АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Анатомічна характеристика будови плечового суглобу та рухів в ньому.
Плечовий суглоб пов'язує плечову кістку, а через її посередництво всю вільну верхню кінцівку з поясом верхньої кінцівки, зокрема з лопаткою. Головка плечової кістки, бере участь в утворенні суглоба, має форму кулі. Сочленяющаяся з нею суглобова западина лопатки являє плоску ямку. По колу западини знаходиться хрящова суглобова губа, яка збільшує обсяг западини без зменшення рухливості, а також пом'якшує поштовхи і струси при русі головки.
Суглобова капсула плечового суглоба прикріплюється на лопатці до кістковому краю суглобової западини і, охопивши плечову головку, закінчується на анатомічної шийки. В якості допоміжної зв'язки плечового суглоба існує кілька більш щільний пучок волокон, що йде від основи клювовидного відростка і вплітаються в капсулу суглоба. Загалом же плечовий суглоб не має справжніх зв'язок і зміцнюється м'язами пояса верхньої кінцівки. Ця обставина, з одного боку, є позитивним, тому що сприяє великим рухам плечового суглоба, необхідним для функції руки як органу праці. З іншого боку, слабка фіксація в плечовому суглобі є негативним моментом, будучи причиною частих вивихів його.
Синовіальна оболонка, що вистилає зсередини капсулу суглоба, дає два позасуглобових випинання. Перше з них, оточує сухожилля довгої головки двоголового м'яза, що лежить в; інше випинання, розташоване під верхнім відділом.
Представляючи типове багатовісне кулясте зчленування, плечовий суглоб відрізняється великою рухливістю. Рухи відбуваються навколо трьох головних осей: фронтальної, сагітальної та вертикальної. Існують також кругові рухи (ціркумдукція). При русі навколо фронтальної осі рука виробляє згинання і розгинання. Навколо сагиттальной осі відбуваються відведення і приведення. Навколо вертикальної осі відбувається обертання кінцівки назовні (супінація) і всередину (пронація). Згинання руки і відведення її можливі, як було зазначено вище, тільки до рівня плечей, так як подальший рух гальмується натягом суглобової капсули і упором верхнього кінця плечової кістки в звід, утворений акроміону лопатки. Якщо рух руки триває вище горизонталі, то тоді цей рух відбувається вже не в плечовому суглобі, а вся кінцівкарухається разом з поясом верхньої кінцівки, причому лопатка робить поворот зі зміщенням нижнього кута кпереди і в латеральну сторону.
Людська рука володіє найбільшою свободою руху. Звільнення руки було вирішальним кроком в процесі еволюції людини. Тому плечове зчленування стало найбільш вільним суглобом людського тіла. В результаті ми можемо дістати рукою до будь-якої точки нашого тіла і маніпулювати кистями рук у всіх напрямках, що важливо при трудових процесах.
Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 964 | Нарушение авторских прав
|