АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Лікування інфаркту міокарда )
1.
| Антиангінальні засоби. Фармакотерапія стенокардії комплексна. В основі ії - застосування лікарських засобів, які покращують постачання крові до міокарда, зменшують його потребу в кисні та покращують його засвоєння, поліпшують резервний (колатеральний) кровообіг у серці та його біохімізм.
Класифікація препаратів за метою призначення:
1) Засоби для купіювання нападу стенокардії.
2) Засоби для профілактики повторного нападу стенокардії.
3) Засоби для систематичної терапії стенокардії та профілактики її ускладнень.
Для купіювання нападу стенокардії - швидкодіючи препарати:
· Нітрогліцерин (“Король антиангінальних засобів”-Б.Є.Вотчал). Зменшує артеріальний і венозний тиск у малому колі кровообігу, що веде до зменшення навантаження на серце та його потреби в кисні. Дія швидка (через 1-2 хв.), але коротка (30 хв.). Призначається сублінгвально в краплях, таблетках, капсулах(червоного кольору). Особам, котрі вперше приймають препарат, не можна підвищувати його дозу до 5-6 крап. - небезпека колапсу!
Примітка: нітрогліцерин може викликати сильний головний біль, головокружіння, шум у вухах (причина - венозне переповнення мозку). Для зменшення цих явищ - препарати, які мають кофеїн (седалгін тощо), бо він поліпшує кровообіг у мозку, зменшуючи набряк венозної стінки.
· Валідол. Спец.форма ментолу для сублінгвального застосування(табл., капсули жовтого кольору, рідкий). Має рефлекторну коронароділятуючу, а також заспокійливу дію. Ефективний при легких нападах. Якщо він не подіяв у перші хвилини, або дія його була не виразною, - слід негайно застосувати нітрогліцерин і викликати лікаря.
Примітка: Медсестра має право самостійно застосувати валідол до приходу лікаря, а якщо треба - нітрогліцерин, але не більш одної дози!!
· Комплексні препарати: краплі Стражеско, корвалол, валокордин. Краплі Стражеско являють собою комплекс настойкі валеріани, ментолу, діоніну, спиртового розчину нітрогіцерину. Призначаються при болю в серці по 12-15 крапель (але не більше - для запобігання колаптоїдної реакції).
|
| Для профілактики повторного нападу стенокардії - препарати нітрогліцерину пролонгованої дії:
· Сустак (форте, міте). Табл. внутрішньо 3 рази на день.
· Нітронг (форте міте). Табл. внутрішньо, 3 рази на день. “Нітромазь” - наноситься тонким шаром, не втираючи, на шкіру плеча, або груді над лівим соском, або в ділянці епігастрію, для покращення всмоктування прикривається поліетиленовою плівкою.
· Тринітролонг. Вітчизняний, зручний у використанні пр-т у вигляді полімерної плівки для накладання на верхню ясну (для прискорення всмоктування можна лизати).
| — 2 —
| Для систематичної терапії стенокардії та профілактики її ускладнень важливе значення мають такі препарати:
1) Для поліпшення обміну речовин та колатерального кровообігу у міокарді:
Карбокромен (інтенсаїн, інтенкордин) - внутрішньо або в ін”єкціях (в/м, в/в в розчинниках); Дипіридамол (курантил) в т.ч. - для профілактики коронаротромбозів; Рибоксин (інозін) в табл. 0,2; Кокарбоксилаза - в/венно 5-10 мл.; АТФ -натрієва сіль для ін”єкцій.
2) При загрозі нападів і для профілактики та лікування аритмій:
· Блокатори кальцієвих каналів - верапаміл, ніфедипін.
· Препарати калію - панангін, аспаркам.
· в-адреноблокатори (зменшують потребу серця в кисні, створюючи у ньому позитивний кисневий баланс) - анаприлін, тразікор, надолол (коргард) - пролонг-препарат, який тримає серце під захистом 24 години. Але ці препарати підвищують тонус бронхів (обережно при бронхіальній астмі!), тоді - кардіоселективні препарати - талінолол(корданум), метопролол (беталок). Кордарон - адреноблокатор з широким спектром дії на функції серця, може навіть попередити або зняти фібріляції шлуночків серця.
· Препарати, які зменшують гіпоксію міокарда та покращують засвоєння кисня: Цитомак -біоактивна речовина цитохром С, вводиться в/венно.
| 2.
|
Засоби для лікування інфаркту міокарда. Комплексне застосування наступних груп препаратів:
Þ Для усунення сильного болю та профілактики кардіогенного шоку - наркотичні анальгетики (морфін, омнопон, промедол, фентаніл). Найбільш ефективний Т аламонал (нейролептанальгезія!) - в/венно 1-3 мл. 0,005% р-ну. Інгалюють також азоту закис.
Þ Для стабілізації А.Т. - дофамін, мезатон. Але не можна адреналін і норадреналін (перший різко підвищує потребу серця в кисні, обидва викликають і посилюють аритмію!)
Þ При аритміях на фоні інфаркту краще застосовувати лідокаїн (препарат вибору у такій ситуації!), бо не впливає на скорочення серця і його провідність
Þ При гострій серцевій недостатності - кардіотоніки швидкої дії: строфантин, корглікон. Але категорично заборонений адреналін (може призвести до вторинної серцевої недостатності!)
Þ Для обмеження розмірів інфарктного вогнища - нітрогліцерин (в/венно 0,01%), анаприлін, ніфедипін.
Þ Для профілактики тромбоутворення - антикоагулянти (гепарин) з фібринолітиками (фібринолізин).
|
Завдання для самостійної роботи:
* Якщо серцевий напад не минає протягом 10 хв., тоді..............(що треба зробити?)
* На чому базується комплексність фармакотерапії ІХС, в т.ч. інфаркту міокарда?
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 550 | Нарушение авторских прав
|