АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
КАРДІОТОНІЧНІ Й ПРОТИАРИТМІЧНІ ПРЕПАРАТИ.
__________________________________
1.
| Кардіотонічні препарати. Складні сполуки рослинного походження, яким притаманна така дія на серце:
· позитивна інотропна дія (inos - волокно, м”яз);
· негативна хронотропна дія (chronos - час);
позитивна батмотропна дія при застосуванні препарата у великих дозах
(bathmos - поріг);
· негативна дромотропна дія (dromos - шлях)
· сечогінна дія як наслідок посилення та прискорення кровообігу;
· седативна (заспокійлива) дія (препарати конвалії та горицвіту);
· покращення енергетичного балансу міокарда - збільшення вмісту АТФ, утилізації молочної кислоти, зменшення потреби серця в кисні.
Кардіотонічна дія серцевих глікозидів пов”язана з накопиченням в кардіоцитах іонізованого кальцію (“детонатор” м”язового скорочення). Ослаблюють цю дію препарати калію.
|
| Препарати наперстянки: Дигітоксин, дигоксин, целанід (ізоланід).
Nota bene!
· Глікозиди наперстянки кумулюються (особливо дигітоксин!), тому їх призначают за схемою: спочатку проводять початкову дигіталізацію (насичення організму препаратами), потім призначають підтримувальну терапію. Підтримувальна доза у 4-5 разів менша за дозу початкової дигіталізації.
· Препрати в ампулах вводять виключно в/венно повільно. Вміст ампули розчиняюь у 10-20 мл. фізрозчину або 5% розчину глюкози.
Препарати горицвіту: адонізид (новогаленовий препарат горицвіту - в краплях у середину і в амп. 1 мл. п/шк. або в/венно на розчинах глюкози), настій трави горицвіту (в т.ч. в складі мікстури Бєхтєрєва з кодеїном і натрію бромідом). Ці препарати чинять седативну дію, не кумулюють. Застосовуються для лікування хронічної серцевої недостатності, серцево-судинних неврозах.
Препарати конвалії: Корглікон, настойка конвалії.
Корглікон має швидку, сильну але коротку дію на міокард, тому застосовується при гострій серцевій недостатності (декомпенсована вада серця, інфоркт міокарду тощо) - в/венно 0,5-2 мл. 0,06% р-ну в 10-20 мл. фізрозчину, повільно. Настойка конвалії має седативну, протиаритмічну дію з менш виразною кардіотонічною (глікозиди конвалії пагано всмоктуються в ШКТ). Тому призначається при серцево-судинних неврозах. Входить до складу крапель Зєлєніна (+ настойка валеріани, настойка беладонни, ментол), котрі
|
| призначаються при неврозах серця з нормальним або брадікардічним ритмом, але не тахікардією (атропін!!).
Препарати строфанта: строфантин К і строфантин Р. Має швидку і сильну дію, яка утримується до трьох днів. Тому він - головний засіб швидкої допомоги при гострій серцевій недостатності.
| — 2 —
| Препарати строфанта: строфантин К і строфантин Р. Має швидку і сильну дію, яка утримується до трьох днів. Тому він - головний засіб швидкої допомоги при гострій серцевій недостатності.
Увага: 1)Строфантин вводиться тільки в/венно 0,3-0,5 мл. в 10-20 мл. фізрозчину, дуже повільно - 5-7 хв. (для запобігання м”язовим судомам і систолічній зупинці серця!!!). 2)Серцеві глікозиди несумісні з препаратами кальцію, препаратами калію, блокаторами кальцієвих каналів, адренергічними засобами! 3)При комбінації глікозидів з діуретиками (сечогінними) посилюється їх токсична дія внаслідок гіпокаліемії. При цьому необхідне призначення препаратів калію.
|
2.
|
Протиаритмічні препарати (антиаритміки).
1) Препарати, що знімають тахіаритмії (екстрасистолія, миготлива аритмія, пароксизмальна тахікардія):
Þ Мембраностабілізуючі препарати - пригнічують швидкі натрієві канали, внаслідок чого в кардіоцитах накопичується калій, який зменшує збудливість серця: хінідіну сульфат, новокаїнамід, лідокаїн, мексилетин (мекситил - похідне лідокаїну), етмозин, дизопірамід (ритмілен, ритмодан), пропафенону хлорид (ритмонорм).
Þ Блокатори кальцієвих каналів (антагоністи кальцію) - блокують проникнення іонів кальцію в кардіоцити і клітини провідної системи: в ерапаміл (ізоптин, фіноптин), ніфедипин (адалат, фенігідин, корінфар, кордафен). Обидва препарати мають коронароділятуючу (розширюючу) дію, тому застосовуються при стенокардії (ніфедипин може навіть зняти загрозу приступу, якщо 1-2 табл. покласти у рот, розжувати в невеликій кількості води або в слині, але не ковтати).
Þ Адреноблокатори - анаприлін (пропранолол, обзидан, індерал).
Þ Препарати калію - проникають всередину міокардіоцитів та покращують метаболізм. За швидкого наростання концентрації іонів калію може настати зупинка серця в діастолі, тому в/венне введення здійснюється дуже обережно, крапельно 20-30 крап. на 1 хв. (калію хлорид 0,25% р-н), панангін або аспаркам - комбінований пр-т, що містить калію та магнію аспарагінат).
Þ Фітопрепарати: настойка та рідкий екстракт глоду (при неважких формах екстрасистолії), особливо літнім людям з втомленим серцем; настій квітів календули (ногітки).
2) Препарати, що знімають брадіаритмії, в т.ч. АВБ: - ізадрин, адреналін,
ефедрин, атропін.
|
Завдання для самостійної роботи:
· Симптоми інтоксикації серцевими глікозидами, Алгоритм надання невідкладної допомоги.
· Особливості дії та правила застосування новокаінаміду, аміодарону, анаприліну
· Протипоказання до застосування мембраностабілізаторів і антагоністів кальцію.
· Особливості дії та застосування ізадрину, адреналіну, ефедрину, атропіну.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 762 | Нарушение авторских прав
|