Функції травної с-ми людини.
Гуморальні (переважно шлунково-кишкові гормони).
Система травлення забезпечує фізичну та хімічну обробку їжі та всмоктування отриманих продуктів у внутрішньому середовищі. Процес травлення відбувається послідовно в таких відділах: ротова порожнина, шлунок та кишківник.
Після потрапляння їжі в організм, вона підлягає:
1.Механічній обробці, перемішуванню та подрібненню (за рахунок жування);
2.Хімічній обробці, яка полягає в тому, що під дією ферментів, що виробляються залозами, білки розчеплюються до пептидів, а пептиди до амінокислот, жири розчеплюються до жирних кислот та гліцерину, вуглеводи до моноцукридів.
3.Фізико-хімічній обробці – білки під дією шлункової HCl змінюють свою структуру, що сприяє їх травленню.
4.Всмоктуванню епітелієм травного канала – транспорт продуктів розкладу їжу з травного канала в кров та лімфу.
5.Виведення неперетравлених решток з організму.
Гідроліз та всмоктування їжі органи травної системи виконують разом та узгоджено, це досягається завдяки механізмам регуляції. В травній системі однаково важливі як нервові, так і гуморальні механізми регуляції.
У верхніх відділах травної системи переважають нервові механізми, а у нижніх відділах – гуморальні.
Пищеварение в полости рта.
В ротовой полости пища подвергается измельчению и смачиванию слюной,формируется пищевой комок. Происходит начальный гидролиз углеводов,всасывание глюкозы,воспринимается вкус пищи,ее температура
Состав и свойства слюны. Регуляция слюноотделения.
Взрослый человек секретирует за сутки 1-2 литра слюны. Муцин, пропитывая и обволакивая пищевой комок, обеспечивает его свободное проглатывание. Кроме муцина, в состав слюны входят неорганические вещества — хлориды, фосфаты, карбонаты натрия, калия, магния и кальция, азотистые соли, аммиак и органические — глобулин, аминокислоты, креатинин, мочевая кислота, мочевина и ферменты. Слюнными железами вырабатываются гормоноподобные вещества, которые участвуют в регуляции фосфорно-кальциевого обмена костей и зубов, в регенерации эпителия слизистой оболочки ротовой полости, пищевода, желудка и в регенерации симпатических волокон при их повреждении.Слюна смачивает сухие вещества, растворяет растворимые и обволакивает твердые, нейтрализует раздражающие жидкости или уменьшает их концентрацию, облегчает удаление несъедобных (отвергаемых) веществ, смывая их со слизистой оболочки ротовой полости.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 397 | Нарушение авторских прав
|