ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ ХВОРОБ І МЕХАНІЗМИ ВИДУЖАННЯ
ЗАПОРІЗЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Кафедра фізичної реабілітації і рекреації
ОСНОВИ ЗАГАЛЬНОЇ ПАТОЛОГІЇ
(Навчальний посібник)
Запоріжжя – 2009
Основи загальної патології: Навчальний посібник / укл. проф. В.В.Клапчук, доц. Т.І.Мамєєва-Протопопова; ЗНТУ. – Запоріжжя, 2009. – 51 с.
У посібнику наведені основні відомості щодо причин виникнення хвороб і механізмів одужання, а також відокремлені типові патологічні процеси.
Укладачі:
Клапчук В.В. – д.мед.н., професор кафедри фізичної реабілітації і рекреації, Мамєєва-Протопопова Т.І. - к.мед.н., доцент кафедри фізичної реабілітації.
Рецензенти:
Валевський С.П. – д.мед.н., професор кафедри фізіології та спортивної медицини, ДДІФКіС,
Самошкін В.В. – к.мед.н., доцент, зав. кафедри анатомії, біомеханіки та спортивної метрології, ДДІФКіС.
РЕКОМЕНДОВАНО
кафедрою фізичної
реабілітації і рекреації,
протокол № 6 від 2010 р.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Вченою Радою Інституту управління та права ЗНТУ,
протокол № 6 від 2010 р.
В С Т У П
Вивчення такої дисципліни як «Основи патології» базується на знайомстві з основами патологічної анатомії та патологічної фізіології.
Патологічна анатомія чи патоморфологія вивчає порушення нормальної будови органів і тканин, які виникають під час хвороби і при видужанні від неї. Вивчаються як доступні неозброєному оку зміни, такі і більш тонкі, гістологічні, що потребують застосування мікроскопу (патологічна гістологія). Вона розвивається у тісному контакті з клінікою, використовує результати розтинів тіла, дані експерименту, вивчає механізми розвитку хвороби.
Хвороби і супроводжуючи їх порушення функцій організму вивчаються також патологічною фізіологією і під час спостереження хворих у клініці.
Патологічна фізіологія – наука про життєдіяльність хворого організму. Предметом патологічної фізіології є патологія в розвитку і в усіх її проявах. Мета патологічної фізіології – пізнання патофізіологічних механізмів клінічних прояв хвороб. Основними завданнями патологічної фізіології є вивчення загальної нозології (загального вчення про хворобу), причин і умов виникнення хвороб, механізмів розвитку хвороб, а також реактивності і резистентності хворого організму.
Кожна з названих дисциплін вивчає хвороби за допомогою певних методів. Але спрямованість такого вивчення є загальною. При цьому дані патологічної анатомії та патологічної фізіології і клініки, так же як дані фізіології і патології, слід розглядати в їх нерозривній єдності. Тільки такий діалектичний підхід забезпечить належне наукове вивчення сутності хвороб та механізмів їх розвитку. Все це має істотне значення при фізичній реабілітації з приводу захворювань і травм, оскільки фізичні чинники, зокрема – фізичні вправи, є засобами патогенетичної терапії.
ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ ХВОРОБ І МЕХАНІЗМИ ВИДУЖАННЯ
1. Загальні подання про хворобу. Причини виникнення хвороб.
2. Механізм захисту організму і пристосувальні реакції.
3. Етіологія і патогенез.
4. Стан організму і хвороба.
5. Відмінність патологічних змін від фізіологічних при хворобі.
6. Головне й другорядне в розвитку хвороби.
7. Видужання.
8. Вчення про саногенез.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 656 | Нарушение авторских прав
|