ВЕТЕРИНАРНОЇ МЕДИЦИНИ
6.1. Фінансування ветеринарних заходів
Джерела фінансування ветеринарних заходів. Українська держава, яка організовує службу ветеринарної медицини, бере на себе основні витрати на утримання державної служби ветеринарної медицини та проведення ветеринарних заходів.
Джерелами фінансування ветеринарної медицини є: бюджетні асигнування; позабюджетні кошти, які надходять на спеціальні рахунки установ державної ветеринарної медицини за виконані роботи (послуги) згідно з угодами з державними, кооперативними, громадськими організаціями, підприємствами, фермерськими господарствами та населенням; частина коштів від сплати адміністративних штрафів службовими особами та громадянами у зв'язку з порушеннями вимог ветеринарного законодавства; надходження за послуги по підготовці та перепідготовці кадрів за угодами, підвищенню кваліфікації; надходження за виконання робіт по виготовленню лікувально-профілактичних, гігієнічних, дезінфі-куючих та інших препаратів; добровільні внески від державних, кооперативних підприємств та установ, громадських організацій, фондів та громадян; інші надходження, не заборонені законодавством.
Бюджетні асигнування. Бюджет державний у загальній формі - це розписування прибутків у грошовому виразі, що поступають в розпорядження органів державної влади та державного управління, і видатків, які проводять ці органи.
Щорічно державний бюджет затверджується вищим органом державної влади - Верховною Радою України і є після цього законом, який мобілізує та направляє грошові ресурси на потреби відтворення, підвищення рівня економіки, матеріального і культурного рівня населення та забезпечення обороноздатності держави.
В єдиний державний бюджет України складовими частинами входять бюджети автономної республіки Крим, областей, районів, міст, сільських та селищних Рад. Всі ці складові складають так званий місцевий бюджет на відміну від категорії державного бюджету.
Місцевий бюджет затверджують відповідні Ради народних депутатів і він має велике значення для забезпечення грошовими ресурсами ко-
І
мунального та житлового господарства, розвитку народної освіти, охорони здоров'я, а також ветеринарної справи.
Таким чином, при прийнятті бюджету відомо, скільки конкретно виділяється коштів на фінансування ветеринарної медицини на наступний рік.
Виділені службам ветеринарної медицини бюджетні асигнування витрачаються на:
1) утримання державної служби ветеринарної медицини (оплата праці спеціалістів, придбання медикаментів, перев'язувальних матеріа лів, обладнання та приладів для лікування тварин, а також спеціального і санітарного одягу, взуття, господарського інвентарю, меблів, фуражу, пального та іншого майна;
2) проведення протиепізоотичних заходів;
3) будівництво та ремонт виробничих і житлових будівель та спо руд, установ державної ветеринарної медицини, а також будівництво ветеринарно-санітарних об'єктів в господарствах, тваринницьких ком плексах, птахофабриках та в інших сільськогосподарських підприємст вах;
4) придбання транспортних засобів (спеціальних машин, дезуста- новок, мотоциклів, іншого транспорту);
5) канцелярські та господарські витрати, в т. ч.;
6) розвиток ветеринарної науки, наукові дослідження, на підготовку ветеринарних кадрів, підвищення їх кваліфікації.
По бюджету держави фінансуються витрати на утримання органів управління та установ ветеринарної медицини, безпосередньо підпорядкованих Мінагрополітики України, а за категорією місцевого бюджету (області, міста, району тощо) фінансуються служби ветеринарної медицини відповідного підпорядкування.
Крім коштів на утримання установ, органам ветеринарної медицини областей, АР Крим, виділяються з цільовим призначенням асигнування на боротьбу з епізоотіями. Ці асигнування називаються епізоотичними коштами.
Бюджетні асигнування переважно направляються на вимушені заходи, тобто заходи, які проводяться при загрозі виникнення заразних захворювань або при їх появі.
Встановлений порядок фінансування протиепізоотичних заходів дозволяє вищому органу ветеринарної медицини маневрувати і оперативно використовувати асигнування, направляючи їх у залежності від епізоотичної ситуації в загрозливі та неблагополучні райони.
Розпорядником кредитів на профілактику та ліквідацію заразних хвороб є голова ДДВМ, начальники обласних, міських, районних управлінь ветеринарної медицини.
Вони можуть централізовано сплачувати за вартість біопрепаратів, дезінфікуючих засобів або ці асигнування перераховувати на поточні рахунки районних державних лікарень ветеринарної медицини, а вони самі витрачають їх на протиепізоотичні заходи.
У відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України №478 від 15 серпня 1992 р. "Про перелік протиепізоотичних, лікувальних, лабораторно-діагностичних та інших ветеринарно-санітарних заходів, що проводяться органами державної ветеринарної медицини за рахунок відповідних бюджетних та інших коштів" проведене розмежування у фінансуванні за рахунок державного та місцевого бюджетів і за рахунок власників тварин та продукції.
Перелік протиепізоотичних, лікувальних, лабораторно-діагностичних, радіологічних та інших ветеринарно-санітарних заходів, що проводяться органами державної ветеринарної медицини за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів включає:
1. Протиепізоотичні заходи:
- запобігання та ліквідація інфекційних і паразитарних захворю вань сільськогосподарських, домашніх, зоопаркових, лабораторних тва рин;
- придбання техніки для дезінфекції в усіх господарствах і у гро мадян;
- придбання лабораторних тварин, діагностикумів, антибіотиків та інших засобів, реактивів, інструментарію для боротьби з інфекційними хворобами;
- організація протиепізоотичних експедицій з вивчення хвороб не відомої етіології;
- вивчення інструкцій, настанов, положень тощо;
- утримання спеціалістів і водіїв, залучених для боротьби з епі- зоотіями;
- телефонні витрати, витрати на відрядження та на утримання транспорту для боротьби з епізоотіями;
- утримання відомчої ветеринарної міліції для забезпечення кара нтинних та ветеринарно-санітарних заходів;
- капітальний та поточний ремонт будівель ветеринарної медици ни;
- організація та утримання тимчасових спеціалізованих ветери нарно-карантинних загонів та постів.
2. Лабораторно-діагностичні дослідження: вірусологічні, бактеріо логічні, хіміко-токсикологічні, патологоанатомічні, гістологічні, паразито- логічні та інше.
3. Радіологічні дослідження, дослідження на трихінельоз.
4. Інші ветеринарно-санітарні та протиепізоотичні заходи при вини кненні інфекційних захворювань, які не реєструються в Україні.
5. Лікувальна невідкладна допомога, що здійснюється одноразово при отруєнні, гострій тимпанії і переповненні рубця, коліках, закупорці стравоходу, важких травмах, кровотечі, патологічних родах тощо, а та кож при гострих інфекційних захворюваннях медикаменти, перев'язу вальні матеріали відпускаються безплатно.
Додаток 2 Постанови включає 99 найменувань найбільш небезпечних інфекційних захворювань тварин, птиці, риб та бджіл, заходи з ліквідації яких проводяться за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів:
1. Вірусні:
Хвороби спільні: сказ, Ауєскі, везикулярний стоматит, вірусний ентерит, грип, інфекційний енцефаломієліт, лейкоз, віспа, парвовірусна хвороба, ротавірусна діарея, чума, африканська чума, ящур типів А, О, С, Азія-1.
Великої рогатої худоби: злоякісна катаральна гарячка, інфекційний ринотрахеїт, коронавірусний ентерит, парагрип-3, респіраторна синтиці-альна хвороба, вірусна діарея.
Овець та кіз: блутанг, скрепі, ектима.
Коней: вірусний ентерит, інфекційна анемія, ринопневмонія.
Птиці: Гамборо, Марека, вірусний гепатит качат, інфекційний бронхіт, інфекційний ларинготрахеїт, інфекційний ентерит індиків, Н'юкасл-ська хвороба, віспа.
Хутрових звірів: алеутська хвороба, інфекційний гепатит, інфекційний ринотрахеїт (коріза) кішок, інфекційна енцефалопатія норок.
Кролів: вірусна геморагічна хвороба, міксоматоз.
Бджіл: вірусний параліч, філоментовіроз.
Риб: бронхіонекроз, весняна вірусна хвороба, запалення плавального міхура коропів.
2. Хламідіози, рикетсіози, мікоплазмози:
Орнітоз, хламідіоз великої рогатої худоби, овець, Ку-лихоманка, інфекційна агалактія, інфекційна плевропневмонія кіз, контагіозна плевропневмонія великої рогатої худоби, контагіозна плевропневмонія коней, мікоплазмоз птиці.
3. Бактеріальні:
Спільні хвороби: анаеробна ентеротоксемія, бруцельоз, ботулізм, диплококоз, лептоспіроз, лістеріоз, некробактеріоз, паратуберкульоз,
пастерельоз, псевдомоноз, сальмонельоз, сап, сибірка, стафілококоз, стрептококоз, правець, туберкульоз, туляремія.
Великої рогатої худоби: емкар.
Свиней: гемофільозний полісерозит, гемофільозна плевропневмонія, дизентерія, інфекційний атрофічний риніт, бешиха, набрякова хвороба.
Овець: анаеробна дизентерія ягнят, брадзот, інфекційний мастит, інфекційний епіпідіміт баранів, копитний гнилець.
Коней: мит.
Птиці: пулороз-тиф.
Бджіл: американський та європейський гнилець.
Риб: аеромоноз, вібріоз лососевих.
4. Мікози.
Актиномікоз, аспергільоз, стахіботріотоксикоз, трихофітія, аскосфе-роз бджіл.
Додаток 4 Постанови містить перелік заходів ветеринарної медицини з профілактики та ліквідації хвороб тварин, лікування хворих тварин, лабораторних досліджень, ветсанекспертизи, які здійснюються за рахунок власників тварин та продукції за плату у відповідності з тарифами:
- терапевтичні, хірургічні, акушерсько-гінекологічні, протиепізооти- чні, санітарно-гігієнічні заходи, імунізації (крім захворювань за додатком 2), дезінфекція, дезінсекція, дератизація, дегельмінтизація;
- всі види лабораторних досліджень, крім передбачених списком З при найбільш небезпечних захворюваннях;
- ветсанекспертиза (крім дослідження на трихінельоз);
- дослідження на тільність, трансплантація ембріонів;
- виробничі випробування нових препаратів;
- видавання документів (ветеринарних свідоцтв, довідок, посвід чень, паспортів на тварин);
- консультації з діагностики, лікування, профілактики хвороб тва рин;
- ветеринарні висновки на будівництво тваринницьких приміщень;
- видавання ліцензій на право займатися підприємницькою вете ринарною діяльністю;
- виробництво лікувально-профілактичних, гігієнічних, дезінфек ційних та інших засобів для ветеринарної медицини;
- кремація, євтаназія та інші види ветеринарних послуг;
- інші послуги, не заборонені законодавством.
Кошти держаних установ ветеринарної медицини, які надходять за надані платні ветеринарні послуги слугують джерелом відшкодування
матеріальних витрат, а також створення в цих установах фондів виробничого та соціального розвитку, оплати праці та преміювання.
Із згоди підвідомчих установ, організацій у вищих органах управління можуть створюватись централізовані фонди та резерви за рахунок відрахувань від суми коштів, отриманих установами, організаціями за надання платних послуг чи частини коштів невикористаних фондів економічного стимулювання.
Кошти установ ветеринарної медицини, переведених на госпрозрахунок, ветеринарних кооперативів, малих підприємств з виробництва ветеринарних препаратів формуються за рахунок надходжень від різних господарств, підприємств, фермерів, індивідуальних власників за виконані ветеринарні роботи.
Всі госпрозрахункові установи ветеринарної медицини заключають угоди з тваринницькими господарствами і на їх основі отримують грошові кошти, які використовуються на утримання установ та виробничу діяльність.
Порядок формування тарифів. Згідно Закону України "Про ветеринарну медицину" та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №733 від 21.10.1994 р. "Про ціноутворення в умовах реформування економіки" опрацьований порядок формування тарифів на ветеринарні роботи та послуги.
Він передбачений для своєчасного та правильного формування тарифів на місцях за виконані ветеринарні роботи та наданані послуги. Формування тарифів на ветеринарні роботи та послуги проводяться на основі таких видів витрат:
1. Витрати часу на підготовку і виконання ветеринарних робіт та послуг відповідно типових норм.
2. Вартості одиниці часу (лікаря, фельдшера ветеринарної меди цини, лаборанта, оператора, ветеринарного санітара, інших), виходячи з середньомісячного рівня оплати праці.
3. Нарахування на заробітну плату у встановлених розмірах для підприємств.
4. Вартості медикаментів, які необхідні для проведення ветеринар них робіт та надання послуг за цінами придбання.
5. Накладних витрат на поточний рік.
6. Прибутку в розмірі до 30% до собівартості ветеринарних послуг (без урахування вартості матеріалів).
7. Податку на додану вартість.
Витрати часу на підготовку та виконання ветеринарних робіт визначається у відповідності до норм часу на виконання цих робіт, схвалених Головним управлінням ветеринарії МСГ України 16.12.1991 р.
При проведенні ветеринарних робіт, наданні послуг в особистих, орендних, селянських, фермерських, підсобних та інших господарствах, з якими не заключені договори на ветеринарне обслуговування, до цих норм додаються витрати часу на відвідування господарства з розрахунку 20 хвилин на 1 км у два кінці.
Заробітна плата осіб, що здійснюють конкретні ветеринарні роботи, визначається шляхом множення вартості одиниці часу на норми часу, необхідного на виконання цих робіт.
При виконанні ветеринарних робіт в позаурочний час в період з 20 до 23 години та з 5 до 7 години оплата за виконані ветеринарні роботи збільшується на 50 відсотків, в період з 23 до 5 години, а також у вихідні та святкові дні - на 100 відсотків.
У вартість матеріалів та обладнання включаються: медикаменти, біопрепарати, діагностикуми, поживні середовища, реактиви, дезінфіку-ючі засоби та інші, які визначаються по нормах витрат і за цінами придбання; дрібні прилади, інструменти (вартістю до 50 грн.) в розмірі 2 відсотків до їх вартості; прилади, апаратура, інструменти довгострокового використання в розмірі 0,5 відсотка до їх вартості.
Накладні витрати визначаються з фактичних витрат і розподіляються пропорційно до заробітної плати з нарахуваннями та вартості матеріалів.
Прибуток визначається у розмірі до ЗО відсотків від суми витрат -заробітної плати та накладних витрат за винятком вартості матеріалів.
Прибуток, що залишається у розпорядженні ветеринарної установи використовується на поновлення оборотних коштів, коштів на споживання та нагромадження, інші цілі.
При виконанні ветеринарних робіт та послуг у господарствах інвалідів, пенсіонерів та інших малозабезпечених громадян, слід користуватися відповідними нормативними актами, а реєстрація цих робіт проводиться в окремому журналі.
Колективні господарства, які займаються тваринництвом, крім витрат на утримання, годівлю та догляд за тваринами несуть певні витрати на ветеринарні заходи, які проводять спеціалісти ветеринарної медицини цих господарств або госпрозрахункових організацій.
Витрати на лікування хворих тварин та планові профілактичні заходи відносять на собівартість продукції тваринництва.
За рахунок коштів господарств проводять такі заходи: протиепізоо-тичні заходи при хворобах, які не фінансуються за рахунок державного
бюджету; лікування хворих тварин; будівництво ветеринарно-санітарних об'єктів (лікарень, пунктів ветеринарної медицини, ізоляторів, ветсан-пропускників, забійно-санітарних пунктів тощо); організаційно-господарські та ветеринарно-санітарні заходи з ліквідації хронічних інфекційних та інвазійних хвороб (туберкульоз, лейкоз, фасціольоз та ін.); придбання дезінфекційної техніки; придбання антибіотиків та біогенних стимуляторів для підвищення приростів живої маси, кращого росту та розвитку молодняку, зниження витрат кормів у розрахунку на одиницю виробленої продукції (вітамінні препарати, мікроелементи, премікси, СЖК тощо); механічне очищення та дезінфекція тваринницьких приміщень, вигульних двориків, прилеглої території; дезінсекція та дератизація.
Використання коштів господарств для ветеринарної медицини повинно бути передбачене у виробничо-фінансових планах, як і інші прямі витрати у тваринництві.
При складанні виробничо-фінансового плану господарства користуються тимчасовими нормами витрат на придбання медикаментів, перев'язувальних засобів, інструментарію, дезінфектантів для поточної дезінфекції та інші ветеринарно-санітарні заходи.
В основу калькуляції покладені такі норми грошових витрат на одну тварину в рік з розрахунку середньорічного поголів'я:
| Всього, грн.
| У т. ч. на
|
медикаменти, перев'язувальні засоби, інструменти
| дезінфекцію
| Велика рогата худоба
| 2-90
| 2-60
| 0-30
| Свиноматки
| 4-00
| 3-60
| 0-40
| Поросята 2-4 міс. та свині на відгодівлю
| 1-00
| 0-90
| 0-10
| Вівці, кози
| 0-50
| 0-40
| 0-10
| Коні
| 1-80
| 1-60
| 0-20
| Верблюди, мули
| 0-50
| 0-40
| 0-10
| Птиця
| 0-24
| 0-19
| 0-05
| Маточне поголів'я звірів:
|
|
|
| Лисиця
| 0-60
| 0-50
| 0-10
| Песець
| 0-80
| 0-65
| 0-15
| Норка
| 0-65
| 0-55
| 0-10
| Соболь
| 0-45
| 0-35
| 0-10
| Кролі
| 0-25
| 0-20
| 0-05
| Нутрії
| 0-35
| 0-30
| 0-05
| Бджолосім'ї
| 1-00
| 0-80
| 0-20
|
У неблагополучних господарствах, наприклад із туберкульозу, лейкозу, гельмінтозів, у яких проводять оздоровчі заходи, вказані норми можуть збільшуватися на 15-30%.
План фінансування ветеринарних заходів розробляють управління державної ветеринарної медицини АР Крим, областей, міст, виходячи з річних планів протиепізоотичних заходів та розрахункових нормативів вартості щеплень, досліджень, лікувально-профілактичних обробок. Його складають за такою формою:
№ п/п
| Найменування заходів
| Об'єм (к-сть) щеплень, досліджень, обробок, тис.гол.
| Вартість обробки 1000 голів, тис.грн
| Сума, тис.грн
| Примітка
|
|
|
|
|
|
| При, складанні планів фінансування ветеринарних заходів органи ветеринарної медицини керуються "Приблизними нормами вартості обробки однієї голови при заходах по боротьбі із заразними хворобами сільськогосподарських тварин", які затверджує ДДВМ Мінагрополітики України.
В нормативах проведена калькуляція витрат для обробки 1000 голів худоби, яка включає вартість біопрепаратів, дезінфектанту, інших матеріалів (вата, спирт тощо), амортизацію інструментарію. По окремих хворобах враховують розрахунки витрат на утримання ветеринарно-карантинного загону, ветеринарно-міліцейського поста, дезінфекційного загону, діючих в неблагополучних господарствах, населених пунктах під час ліквідації епізоотії.
Наводимо приклад калькуляції витрат.
Виділені установі чи організації ветеринарної медицини асигнування на ветеринарні заходи витрачають за кошторисом, який погоджується з фінансовими органами (районним чи міським фінансовим відділом, банком).
У будь-якій установі ветеринарної медицини складають кошторис витрат по всіх джерелах фінансування (бюджетних та позабюджетних) керівник та бухгалтер, погоджують його з фінансовим відділом районної чи міської адміністрації.
Наводимо форму кошторису витрат районної державної лікарні ветеринарної медицини (таблиця 16).
Таблиця 16
Дата добавления: 2015-10-20 | Просмотры: 1475 | Нарушение авторских прав
|