Стоматит гусей
Стоматит («западання язика») — захворювання, яке характеризується запаленням слизової оболонки і розтягуванням дна ротової порожнини з подальшим випаданням язика в дивертикул міжщелепного простору, що утворився.
Хвороба характерна для переважно старих гусей, що мають в області міжщелепного простору підшкірну складку. Наявність такого «гаманця» характерна для холмогорських, тулузьких, китайських гусей і їх гібридів. Реєструється в домашніх і дрібних фермерських господарствах з традиційним утриманням гусей.
Етіологія. Захворювання розвивається при поганому годуванні гусаків, недостачі в їх раціоні мінеральних речовин, вітамінів А і групи В. Сприяють захворюванню антисанітарний стан пташників і вигулів, обмеження або відсутність водного вигулу, близькоспоріднене розведення.
Патогенез. Запалення слизової оболонки дна ротової порожнини під язиком посилює салівацію і секрецію слизу, що сприяє набряку язика, під тиском якого розтягується дно ротової порожнини і утворюється поглиблення. У дивертикул, що утворився під язиком, потрапляє корм, застоюється там і піддається бродінню і мікробному розкладанню. Надалі може розвинутися гнійно-гнильне запалення слизової оболонки всієї ротової порожнини і язика.
Клінічні ознаки. Хвороба має хронічний перебіг. Хворі гуси слабкі і худі, погано їдять. При огляді ротової порожнини знаходять почервоніння і набряк слизової оболонки і язика, рясне слиновиділення, скупчення густого білого слизу і кормових мас під язиком, від яких виходить гнильний або кислий запах.
Гуски при сильному запаленні слизової рота виснаженні, припиняють яйцекладку, у хворих гусей може розвинутися ентероколіт.
Діагноз встановлюють комплексно на підставі клінічних ознак і аналізу умов годування і утримання.
Лікування і профілактика. Очищають ротову порожнину від слизу, слини і кормових мас, що накопичилися, рясно промивають слизову ротової порожнині 0,1% розчином перманганату калію, риванолу, фурациліну або відваром ромашки, шавлії, звіробою (можна використовувати суміш цих трав). При гнійному запаленні слизової її після промивання змащують йод-гліцерином.
Можна видалити дивертикул хірургічним шляхом, прошивши його стінки суцільним хірургічним швом. На місці прошивки стінки мішка зростаються, а нижня, відшита частина поступово некротизується й відпадає або відділяється після прошивки.
Старих, виснажених і слабких гусей з гнійним запаленням слизової рота вибраковують.
Профілактика хвороби полягає в забезпеченні гусей повноцінними кормами, використовуванні соковитих, вітамінних і мінеральних кормів протягом всього року, забезпеченні чистою питною водою вдосталь і водним вигулом. Не можна тривало годувати гусей сухим, запорошеним кормом, особливо який містить остюки злакових.
Дата добавления: 2015-11-25 | Просмотры: 777 | Нарушение авторских прав
|