ДНК- місткий вірус (частинка Дейна).
S - поверхневий (австралійський антиген)
HBsAg
E - HBeAg
антиген інфекційності
C - HBcAg
серцевий антиген (у ядрах гепатоцитів).
Стійкий до високої температури, 100°С витримує до 1 год. Стійкий до дезинфекційних засобів. При замороженні виживає до 20 років. УФВ на нього не впливає.
| Джерелом інфекції є хворі на гепатит В і вірусоносії (HBsAg). Їх у світі понад 300 млн. Особливо хворі на безжовтушну форму. Виділення вірусу іде з сечею, потом, слиною, менструальною кров'ю, спермою. Вірус поширюється двома шляхами: природним і штучним (артифіціальним).
Штучний - парентеральний шлях зараження під час операцій, ін'єкцій, манікюру, педикюру,гоління. Особливо небезпечне переливання крові.
До природного належить статевий шлях, трансплацентарний шлях.
| Від 6 тижнів до 6 міс. (60-90 днів).
| Поступовий.
Знижується
апетит, втомлюваність, біль у правому підребір'ї, дискомфорт. У 20-35% свербіння шкіри.
Варіанти продромального (початкового, дожовтяничного) періоду:
1.Диспептичний варіант у 40-60%.
2.Артралгічний
варіант у 15-20%.
3.Астено-вегетативний варіант у 25-30%.
4.Грипоподібний
варант у 20-25%.
5.Змішаний варіант
| 38-38,5 0С і не перевищує, утримується 2-3 дні. Рідко довше.
| Жовтушність склер, слизових шкіри протягом 1-2 тижнів. Артралгічні прояви зникають. Астенічні і диспептичні розлади наростають. Збільшується печінка. Посилюється свербіння шкіри. Брадикардія. Кал ахолічний, сеча у вигляді темної кави. Сонливість або безсоння, головний біль, запаморочення, ейфорія (бадьорість). Збільшується печінка, селезінка. Перехід у затяжний 3-6 міс. ХАГ (хронічний активний гепатит) або ХПГ (хронічний персистуючий гепатит).
Може ускладнюватися гострою печінковою енцефалопатією або перехід в цироз печінки, або первинний рак печінки, які закінчуються летально.
|