- виразністю основного місцевого процесу: альтеративне, ексудативне (за видом ексудату: серозне, гнійне, геморагічне, фібринозне, змішане) і проліферативне;
- реактивністю організму: нормергічне, гіпоергічне і гіперергічне;
- перебігом: гостре, підгостре, хронічне.
Нормергічне запалення – запалення в нормальному організмі, із звичайним перебігом.
Гіперергічне запалення – запалення в сенсибілізованому організмі, із бурхливим перебігом. Класичними прикладами є феномен Артюса, реакція Пірке та ін. Найбільш виражені явища альтерації.
Гіпоергічне запалення – слабко виражене запалення або з в’ялим перебігом. Розрізняють позитивну гіпоергію, якщо запалення перебігає в умовах підвищеної стійкості до подразника (наприклад, в імунізованому організмі) і негативну гіпоергію, коли запалення спостерігається в людей з ослабленою реактивністю (наприклад, у виснажених при голодуванні, цукровому діабеті). У таких хворих запалення характеризується слабкою виразністю судинно-тканинних змін, затримкою елімінації флогогену й ушкодженої ним тканини, завершення запального процесу.
Великий вплив на перебіг запалення справляє стан реактивності організму, нервової, ендокринної й імунної систем, що дозволяє розглядати запалення як загальну реакцію організму на місцеве ушкодження тканини.