УХОД ЗА ТЯЖЕЛОБОЛЬНЫМИ И АГОНИРУЮЩИМИ
До тяжкохворих належать пацієнти, які хворіють на недуги з ускладненим перебігом, що не піддаються ефективному лікуванню, або мають несприятливий прогноз. Стан таких пацієнтів часто проявляється глибокими порушеннями найважливіших функцій організму — діяльності нервової системи, дихання, кровообігу, травлення, виділення.
Найчастіше тяжкохворі перебувають на ліжковому режимі. Однак, у деяких випадках, всупереч тяжкому характеру захворювань (злоякісні новоутворення, хвороби крові, СНІД), на початкових стадіях їх розвитку пацієнти спроможні перебувати у звичайному режимі.
Тяжкий стан хворого можуть викликати різні захворювання, що навіть не належать до тяжких, але коли їх перебіг характеризується стійкістю до лікувальних заходів, або розвитком різноманітних ускладнень.
У тяжкохворих поступово виснажуються захисні сили організму в боротьбі з хворобою, пригнічується функціональна активність органів і систем, що часто призводить до численних загострень недуги і навіть до смерті.
Значною мірою перебіг і наслідки навіть досить складного захворювання визначаються якістю догляду за хворими, своєчасним і добросовісним виконанням призначень лікаря. Стан тяжкохворих може змінюватися у будь-який момент, тому їм потрібна постійна увага і систематичний медичний нагляд протягом усього періоду тяжкого стану.
З метою забезпечення якісного догляду за тяжкохворими доцільніше організувати індивідуальний пост.
Медичний персонал повинен регулярно стежити за зовнішнім виглядом пацієнта; станом ЦНС (притомність, адекватна поведінка); станом дихальної системи (частота, глибина, ритм дихання, патологічні типи ядухи); станом серцево-судинної системи (частота, ритм, наповнення і напруження пульсу; артеріальний тиск; центральний венозний тиск; добовий, денний, нічний діурез; водний баланс); станом органів травлення (випорожнення, відходження газів); станом сечової системи (діурез); температурою тіла; кольором шкірних покривів і видимих слизових оболонок. Про всі виявлені порушення медична сестра повинна терміново повідомляти лікареві.
Больные, находящиеся в тяжелом состоянии, особенно если у них нарушены жизненно важные функции, должны быть помещены в отделение интенсивной терапии. Существуют некоторые общие положения, обязательные для всех случаев ухода за такими больными.
В случае необходимости транспортировку тяжелобольных нужно проводить умело и осторожно. Если имеются нарушения гемодинамики, то при транспортировке больного возможно по показаниям осуществлять в пути капельную внутривенную инфузию необходимых лекарственных препаратов.
Чтобы обеспечить тяжелобольным покой и в то же время не беспокоить других больных, их (тяжелобольных) помещают в боксы (одно- или двухместные палаты). Больному необходимо создать удобное положение в постели. Для этого используют функциональную кровать. Тяжкохворі, які тривалий час перебувають на постільному режимі потребують особливо ретельного догляду. У таких хворих довгочасне перебування у ліжку може призвести до порушень серцево-судинної системи, органів дихання і травлення, викликати зміни психіки, виникнення пролежнів. Для попередження цих хворобливих станів потрібно ретельно дотримуватися заходів загального догляду: особиста гігієна, комплекс заходів з профілактики пролежнів, дотримання санітарно-гігієнічного і лікувально-охоронного режиму.
Для предупреждения пролежней при длительном постельном режиме важно своевременно перестилать постель, обмывать и протирать кожу после дефекации и мочеиспускания, ежедневно осматривать область крестца, лопаток и др. При недержании мочи, связанном с заболеваниями органов мочевыделения или нервной системы, следует использовать подкладное судно. Если больной не мочится самостоятельно, следует спускать мочу катетером 1—2 раза в сутки; при необходимости в мочевой пузырь ставят катетер на 1—3 дня.
У разі порушення фізіологічних відправлень (випорожнень, сечовиділень) тяжкохворі потребують відповідної допомоги. При виникненні мимовільного виділення калу через накладений протиприродній прохід слід використовувати калоприймач. При нетриманні сечі, калу матрац на 2/3 довжини обшивають клейонкою, зверху стелять простирадло і підкладають під сідниці пелюшку та двошаровий бавовняний круг, наповнений просом, а всередину круга підставляють плоску посудину для збирання екскрементів. Круг повинен у разі потреби спереду за допомогою тасьми розв'язуватися і краї круга розводитись з тим, щоб зручно можна було вийняти заповнену і поставити чисту посудину.
Доцільно для таких тяжкохворих зверху на відстані ЗО—40 см від поверхні ліжка покласти щит із дощок із круглим вирізом навпроти сідниць. Такий самий виріз треба зробити у матраці і обшити цей виріз з обох сторін клейонкою. Під хворого підстеляють під верхню частину тулуба складене вдвоє простирадло, а знизу і з боків — пелюшки. Під виріз підставляють посудину з водою для збирання екскрементів (миску чи відро). При забрудненні пелюшки без особливих зусиль можна вийняти і замінити на чисті.
Підмивати пацієнтів в умовах такого пристосування також набагато зручніше. Крім того, до сідниць вільно надходить повітря, що також сприяє профілактиці розвитку пролежнів.
При нетриманні сечі у тяжкохворих чоловіків використовують сечоприймачі заводського виготовлення. У разі їх відсутності можна використати гумову рукавичку, яку надівають на попередньо обгорнутий чистою марлевою серветкою статевий член. Рукавичку фіксують помірно навколо статевого члена марлевою смужкою, а кінці напальників обрізають і опускають їх у сечоприймач, який розміщують між ногами пацієнта, поклавши між сечоприймачем і стегнами пацієнта бавовняну серветку.
Двічі на день здійснюють часткову обробку шкіри і весь комплекс заходів з метою профілактики пролежнів. Після акту сечовипускання та дефекації у жінок обмивають і просушують статеві губи, пахові складки, промежину, відхідник, у чоловіків — промежину і відхід, ник. Потрібно завжди пам'ятати, що процес забезпечення усіх елементів особистої гігієни у тяжкохворих є дуже важливим.
Систематичного догляду потребують тяжкохворі, які знаходяться у збудженому стані. Вони нерідко проявляють надмірну фізичну і психічну активність, збудження, намагаються втекти, часто створюють конфліктні ситуації і навіть демонструють наміри до суїцидальних дій.
У таких ситуаціях медичний персонал повинен заспокоїти хворого, переконати його у необхідності залишатись у постелі. У разі непокори, неслухняності пацієнта слід зафіксувати до ліжка спеціальними поясами, або такими, що виготовлені із складеної в 10—12 шарів і прошитої марлі.
Про стан збудження пацієнта обов'язково повідомляють лікареві, у разі потреби викликають на консультацію психіатра або психіатричну бригаду станції "Швидкої допомоги".
Хворих у стані фізичного і психічного збудження потрібно ізолювати від інших пацієнтів в окрему палату.
Складним питанням є харчування тяжкохворих. Якщо хворий у змозі їсти самостійно, медична сестра допомагає йому в цьому. Якщо такої можливості немає, застосовують штучне годування за призначенням лікаря. Для боротьби з закрепом призначають свіжий кефір, фруктові соки, овочеві і фруктові пюре, салати. їжа має бути легкозасвоюваною, напіврідкою, багатою на вітаміни.
У блоках інтенсивної терапії і реанімаційних відділеннях пост медичної сестри розміщують безпосередньо в палаті. Медична сестра весь час перебуває поряд з тяжкохворими. Вона постійно стежить за загальним станом тяжкохворих, кольором шкірних покривів, температурою тіла, поведінкою пацієнта, частотою та властивостями пульсу, диханням, величиною артеріального, центрального венозного тиску (у разі потреби), за характером випорожнень, діурезом. Цілодобово поряд з такими тяжкохворими перебуває лікар. У разі потреби тяжкохворим надають невідкладну медичну допомогу. На кожного хворого реанімаційних відділень і блоків інтенсивної терапії щоденно заводять листок інтенсивного спостереження і терапії, де всі призначення розписані лікарем і виконуються медичною сестрою погодинно. У разі потреби у таких хворих цілодобово здійснюють потрібні лабораторні дослідження.
Такі палати забезпечуються моніторною апаратурою для постійного спостереження за діяльністю серцево-судинної і дихальної систем тяжкохворих. У палатах повинен бути наркозний апарат, апарат для штучного дихання, дефібрилятор, електрокардіограф, ларингоскоп; набір масок та інтубаційних трубок, повітроводів; електровідсмоктувач, інгалятор, забезпечена централізована подача кисню. Також підготовлені набори медикаментів для надання екстреної допомоги при всіх невідкладних станах, стерильні набори для катетеризації магістральних вен, все необхідне для виконання маніпуляцій та процедур.
Вологе прибирання в таких палатах здійснюється двічі на день, а у разі потреби — частіше, проводиться кварцування палат і провітрювання. Генеральне прибирання здійснюють не рідше ніж 1 раз у тиждень, а у разі потреби — частіше. Пацієнти повинні бути забезпечені чистою постільною і натільною білизною, пелюшками. Доцільніше в таких палатах використовувати білизну одноразового використання.
Запомните! Больной, находящийся в тяжелом состоянии, может умереть не от основного заболевания, а от осложнений. Только тщательное наблюдение и уход персонала способны обеспечить успех лечения таких больных.
Для медичного персоналу у таких відділеннях повинні бути душові, роздягальні, кімнати для психологічного розвантаження.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 765 | Нарушение авторских прав
|