Лекція 7. Профілактика хвороб серцево-судинної системи
Причини, ознаки профілактика та невідкладна допомога при найбільш поширених вроджених та набутих захворюваннях серця. Перша медична допомоги при загрозливих для життя і здоров’я людини станах.
Причини, ознаки і види кровотеч. Невідкладна допомога при кровотечах посттравматичних (капілярних, венозних, артеріальних, внутрішніх) і нетравматичних (легеневих, шлункових тощо).
Практичне заняття № 5. Захворювання та ураження серцево-судинної системи та міри їх запобігання
Лекція 8. Вікові особливості дихання.
Значення дихання. Дихальні рухи (механізм вдиху і видиху). Типи дихання. Глибина і частота дихання. Газообмін у легенях і тканинах. Регуляція дихання. Особливості збудливості дихального центру у дітей. Вікові особливості будови і функції органів дихання.
Лабораторне заняття № 4. Валеологічна оцінка функціонального стану дихальної системи
Лекція 9. Вплив тютюну та наркотичних речовин на дихальну систему
Вплив тютюнопаління на діяльність дихальної системи. Вплив наркотичних речовин на систему дихання та на функцію транспортування кисню. Захворювання, що виникають внаслідок дії цих речовин.
Практичне заняття № 6. Порушення діяльності дихальної системи внаслідок дії на неї отруйних речовин
Змістовий модуль ІV.
ВІКОВА ФІЗІОЛОГІЯ ТА ГІГІЄНА ОРГАНІВ ТРАВЛЕННЯ. ОБМІН РЕЧОВИН ТА ЕНЕРГІЇ. ФІЗІОЛОГІЧНІ ТА ВАЛЕОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ХАРЧУВАННЯ ДИТИНИ
Лекція 10. Вікові особливості травлення.
Значення травлення. Система органів травлення. Травлення в ротовій порожнині, шлунку, кишечнику. Утворення і виділення жовчі. Скорочення кишок. Рефлекторна регуляція рухів травного тракту. Всмоктування в шлунково-кишковому тракті. Захисна властивість травного тракту. Вікові особливості травлення.
Лекція 11. Вікові особливості обміну речовин і енергії. Вітаміни.
Обмін речовин як основна функція життя. Обмін білків, жирів, вуглеводів. Водний і мінеральний обмін. Вітаміни. Вікові особливості енергетичного обміну. Харчування.
Практичне заняття № 7 Валеологічні основи харчування
Лекція 12. Харчування і здоров‘я людини.
Гігієна харчування. Значення і фізіологічні принципи раціонального і збалансованого харчування. Валеологічні аспекти організації харчування дітей. Виховання в дітей правильного ставлення до їди, санітарно-гігієнічних навиків, зв'язаних з прийманням їжі.
Лабораторне заняття № 5. Гігієнічні основи харчування
Змістовий модуль V.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 522 | Нарушение авторских прав
|