АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Психофізіологічні компоненти адаптаційного процесу
Психологічний рівень управління стосується таких компонентів людського фактора, як особистість, робоча група, трудовий колектив. У даному випадку розглядається психологічний рівень управління. Керівник знаходиться в психологічній реальності трудового колективу і керує робітниками з урахуванням психологічних закономірностей поведінки людей. Нехтування зазначеними закономірностями, як це було в період застою, — привід для виникнення психологічних конфліктів, які викликають плинність кадрів, порушення трудової дисципліни, зниження продуктивності праці і якості продукції, яка випускається. Управління трудовим колективом на психологічному рівні дає керівникові міцні важелі спонукання людей до активної трудової діяльності, можливість повніше використовувати приховані резерви колективу.
У загальному вигляді адаптація — це процес пристосування робітника до умов зовнішнього і внутрішнього середовища. Узагальнюючи висловлювання різних авторів і вичленовуючи головне, можна класифікувати адаптацію за такими критеріями.
1. За відносинами суб'єкта-об'єкта:
§ активна — якщо індивід прагне впливати на середовище для того, щоб змінити його (у т. ч. й ті норми, цінності, форми взаємодії, які він повинен освоїти);
§ пасивна — якщо він не прагне до такого впливу.
2. За впливом на працівника:
§ прогресивна — сприятливо впливає на працівника;
§ регресивна — пасивна адаптація до середовища з негативним змістом (наприклад, з низькою трудовою дисципліною).
3. За рівнем:
§ первинна — якщо людина вперше включається у постійну трудову діяльність на конкретному підприємстві, тобто пристосування молодих кадрів, які не мають досвіду професійної діяльності (випускники навчальних закладів).
§ вторинна — при подальшій зміні роботи, тобто пристосування робітників, які мають досвід професійної діяльності (при переході в ранг керівника).
Автор статті «Методи адаптації персоналу» В. Воліна виділяє також ще два види адаптації: адаптація працівника на новій посаді; адаптація працівника до пониження в посаді. У цій же статті є згадування про так звану адаптацію після звільнення. Наводиться такий приклад: на початку 80-х років у США відзначалися хвилі звільнень і дострокового виходу на пенсію. Щоб якось підтримати тих, хто звільняється, більшість великих компаній (близько 60 %) не просто звільняли працівників, а намагалися допомогти їм знайти нові робочі місця, організовували програми перепідготовки й підвищення кваліфікації.
4. За напрямами: виробнича; невиробнича.
Складові (компоненти) виробничого середовища як об'єкта адаптації дуже різноманітні. Серед них можна виділити умови роботи та її організацію, оплату роботи і форми матеріального стимулювання, зміст роботи, потужність норм, психологічний клімат у колективі. Виділяються також фактори невиробничої сфери підприємства (адаптація до побутових послуг, невиробничого спілкування з колективом, організація дозвілля на підприємстві).
Виробничу адаптацію як складне явище можна розглядати з різних позицій, відокремлюючи психофізіологічну, професійну і соціально-психологічну сторони, кожна з яких має свій об'єкт, цільові завдання, показники ефективності.
Професійна адаптація полягає в активному освоєнні професії, ЇЇ тонкощів, специфіки, необхідних навичок, прийомів, способів прийняття рішень (для початку — в стандартних ситуаціях). Вона починається з того, що після з'ясування досвіду, знань і характеру нового працівника для нього визначають найбільш прийнятну форму підготовки, наприклад, направляють на курси чи прикріплюють наставника.
Складність професійної адаптації залежить від широти діяльності, інтересу до неї, змісту роботи, впливу професійного середовища, індивідуально-психологічних властивостей людини.
Психофізіологічна адаптація — адаптація до трудової діяльності на рівні організму працівника як цілого, результатом чого стають менші зміни його функціонального стану (менше стомлення, пристосування до великих фізичних навантажень тощо). Психофізіологічна адаптація особливих труднощів не становить, проходить досить швидко та значною мірою залежить від здоров'я людини, її природних реакцій, характеристики цих умов. Проте більшість нещасних випадків відбувається в перші дні роботи саме через її відсутність.
Соціально-психологічна адаптація людини до виробничої діяльності — адаптація до найближчого соціального оточення в колективі, традицій і неписаних норм колективу, стилю роботи керівників, особливостей міжособистісних відносин, які склалися в колективі. Вона означає включення працівника в колектив як рівноправного, прийнятого всіма його членами. Вона може бути пов'язана з великими труднощами, до яких відносяться обмануті очікування швидкого успіху, обумовлені недооцінкою труднощів, важливістю живого людського спілкування, практичного досвіду й переоцінкою значення теоретичних знань та інструкцій.
Сутність інших форм адаптації зрозуміла з назв. Серед складових виробничого середовища, до яких потрібно адаптуватися робітнику (зокрема, посадові обов'язки) є також компоненти із соціально-економічним відтінком: організація та оплата роботи, матеріальне стимулювання, соціально-побутова сфера підприємства, організація дозвілля. Професійна адаптація визначає терміни освоєння нової професії, що впливає на вибір кадрової політики, тривалість періоду збереження виробничих показників, властивого неадаптованому робітнику, періоду формування трудового стереотипу. У прискоренні процесу адаптації, зменшенні кількості негативних моментів, які її супроводжують, і полягає завдання управління нею.
Дата добавления: 2015-10-11 | Просмотры: 644 | Нарушение авторских прав
|