АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Психологічна допомога особистості: визначення поняття, види та форми роботи.
Психологічна допомога особистості здійснюється через психотерапевтичне, клініко-терапевтичне втручання, здійснюється з допомогою психокорекції, псих.консультування.
Психотерапевтичне втручання, чи психотерапевтична інтервенція - це вид (тип, форма) психотерапевтичного впливу, що характеризується певними цілями і відповідним цим цілям вибором засобів впливу, тобто методів. Може позначати конкретний психотерапевтичний прийом, наприклад, роз'яснення, уточнення, тренінг, та ін, а також загальну стратегію поведінки психотерапевта, безпосередньо пов'язану з теоретичної орієнтацією. Є три основні типи психотерапевтичного втручання, що відповідають трьом основним напрямкам у психотерапії: психоаналітичний, поведінковий і досвідний (гуманістичний), кожен з яких характеризується власною концепцією здоров'я і хвороби. Психологія та медицина застосовують такі види втручань (інтервенцій). Перре і Бауманн поділяють всі види інтервенцій, на 4 групи: медикаментозні (фармакотерапія), хірургічні, фізикальні (фізіотерапія) та психологічні (ПТ).
Клініко-психологічні втручання. Методи клініко-психологічних інтервенцій - це психологічні засоби, які вибирає психотерапевт. Вони можуть бути вербальними або невербальними, орієнтованими більшою мірою або на когнітивні, або на емоційні, або на поведінкові аспекти і реалізуються в контексті взаємин між пацієнтом і психотерапевтом. Однак психологічні засоби впливу можуть бути спрямовані не тільки на зміну психологічних характеристик, психічних процесів і станів, але і, опосередковано, на зміну стану організму. Типовими психологічними засобами є бесіда, тренування (вправи) або міжособистісні взаємини як фактор впливу та впливу. Функції клініко-психологічних інтервенцій полягають у профілактиці, лікуванні, реабілітації та розвитку.
Якщо ПТ передбачає більш активний цілеспрямований вплив на особистісний, поведінковий та інтелектуальний рівні, то психокорекція являє собою тактовне втручання у процеси психічного і особистісного розвитку людини. Мета – виправлення відхилень в процесі психічного і особистісного розвитку. Впливає не тільки на особистість, а й на оточення. Психотерапія – спрямована на глибинне проникнення в особистість і здійснення прогресивних зрушень в її взаємодії зі світом через зміну само і світосприйняття.
Як у консультуванні, Бреймер і Шостром, говорячи про співвідношення консультування і ПТ, уявляють два полюси континуума. На одному полюсі робота професіонала торкається в основному ситуаційних проблем, які розв'язуються на рівні свідомості і виникають в клінічно здорових індивідів. Тут розташована галузь консультування. На іншому полюсі — більше прагнення до глибокого аналізу проблем з орієнтацією на несвідомі процеси, структурну перебудову особистості. Тут розташована галузь психотерапії. Галузь між полюсами належить діяльності, яку можна називати як консультуванням, так і психотерапією.
Дата добавления: 2015-11-25 | Просмотры: 720 | Нарушение авторских прав
|