпні. У медицині використовують листки.
Наперстянка пурпурова поширена в Європі, Західній Азії і Північній Африці, головним чином в Середземномор'ї. У Росії вирощують тільки в культурі. Добре росте в південних областях. У районах з суворішими кліматичними умовами можлива тільки як однорічна культура.
Наперстянка пурпурова надзвичайно декоративна рослина. Її можна розмістити в міксбордері і на клумбі. У рослини досить тривалий період цвітіння і різноманітна гамма забарвлень.
Вирощування і розмноження. Розмножують насінням, яке зберігає високу схожість до 10 років. Вирощують її на родючих ґрунтах легкого механічного складу. Ділянка бажана світла, сонячна.
Наперстянка пурпурова – теплолюбна і вологолюбна рослина. Посів проводять під зиму сухим насінням (на півдні) або рано навесні, краще пророщеним (набубнявленими), підсушеними до сипкого стану. Ширина міжрядь – 45-60 см, глибина закладення насіння – до 1 см. Догляд за рослинами полягає в прополці бур'янів в рядках і в систематичному спушенні міжрядь. У перший період сходи дуже дрібні і їх доводиться прополювати дуже обережно. Дуже густі сходи можна розсадити. Якщо насіння дуже мало, то краще виростити рослини через розсаду, яку висівають у березні, а потім пікірують в окремі ємності. Висаджують рослини на початку червня. Враховуючи, що рослина дворічна, щорічно слід висівати нові рослини. Щоб вони не займали місце в міксбордері, в перший рік можна виростити їх десь окремо, а навесні пересадити з грудкою землі на нове місце. Декілька рослин залишають на насіння. Аналогічно вирощують і інші види наперстянок.
Наперстянка війчаста (Digitalis ciliata) – ендемічна рослина Кавказького хребта. Росте у верхній частині лісового і в субальпійського поясів на висоті від 1500 до 2500 м над рівнем моря на скелях, щебенистих осипах, сланцевих оголеннях, освітлених схилах, рідше – в соснових лісах поблизу верхньої межі лісу. Це багаторічна рослина висотою 50-60 см. Вона характеризується вузькими ланцетоподібними листками, дрібними і численними витонченими квітками ясно-жовтого кольору. Плід – яйцеподібна, загострена, гола коробочка, яка за розмірами наближається до чашечки або злегка перевищує її. Насіння ясно-жовте, чотиригранно-призматичне. Цвіте в червні – липні, іноді до вересня; плоди дозрівають в серпні – вересні.
Препарати наперстянок застосовують при всіх ступенях хронічної серцевої недостатності різного походження: при порушенні кровотворення I-го і II-го ступеня, при клапанних пороках серця, миготливої аритмії і гіпертонічної хвороби.
Препарати наперстянки шерстистої мають основні властивості препаратів пурпурової; їх головна відмінність полягає в декілька швидшому всмоктуванні, меншому кумулятивному ефекті, декілька більшій діуретичній дії.
Всі перераховані види наперстянок містять серцеві глікозиди. Наперстянки пурпурова і війчаста містять три первинні глікозиди. Крім того, в наперстянці війчастій є ланатозіди А, В, С, D. У листках всіх видів наперстянки виявлені стероїдні глікозиди. Хімічний склад листків наперстянки шерстистої складний. У них знаходяться первинні глікозиди, іменовані ланатозідами А, В, С, D, E. У медичній практиці застосовують індивідуальні глікозиди наперстянки шерстистої (дігоксин, целанід, ацетіл-дігітоксин) і препарати, що включають суму глікозидів (лантозід). Самостійно в домашніх умовах готувати з наперстянок лікарські форми не варто.
2.5. Простріл (сон) розкритий або широколистий (Pulsatilla patens (L.) Mill. р. р.), або сон-трава. Родина Жовтецеві (Ranunculaceae).
Це багаторічна трав'яниста рослина, 25-30 см заввишки. Стебла прості, густом’яковолосисті, несуть під квіткою покривало, що складається з прямостоячих, лінійних, волосистих, зрощених біля основи листочків. Прикореневі листки в контурі округло-ниркоподібні, пальчатороздільні. Квітки 5-8 см в діаметрі, широкодзвоникові, майже прямостоячі, фіолетові, з 6 пелюстками. Плоди – багатогорішки; кожен горішок з довгим волосистим стовпчиком. Цвіте в квітні – травні.
Зустрічається в середній і східній частині Європейської Росії, а також на півдні Сибіру. Росте в соснових борах, на узліссях лісів, відкритих піщаних горбах, сухих схилах.
Рослина надзвичайно декоративна. Її можна розмістити на будь-якому сонячному місці, на горі, на клумбі. Завдяки досить ранньому цвітінню, вона прикрасить ділянку в той період, коли більшість рослин ще тільки відновлюються після зими.
Вирощування і розмноження. Для прострілу підійдуть легкі за механічним складом і добре проникні ґрунти. Розмножується насінням, яке висівають відразу ж після збору на заздалегідь підготовлену грядку. Сходи з'являються навесні наступного року. Схожість дуже невисока. Догляд за сіянцями найретельніший, на першому етапі вони розвиваються дуже повільно. Трирічні рослини пересаджують на постійне місце на відстані 30-35 см одне від одного. Дорослі рослини краще пересаджувати рано навесні і з великою грудкою землі. Інакше вони довго хворіють після пересадки.
Трава містить ефірне масло, у-лактони (ранункулін, протоанемонін), тритерпеноїди (ацетат, стеріни), хелідонову кислоту, сапоніни, кумарини, вітамін С.
Отруйні всі частини рослини! Токсичну дію мають сполуки анемонол та ін. Використовується в гомеопатії і в народній медицині як заспокійливий і снодійний засіб. Отруєння може відбутися при передозуванні препаратів в результаті самолікування. Основні симптоми отруєння – нудота, біль в животі, блювота, пронос, тремор кінцівок, судоми, втрата свідомості. При важких формах можливе ураження нирок (білок в сечі, набряклість обличчя і кінцівок).
Перша допомога при отруєнні – промивання шлунку, зокрема суспензією активованого вугілля; при блювоті і болі в шлунку – ковтання шматочків льоду; прийом крохмального і інших слизистих відварів; призначення 20%-вого розчину камфори (1-2 мл підшкірно), 2%-вого розчину промедолу (1 мл). При судомах – обережне призначення барбітуратів.
Дата добавления: 2015-09-03 | Просмотры: 935 | Нарушение авторских прав
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 |
|