Фізичне виховання та загартовування дітей. Методика проведення масажу та гімнастики,заходи спрямовані на загартування дітей раннього віку.
Фізичне виховання сприяє повноцінному фізичному розвитку дитини, підвищенню рівня функціональних та адаптаційних можливостей організму.
Завдання фізичного виховання дітей:
1. Опанування основ особистої гігієни. Йдеться про охайність, чистоту тіла, одягу, взуття, гігієну приміщення, режим дня (сон, харчування, раціональна організація активної діяльності й відпочинку).
З раннього віку дитину слід привчати до систематичного догляду за своїм тілом, прищепити навички здорового способу життя, бажання займатися фізичною культурою і спортом.
До культурно-гігієнічних навичок, якими повинні оволодіти діти протягом дошкільного дитинства, належать:
— навички їжі (акуратно їсти, користуватися посудом, серветкою та ін.);
— навички догляду за тілом (умивання, чищення зубів, розчісування
волосся та ін.);
— навички утримання у чистоті і порядку одягу, дотримання порядку в приміщенні, його прибирання;
— навички здійснення різних видів діяльності (гри, праці, навчання) з дотриманням культурно-гігієнічних вимог.
2. Загартовування організму (здійснюють його з використанням природних факторів — сонця, повітря, води).
3. Виконання фізичних вправ, що є головним засобом фізичного виховання.
Загартовування організму дитини. Загартовування організму — це формування й удосконалювання функціональних систем, спрямованих на підвищення імунітету організму, що в остаточному підсумку приводить до зниження «простудних» захворювань.
Існує два правила загартування. Їх два – щоденність і поступовість.
Під загартуванням розуміють підвищення стійкості організму до впливу коливань температури повітря і води, вологості повітря, атмосферного тиску, сонячного випромінювання та інших фізичних чинників навколишнього середовища. У фізіологічному відношенні загартування розглядають як адаптацію, що досягається багаторазовим тренуванням, впливом того чи іншого загартовувального чинника або комплексом чинників.
Масаж є одним з доступних засобів фізичного виховання дітей першого року життя. З прийомів масажу найбільш щадним є погладжування. Це веде прийом, який знімає підвищений м'язовий тонус і викликає розслаблення м'язів, їм починають і закінчують масування кожної частини тіла дитини. При погладжуванні долоня масажиста ковзає по шкірі дитини плавно з різною силою тиску по ходу крово і лімфотоку. Застосовувати його можна з 3-4 тижневого віку. Після кожного прийому масажу (розтирання, розминання, поколачувания) обов'язково проводиться погладжування.
Розтирання - наступний прийом, який діє на більш глибоко лежачі тканини, викликає підвищення тонусу м'язів. Шкіра з підлеглими тканинами розтирається в різних напрямках переважно кінцями пальців. Призначається цей прийом, коли у дитини проходить підвищений тонус м'язів - згиначів (для рук до 3-х місяців, для ніг до 4 місяців).
Розминка поверхневе і глибоке надає більш сильний вплив на м'язи і призначається до 4-5 місяців життя. При цьому м'язові пучки розминаються між пальцями, але з більшим, ніж при розтиранні тиском. Постукування призначається для м'язів спини, сідниць, стегон дітям з добре вираженою жировим прошарком. Постукування в дитячій практиці виконується тильною поверхнею пальців або кінцями пальців - короткими, ритмічними ударами. Призначається до 5 місяців.
Рухи, будучи основною функцією організму, роблять благотворний вплив на опорно-руховий апарат, серцево-судинну, дихальну та ін системи дітей раннього віку.
Масаж і гімнастику дітям до 1 року слід проводити щодня від 5 до 15 хвилин в добре провітреному приміщенні при температурі повітря не нижче 20-22 °, влітку при відкритих вікнах. Краще всього робити масаж на пеленальном столику, змінюючи для кожної дитини пелюшку. Руки масажиста повинні бути теплими, чисто вимитими і витертими насухо. Тальк і вазелін в практиці масажу застосовувати не можна.
Після масажу і гімнастики маленьких дітей треба тепло одягти і дати їм спокійно відпочити 20-30 хвилин. Треба пам'ятати, що проводити масаж і гімнастику відразу, після їжі не рекомендується, заняття починають через 40-50 хвилин.
Гімнастика — система фізичних вправ, яка сприяє загальному розвитку організму та зміцненню здоров'я. З її допомогою формуються життєво необхідні навички рухової діяльності, фізичні якості. її компонентами є основні рухи, загально розвиваючі вправи, шикування і перешикування, танцювальні вправи.
До основних рухівналежать ходьба, біг, стрибки, повзання і лазіння, метання і ловлення, вправи на збереження рівноваги, які збагачують руховий досвід дітей, дають їм змогу вільно діяти у навколишньому середовищі, виховують впевненість у своїх силах, спритність, швидкість, сміливість. Загально розвивальні вправивикористовують для рівномірного розвитку м'язової системи і всебічного впливу на організм дитини. Кожна вправа, як правило, діє на розвиток і зміцнення конкретних груп м'язів (рук і плечового поясу, ніг, тулуба тощо), тому їх підбір має забезпечувати розвиток усіх груп м'язів дитячого організму. Шикування, повороти і перешикуваннявикористовують для раціонального й організованого розміщення дітей під час занять. Вони сприяють вихованню дисциплінованості, формуванню правильної постави, легкої ходи. Танцювальні вправирозвивають легкість, ритмічність рухів, правильну поставу.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 3891 | Нарушение авторских прав
|