Скелет нижніх кінцівок. Відділи та кістки стопи, характеристика суглобів стопи.
Скелет нижньої кінцівки складається з тазового пояса, або таза, і власне кінцівки, або ноги.
Тазовий пояс. Тазовий пояс утворений парою плоских тазових кісток і крижами.
Тазова кістка — найширша у всьому скелеті. До 16-17 років вона складається з трьох кісток, відокремлених одна від одної хрящем. Поступово хрящ костеніє, і кістки зливаються в одну. На місці їх сполучення є досить велика суглобова западина. Спереду тазові кістки сполучені одна з одною, а ззаду утворюють малорухомий суглоб з крижами.
У зв’язку з вертикальним положенням тіла таз людини відносно ширший і масивніший, ніж таз ссавців, бо підтримує органи, що лежать над ним. Від захисної і опорної функцій таза залежать і форма його кісток у вигляді товстих зігнутих пластин, і нерухомість сполучення між ними. Власне кінцівка. Скелет ноги складається з стегнової кістки, кісток гомілки і стопи.
Стегнова кістка — найдовша в скелеті. Верхній кінець її має форму кулі і називається головкою. Нижче від головки є два бугри, розвиток яких залежить від прикріплення тут дуже великих м’язів.
Головка кістки входить у суглобову западину таза, утворюючи кульшовий суглоб, що належить до кулястих. Як і плечовий суглоб, він допускає дуже різноманітні рухи, але розмах їх значно менший.
Гомілка складається з двох довгих кісток: великої гомілкової і розміщеної назовні від неї малої гомілкової.
Стегнова кістка з великою гомілковою утворюють колінний суглоб, до складу якого входить і колінна чашечка — маленька кістка трикутної форми. Колінний суглоб допускає лише згинання і розгинання.
Стопу утворюють кістки передплесна, плесна і фаланги.
Передплесно має кілька кісток, з яких найбільшою є п’яткова. З однією з них гомілкові кістки утворюють суглоб, що допускає рухи, головним чином, у формі згинання і розгинання.
Плесно складається з п’яти довгих кісточок.
Фаланги — утворюють скелет пальців. Кількість їх така сама, як і в руці.
Скелет ноги людини має ті самі кістки, що й скелет задньої кінцівки наземних хребетних. Але, займаючи вертикальне положення, людина спирається тільки на одну пару кінцівок. В зв’язку з цим кістки її ніг набагато довші і масивніші, ніж кістки рук; дуже сильно розвинені передплеснові кістки, особливо п’яткова; стопа в своїй середній частині трохи піднята і має склепінчасту форму, що значно пом’якшує поштовхи, які передаються тілу під час ходіння. У більшості ссавців кістки передніх і задніх кінцівок розвинені майже однаково, а стопа ніколи не має особливостей, властивих стопі людини.
Порівнюючи скелети руки й ноги людини, не можна не відзначити схожості їх будови. Кожний з цих скелетів має три відділи, з яких верхній утворює одна кістка (плечова, стегнова), середній — дві (ліктьова, променева; велика й мала гомілкові) і нижній відділ утворюють численні кістки (кисть, стопа). Проте руки є орган праці і кістки їх значно коротші, тонші і більш рухомо сполучені одна з одною, ніж кістки ніг, які служать для опори і пересування тіла.
Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 1026 | Нарушение авторских прав
|