Детальне вивчення епізоотичного стану місцевості (крайової епізоотології) - один із важливих моментів діяльності спеціалістів ветеринарної медицини, на якій би ділянці вони не працювали.
Вивчати епізоотологію зони обслуговування вони повинні регулярно, систематично, тому що не знаючи її, неможливо правильно організувати профілактику заразних хвороб чи заходи щодо їх ліквідації.
Спеціаліст ветеринарної медицини, що прибув у новий для нього район чи господарство знайомиться з епізоотичною ситуацією, отримавши відомості від місцевих спеціалістів ветеринарної медицини, обстеживши населені пункти, господарства; вивчивши документацію (журнал та карту епізоотичного стану району, ветеринарну звітність тощо).
При цьому він ставить перед собою мету:
- виявити рух захворюваності по кожному пункту, за видами тва рин та сезонах року (по ґрунтових інфекціях не менш ніж за 20-25 років);
- шляхом безпосереднього обстеження встановлюються топогра фічні та ґрунтові особливості пасовищ, вигулів, прогонів, місць напуван ня, щоб усунути можливі джерела збудника інфекції та інвазії;
- виявити місця розташування скотомогильників, могил та їх санітарний стан, інші місця, де заривали трупи (ями, яри);
- визначити місця знаходження м'ясокомбінатів, боєнь, складів тва ринної сировини, заводів з виготовлення м'ясокісткового борошна тощо і їх санітарний стан.
Необхідно також цікавитися станом оточуючої зони (сусідніх господарств, районів).
Основними документами для визначення епізоотичного стану є журнал епізоотичного стану та карта і ветеринарні звіти про рух заразних хвороб. Ці документи записують в інвентарну книгу установи, зберігають і при здаванні справ включають в приймально-здавальний акт. За їх зберігання відповідає начальник районної державної лікарні ветеринарної медицини.
Журнал епізоотичного стану є документом безстрокового (постійного) зберігання. Його ведуть за єдиною встановленою формою.
Начальник районної державної лікарні ветеринарної медицини зобов'язаний вести карту епізоотичного стану.
На підставі цих важливих документів він планує протиепізоотичні заходи і спрямовує діяльність підлеглих йому установ та працівників.
Дуже корисну, а інколи і неоціненну допомогу у вивченні епізоотичного стану може надати населення, особливо похилого віку.
Місцеві мешканці можуть розповісти про минулі епізоотії, описати характер їх перебігу, вказати на місця похованих трупів тварин, а лікар ветеринарної медицини повинен зробити правильний висновок, зіставивши ці відомості з особистими спостереженнями та документами. Необхідно знаходити і використовувати інші джерела інформації.