Місцеві й загальні ознаки запалення
П'ять класичних місцевих ознак гострого запалення:
При хронічному запаленні деякі з цих ознак можуть бути відсутні.
1. Почервоніння (rubor) — найяскравіша клінічна ознака запалення, вона зумовлена артеріальною гіперемією. Розвиток венозної гіперемії і стазу призводить до зміни червоного кольору на синюшний.
2. Припухлість (tumor) на початку запалення також пов'язана з гіперемією, а пізніше — із запальним набряком, інфільтрацією і проліферативними явищами.
3. Місцеве підвищення температури (calor) викликається інтенсивним обміном речовин у запальному вогнищі й збільшеним притоком артеріальної крові.
4. Біль (dolor) — постійна ознака запалення. Виникає внаслідок подразнення нервових закінчень медіаторами запалення і продуктами обміну: кінінами, гістаміном, молочною кислотою, іонами водню і натрію. Певне значення має механічне стискування рецепторів ексудатом.
5. Порушення функції (functio laesa) пов'язане з патологічними змінами обміну речовин, кровообігу, нервової та ендокринної регуляції. Суттєва роль у цьому належить і болю. Порушення функції може рути місцевим, але здебільшого страждає весь організм.
Загальні прояви запалення:
1. Порушенням обміну речовин (вуглеводного, білкового і жирового). При запаленні спостерігають відносне збільшення в крові вмісту глобулінів і фібриногену. Вміст альбумінів, навпаки, знижується. Зміна білкових фракцій призводить до зменшення альбуміно-глобулінового коефіцієнта. Переважання крупнодисперсних білків знижує заряд еритроцитів і прискорює їх осідання (ШОЕ).
2. Зміна складу крові. Накопичення в крові продуктів порушеного обміну і тканинного розпаду стимулює вихід зрілих нейтрофілів із кісткового мозку. В результаті загальне число лейкоцитів в одиниці об'єму крові зростає (лейкоцитоз). Збільшення молодих форм нейтрофілів (зсув вліво) свідчить про гострий перебіг запального процесу, а зрілих форм (зсув вправо) — про його згасання.
3. Підвищення температури тіла. Макрофаги та деякі інші клітини, що є в ексудаті, продукують інтерлейкін 1. Під його впливом підвищується загальна температура тіла, тобто виникає гарячка.
4. Накопичення токсичних речовин. Виділяють три групи токсинів за походженням: компоненти пошкоджуючих факторів, наприклад екзо- й ендотоксини бактерій; продукти розпаду тканин, зокрема низькомолекулярні поліпептиди; продукти руйнування фагоцитів. Інтоксикація може зумовити розвиток інфекційно-токсичного шоку.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 696 | Нарушение авторских прав
|