АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Рефлекси новонароджених і дітей раннього віку.

Прочитайте:
  1. A. С. 100 000 живих новонароджених
  2. C. Ізоіммунна тромбоцитопенічна пурпура новонароджених.
  3. Автономні рефлекси
  4. Анатомо-фізіологічні особливості ендокринної системи у дітей раннього віку. Медсестринське обстеження даної системи.
  5. Анатомо-фізіологічні особливості кісткової системи у дітей.
  6. Анатомо-фізіологічні особливості органів травлення у дітей.
  7. Анкета вивчення гігієнічних навичок дітей і підлітків
  8. Больовий абдомінальний синдром при гострому панкреатиті у дітей найчастіше
  9. Варіанти дефіцитної анемії, які зустрічаються частіше у дітей (виберіть всі правильні
  10. Визначення понять «фізичний розвиток дитини», «акселерація розвитку дітей», «гармонійність фізичного розвитку». Основні гіпотези і механізми акселерації. Оцінка шкільної зрілості.

Для новонароденого характерні некоординовані атетозоподібні рухи кінцівок, ригідність м'язів, фізіологічний гіпертонус м'язів-згиначів, голосний крик. Слух у них знижений, відчуття болю ослаблене. Крім того, нервово-психічний розвиток дитини в періоді новонародженості характеризують наявність ряду безумовних рефлексів новонародженого:

1) стійкі (існують протягом всього життя):

Ковтальни; сухожильні рефлекси кінцівок;огівковий; кон'юнктивальний;надбрівний або орбікулопальпебральний.

2) транзиторні (існують після народження, а згодом поступово зникають): оральні сегментарні автоматизми (смоктальний, пошуковий, хоботковий, долонно-рото-головний або рефлекс Бабкіна); спінальні сегментарні автоматизми (захисний, рефлекс опори, автоматичної ходи, хапальний рефлекс Робінсона, рефлекси Моро, Керніга, рефлекс повзання Бауера, рефлекси Бабінського, Галанта, Переса).

Смоктальний рефлекс утримується до 10-12 місяців. Його можна викликати, приклавши до рота дитини соску, при цьому немовля здійснює смоктальні рухи.

Пошуковий рефлекс – при погладжувані шкіри дитини в ділянці кута рота, вона повертає голову, опускає нижню губу і відхиляє язик в сторону подразника. Зберігається до 3-4 місяця.

Хоботковий рефлекс – при ніжному постукуванні пальцем по губах дитини вона витягує їх вперед у вигляді хоботка. Зберігається до 2-3 місяців.

Долонно-рото-головний рефлекс (Бабкіна) – при натискуванні великими пальцями на долоні в ділянці підвищень великих пальців дитини, немовля відкриває рот і нахиляє голову вперед до грудей. Зберігається до 2-3 місяців.

 

Захисний рефлекс – якщо новонародженого покласти на живіт, то він рефлекторно повертає голову в сторону. Викликається до 2-х місяців життя.

Рефлекс опори викликається наступним чином: лікар утримує дитину в пахвових ямках з сторони спини і одночасно підтримує вказівними пальцями голову. При підніманні дитини в цьому положенні вона згинає ноги в кульшових та колінних суглобах. При опусканні на опору дитина впирається на неї всією ступнею. Цей рефлекс фізіологічний до 2-х місячного віку.

Рефлекс автоматичної ходи – при нахилянні тулуба дитини в положенні рефлексу опори, вона робить кроки вперед. Рефлекс зникає в 2 місяці.

Хапальний рефлекс – при доторканні до долоней дитини пальцями (чи іншим предметом), немовля схоплює їх і міцно утримує, при цьому дитину можна підняти над поверхнею. Зберігається цей рефлекс до 3-4 місяців.

Рефлекс Моро полягає у тому, що при ударі двома руками по поверхні, на якій знаходиться дитина, на віддалі 15-20 см від її голови, немовля спочатку широко розводить в сторони і розгинає пальці (І фаза), а згодом повертається в попереднє положення (ІІ фаза).

Другий метод перевірки рефлекса Моро – утримуючи дитину на руках, різко опускають її вниз на 20 см (І фаза), а надалі піднімають до попереднього рівня (ІІ фаза). Дитина виконує вище описані рухи. Рефлекс Моро фізіологічний до 4-го місяця життя.

Рефлекс Керніга – якщо зігнути ногу дитини, яка лежить на спині, в колінному і кульшовому суглобах (в лежачому положенні) під прямим кутом, то розігнути її після цього не вдається. Рефлекс зберігається до 4-6 місяця.

Рефлекс Бабінського – при подразнені підошви дитини по зовнішньому краю ступні від п'ятки до основи великого пальця відбувається повільне розгинання великого пальця і згинання інших пальців (іноді віялоподібне їх розходження). Цей рефлекс вважається фізіологічним до 2-х річного віку.

Рефлекс повзання Бауера – при положенні дитини на животі вона намагається підняти голову і виконує плазуючі рухи. Якщо прикласти до підошви немовляти руки, то вона активно відштовхується ногами від долонь. Рефлекс зберігається до 4 місяців.

Рефлекс Галанта – якщо дитини покласти на бік і двома пальцями (великим і вказівним) по паравертибральних лініях від шиї до сідниць, то це викликає дугоподібне вигинання тулуба в сторону подразника.

Рефлекс Переса – якщо дитину покласти на бік і провести пальцем від куприка до шиї по остистих відростках хребта, то це викликає в немовлят коротке апное, надалі різкий крик, лордоз, згинання кінцівок, гіпертонус м'язів, іноді дефекацію та сечопуск. Перевірку цього рефлекса проводять в кінці дослідження, так як це викликає біль в дитини. Фізіологічним вважається цей рефлекс до 3-4 місяців.У дітей грудного віку існує третя група рефлексів, які формуються не відразу після народження, а в певні місяці життя. Ці рефлекси мають назву установчих автоматизмів. До групи цих рефлексів відносять верхній і нижній позотонічний рефлекси Ландау, прості шийні і тулубові установчі рефлекси, ланцюговий установчий рефлекс з тулуба на тулуб.

Верхній позотонічний рефлекс Ландау – при положенні дитини на животі вона піднімає голову, верхню частину тулуба і, спираючись руками, утримується в такому положенні. З'являється рефлекс в 3-4 місячному віці.

При оцінці нервово-психічного розвитку враховують наступні параметри: відповідає віку; відстає; випереджає вік.

Критерії нервово-психічного розвитку: на 1-му році життя дитина оволодіває навичками в межах ± 15 днів від календарного (паспортного) віку;на другому році життя – оволодіння навичками в межах ± квартал (3 місяці);на третьому році життя – оволодіння навичками в межах ± півріччя (6 місяці.Терміни проведення контролю за нервово-психічним розвитком дітей різного віку:на 1-му році життя – 1 раз в місяць;на 2-му році життя – 1 раз в 3 місяці;на 3-му році життя – 1 раз в рік.

Основні принципи функціонування людського мозку

•Економія витрати нервової енергії, обумовлена відсутністю здатності клітин макроглії до регенерації: нервові клітини можуть знаходитися або в стані збудження, або в стані гальмування.

•Принцип умовного рефлексу: формування рефлексів, протягом усього життя в залежності від умов існування.

До безумовних (вроджених) рефлексів відносять: харчовий; оборонний; орієнтовний; статевий.

Життя людини регулюється на якісно вищому рівні, ніж у тварин – мисленням і мовною діяльністю, однак, принцип умовного рефлексу, як здатність формувати відповідну реакцію організму з випередженням по відношенню до безпосереднього впливу середовища зберігається.


Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 693 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.005 сек.)