Продуктивне (проліферативне) запалення
При продуктивному (проліферативному) запаленні характерною ознакою є превалювання процесів проліферації, тобто розмноження клітинних та тканинних елементів, у результаті чого виникають вогнищеві та дифузні клітинні інфільтрати.
Розрізняють такі види продуктивного запалення: інтерстиціальне; грануломатозне; гіперпластичні розростання запальної природи.
При інтерстиціальному запаленні клітинний інфільтрат міститься в інтерстиції внутрішніх органів і складається з гістіоцитів, лімфоцитів, лаброцитів. Пролонгація процесу призводить до розвитку склерозу, в основі якого лежить розростання сполучної тканини з ознаками атрофії паренхіматозних елементів органів (цироз печінки, нефроцироз, кардіо- склероз). Слід пам'ятати, що не завжди розростання сполучної тканини може мати запальне походження (нирки, серце).
При продуктивному запаленні може утворюватись поліпи та кондиломи. Трапляються вони на слизових оболонках та в місцях їх переходу в плоский епітелій. Так, при довготривалому запаленні слизових оболонок носа, шлунка, кишок, матки має місце розростання покривного епітелію разом з підлеглою тканиною, що призводить до утворення окремих вип'ячувань - поліпів.
У місцях плоского епітелію, що розташований поблизу призма- тичного (наприклад, анальний отвір, статеві органи) постійні виділення із слизової оболонки можуть подразнювати плоский епітелій, що призводить до розростання епітелію та прилеглої тканини і розвитку кондилом. Найчастіше це спостерігається при сифілісі, гонореї та інших захворюваннях хронічного характеру.
Грануломатозне запалення. В основі його лежить формування вузлика (гранульоми), що виникає в тканинах у результаті процесів проліферації та трансформації клітин. Загальноприйнятою є точка зору, згідно з якою грануломатозним називається запалення, що викликається нерозчинними або персистуючимі,, які повільно руйнуються, подразниками тканин та внутрішніх орпнів у результаті чого спостерігаються морфологічні зміни в них із формуванням своєрідних структур (гранульом). Це компактні скупчення макрофагів та/або епітеліоїдних клітин, що супроводжується появою додаткових ознак:
· інфільтрацією іншими клітинами - лімфоцитами, плазмоцитами, нейтрофілами, еозинофілами;
· наявністю фібробластів з розвитком склерозу;
· деструктивними змінами та некрозом.
Що стосується гранульом при гострих інфекційних захворюваннях (висипний гиф, черевний тиф, сказ та ін.), то їх розгля- дають як вогнищеві нешухлинного походження моноцитози.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 1160 | Нарушение авторских прав
|