СИСТЕМА ОРГАНІВ ТРАВЛЕННЯ У ПТАХІВ
До органів травлення належать: ротова порожнина, глотка, верхній та нижній стравоходи, воло, залозистий та м’язовий шлунки, тонка кишка, печінка, підшлункова залоза і товсті кишки.
Ротоглотка у птиці немає зубів, ясен, губ, щік і м’якого піднебіння, внаслідок чого ротова порожнина безпосередньо переходить у глотку. На дні ротової порожнини розміщений язик, який має форму дзьоба, справжніх смакових сосочків не має, є тільки зроговілі зубчики. У водоплавної птиці по краях язика є рогові щетинки й голки, які разом з поперечними боковими пластинками дзьоба утворюють цідильний апарат. Ротова порожнина позаду язика без помітних меж переходить в глотку. Порожнина глотки через хоанні отвори сполучається з носовою порожниною, а через слухові (євстахієві) труби – з середнім вухом.
Передня кишка складається із стравоходу і залозистого та м’язового шлунків. Від глотки починається стравохід, який у птиці розділяється волом на верхню і нижню ділянки. Перед входом у грудну порожнину у курей, індиків, цесарок та голубів він має кулясте розширення – воло. У гусей і качок замість вола є просте ампулоподібне розширення стравоходу.
Шлунок у птиці складається з двох частин: залозистого і м’язового шлунків. Залозистий шлунок має вигляд короткої товстостінної трубки, у товщі слизової оболонки якої є багато шлункових залоз. Ці залози виділяють шлунковий сік, він по вивідних протоках надходить у порожнину шлунка через дрібні отвори на поверхні сосочкових виростів. У залозистому шлунку корм довго не затримується і переходить у м’язовий шлунок.
Середня кишка (або тонкі кишки) у птиці за довжиною порівняно коротка, у курки вона в 5- 6 разів перевищує довжину тіла. До тонких кишок належать 12-пала, порожня і клубова. Дванадцятипала кишка утворює петлю з двома паралельними колінами, між якими лежить підшлункова залоза з трьома вивідними протоками у курей і з двома у гусей та качок. Поряд з протоками підшлункової залози в 12-палу кишку впадають дві жовчні протоки печінки, по яких тече жовч.
Печінка у птиці розміщується позаду серця і займає нижню частину грудинно-черевної порожнини. На правій частці знаходиться жовчний міхур. Від лівої частки відходить самостійна печінкова протока. У цесарок та голубів жовчного міхура немає.
Позаду печінки розміщені порожня і клубова кишки, між якими є повітроносні мішки. У товщі слизової оболонки тонких кишок розміщені залози, які виділяють кишковий сік.
Задня кишка (або товсті кишки) у птахів досить коротка, бо в ній порівняно із ссавцями відсутня ободова кишка. До тонких кишок належать дві сліпі кишки, пряма кишка з клоакою. У клоаку впадають сечоводи і сім’япроводи у самців, а у самок – яйцепроводи. Закінчується клоака анальним отвором, всередині якого розміщений коловий м’яз-стискувач – сфінктер.
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ
1. Які системи органів відносяться до нутрощів?
2. Яку функцію виконує система органів харчотравлення?
3. Що являє собою харчотравний апарат в цілому?
4. В чому виражається однотипність будови харчотравної трубки по всій її довжині?
5. Які основні шари розрізняють в будові стінки харчотравної трубки?
6. Які частини і органи складають харчотравний апарат?
7. Яку роль в харчотравленні виконує ротова порожнина?
8. Які органи приймають участь в переробці їжі в роті і яку вони мають будову?
9. Що таке глотка і яку вона має будову?
10. Які шляхи перехрещуються в глотці, скільки і які отвори є в стінках глотки?
11. Що являє собою стравохід, де розміщений і яку він має будову?
12. Що являє собою шлунок і яку він має будову?
13. Які шлунки розрізняють в м’ясопромислових тварин?
14. Які частини має багатокамерний шлунок жуйних, яку вони мають будову і яку функцію виконують.
15. Що називають сальниками і де вони розміщені?
16. Куди їжа потрапляє з шлунку в процесі травлення?
17. На які відділи поділяють кишки?
18. Чи у всіх тварин кишки мають однакову довжину?
19. Які частини розрізняють в тонких кишках і які особливості є в їх будові?
20. Яку функцію в травленні відіграє печінка, де вона розміщена і яку і яку має будову?
21. Яку функцію виконує підшлункова залоза, де вона розміщена і яку має будову?
22. Які частини має товста кишка і яку вона має будову?
23. Що називають теніями і в яких тварин вони є?
24. Що називають брижейкою?
25. Як використовують в м’ясній промисловості органи харчотравного апарату (язик, стравохід, шлунок, тонкі й товсті кишки, печінка, підшлункова залоза, сальник, брижейка)?
26. Що називають на виробництві пікало, черева, синюга, круга, прохідник, кудрявка, гузенка, плівка?
27. Яка особливість органів травлення у птахів?
Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 709 | Нарушение авторских прав
|