Техніка проведення очисної клізми
Проблема. Закреп. Метеоризм, гази не відходять. Рідкі часті випорожнення зі слизом, частками неперетравленої їжі.Показання. Попередити всмоктування токсинів через слизову оболонку кишківника. Очисна клізма проводиться перед лікувальною клізмою.
Протипоказання. Позитивний аналіз калу на приховану кров. Пацієнт хворий на дизентерію.
Виконавець. Патронажна медсестра, медсестра дитячого відділення.
Місце проведення. Вдома, дитячий стаціонар.
Оснащення робочого місця. Гумовий балончик з м’яким наконечником, кружка Есмарха з твердим наконечником, склянка з водою, температура води 22—24 °С для дітей старшого віку, 28—ЗО °С для дітей раннього віку, клейонка, пелюшка, клейончастий фартух, лоток, вазелінове масло, стерильний пінцет, ватні кульки.
І. Попередній етап.
Підготовка медсестри. На халат одягнути поліетиленовий продезінфікований фартух, а також шапочку, маску. Руки обробити і надягнути стерильні гумові рукавички.
Підготовка предметів догляду. Для очисної клізми підготувати розчини: 2 % розчин соди, розчин з відварами трав: ромашки, звіробою, переварену воду. Кількість рідини залежить від віку дитини згідно з даними, наведеними в таблиці 10.
Таблиця 10. Визначення кількості рідини відповідно до віку дитини
Вік дитини
| Кількість рідини для очисної клізми
| Новонароджений
| ЗО мл
| До 3-х місяців
| 50 мл
| До 1 року
| 100 мл
| Після 1 року
| 100 + 100 (n-1)
|
| (n — кількість років)
| Температура розчинів для дітей раннього віку 28—ЗО °С, для дітей старшого віку 22—24 °С. Медичному працівникові одягнути на халат клейончастий фартух.
Підготовка дитини. Дитину раннього віку покласти на спину з припіднятими догори ногами. Підстелити клейонку зпелюшкою. Дитину старшого віку покласти на лівий бік на клейонку з пелюшкою, ноги зігнути в колінних і стегнових суглобах та підтягнути їх до живота. Перед процедурою гумовий балончик, наконечник для кружки Есмарха продезінфікувати в автоклаві. З бікса стерильні речі викласти на стерильний лоток.
II. Основний етап.
Техніка проведення очисної клізми дітям раннього віку.
1. Стиснути гумовий балончик і витиснути з нього повітря.
2. Набрати рідину у гумовий балончик.
3. Натиснути великим пальцем на дно гумового балончика і витиснути повітря — з наконечника повинна виходити рідина.
4. Не змінюючи положення правої руки, яка тримає балончик, змастити наконечник вазеліновим маслом ватною кулькою за допомогою пінцета. Наконечник можна змочити, поливаючи його вазеліновим маслом.
5. Дитині, яка лежить на спині з припіднятими догори ногами, лівою рукою розвести сідниці, а правою рукою ввести наконечник у пряму кишку на 4—5 см.
6. Спочатку вводити наконечник в напрямку пупка, а потім змінити напрямок введення - паралельно куприку.
7. Повільно стиснути гумовий балончик, ввести рідину і не розтискуючи пальців, вивести його з прямої кишки.
8. Лівою рукою затиснути сідниці і притримати їх в такому положенні декілька хвилин.
Техніка проведення очисної клізми дітям старшого віку.
1. Перевірити герметичність кружки Есмарха і гумової трубки довжиною 1,5 м, в діаметрі 1 см.
2. На вільний кінець трубки одягнути наконечник довжиною 8—10 см, який повинен мати рівні краї, бути цілим, простерилізованим.
3. Закрити кран на кінці гумової трубки і заповнити кружку Есмарха підготовленою рідиною.
4. Відкрити кран, спустити рідину в лоток і заповнити гумову трубку водою, витискаючи повітря, після чого закрити кран.
5. Наконечник змастити вазеліновим маслом.
6. Дитині, яка лежить на лівому боці з притиснутими до живота ногами на клейонці з пелюшкою, лівою рукою розвести сідниці, а правою рукою ввести наконечник у пряму кишку.
7. Перші 3—4 см наконечника вводити в напрямку пупка, а потім 5—8 см — паралельно куприку.
8. Підвісити кружку Есмарха на штатив, на висоту 1 м від хворого.
9. Відкрити кран на кінці гумової трубки і стежити за тим, щоб вода під тиском поступала в пряму кишку.
10. Швидкість введення води в кишківник регулювати висотою положення кружки Есмарха. Вода не повинна вводитися швидко, бо це викличе у хворого акт дефекації.
11. Залишити в кружці невелику кількість рідини, закрити кран, вивести наконечник з прямої кишки. Стежити за тим, щоб у кишківник не потрапило повітря.
III. Завершальний етап.
Хвора дитина повинна утримувати воду протягом 5-10 хв. Потім медична сестра забезпечує умови для звільнення киш- ківника. Після акту дефекації треба провести підмивання дитини, для дітей раннього віку користуються присипкою, дитячою олійкою “Baby” для обробки сідниць і пахвинних складок.
Примітка. Увага! Дітям для промивання шлунка і киш- ківника не можна використовувати розчин перманганату калію. Для дітей до 3-х років температура води для очисної клізми повинна бути 28—ЗО °С, бо кімнатна температура води (22—24 °С) призводить до спазму прямої кишки, що погіршує стан дитини.
Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 670 | Нарушение авторских прав
|