АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Аномалії яйцеутворення

Прочитайте:
  1. E Аномалії розвитку нервової системи
  2. Аномалії аутосом.
  3. Аномалії відходження бронхів.
  4. Аномалії пологової діяльності, м’яких тканин пологових шляхів.
  5. Аномалії пологогових сил: класифікація, діагностика, лікування.
  6. Аномалії пуповини і амніона(маловоддя,багатоводдя):клінічні прояви,тактика фельшера.
  7. Аномалії розвитку жіночих статевих органів.
  8. АНОМАЛІЇ РОЗВИТКУ ЗОВНІШНІХ СТАТЕВИХ ОРГАНІВ
  9. Аномалії розвитку матки та піхви
  10. АНОМАЛІЇ РОЗВИТКУ МАТКИ ТА ПІХВИ

Причиною знесення ненормальних яєць є порушення (навіть тимчасові) діяльності яєчника. Ці порушення викликаються неправильним годуванням і утриманням несучок, а також різними хворобами органів яйцеутворення.

Ненормальні яйця можна умовно розділити на наступні види.

Дрібні яйця — досить поширена аномалія яйцекладки, що частіше зустрічається у курей. Дрібними, або карликовими яйцями називають яйця, вага яких не перевищує 35,0 г. Знесення дрібних яєць частіше спостерігається весною або влітку, особливе у птахів, у яких тільки почалася яйцекладка. Знесенню карликових яєць сприяє інфікування кінця яйцепроводу і його звуження.

Дрібні яйця можуть бути без жовтка або ж з недорозвиненим жовтком. За відсутності жовтка в центрі яйця можна знайти стороннє включення (шматочок затверділого білка, згусток крові, фібрин, частинки жовтка), навколо якого формується яйце. Форма цього включення і впливає на остаточну форму яйця. Більшість карликових яєць круглі, білок у них щільний.

Іноді жовток, в результаті посиленої перистальтики стінок яйцепроводу, швидко проходить білкову частину, не покриваючись білком, і проникає у вапняну частину, де утворюється шкаралупа. У такому дрібному яйці білок відсутній, або є в дуже незначній кількості.

Дуже крупні яйця (вагою понад 80 г у курей) можуть бути одножовткові і частіше двохжовткові. Розмір і вага їх набагато перевищують розмір і вагу звичайних яєць. Іноді вага такого яйця досягає 150 г у курей і качок і 200-300 г у гусок і індичок.

Молоді несучки (кури, качки, гуски) частіше несуть двохжовткові яйця в перші 2-3 місяці яйцекладки. Двохжовткові яйця утворюються при овуляції одночасно двох жовтків, які потрапляють в яйцепровід і служать єдиним ядром для яйця, що формується, або ж при зниженні тонусу яйцепроводу жовток затримується і його «наздоганяє» другий жовток.

Є чотири типи двохжовткових яєць.

а) Кожний з двох жовтків має окремі жовткові оболонки, але жовтки щільно стикаються один з одним і вкриті загальним білком.

б) Кожен жовток має окрему жовткову оболонку і окремий градінковий шар білка, але обидва жовтки мають загальні градінки, білковий мішок, оболонки і шкаралупу.

в) Всі оточуючі жовток компоненти яйця розташовані окремо і мають тільки загальну оболонку і шкаралупу.

г) Всі компоненти яйця розташовані окремо, і підшкаралупні оболонки розділяють жовтки. Є тільки загальна шкаралупа.

Знесення крупних двохжовткових яєць іноді затруднено, і вони можуть затримуватися в яйцепроводі. З двохжовткових яєць звичайно виводяться потворні курчата, качата, гусята і індичата, із зрощеними тулубами, з двома головами, чотирма ногами і т.д. Трьохжовткові яйця зустрічаються дуже рідко і утворюються так само, як і двохжовткові.

Подвійні яйця — присутність одного більш менш сформованого яйця в іншому яйці. Подвійні яйця зустрічаються рідко.

Структура цих подвійних яєць буває наступних типів.

а) Закінчене (сформоване) яйце усередині закінченого яйця.

б) Безжовткове яйце усередині закінченого яйця.

в) Закінчене яйце усередині безжовткового яйця.

г) Безжовткове яйце усередині безжовткового яйця.

Подвійні яйця – більш менш правильної форми і крупні.

Яйця з м'якою і крихкою шкаралупою або без шкаралупи. Такі яйця дуже часто несуть кури, в раціоні яких не вистачає вітаміну D, мінеральних речовин, а також ті кури, яким недостатньо сонячного опромінення.

Деякі несучки взагалі несуть завжди яйця з тонкою шкаралупою (вада, обумовлена порушенням регулярного механізму поглинання і відкладення кальцію). Ця вада передається спадково і таких птахів слід вибраковувати.

На будову шкаралупи яєць діє також висока температура. Підвищення зовнішньої температури від 30 до 40 °С зменшує кількість кальцію в крові на одну третину і зумовлює шкідливий вплив на структуру яєчної шкаралупи. Тривале підвищення температури тіла несучок також веде до утворення слабкої шкаралупи.

Підвищена активність яйцепроводу викликає швидке обертання яйця, внаслідок чого на яйці відкладається несформована шкаралупа.

Сюди ж слід віднести і таку аномалію шкаралупи, як «мармуровість». При просвічуванні шкаралупа має плямистий вигляд внаслідок скупчення надмірної вологи в органічній речовині, що знаходиться між порами.

Для отримання яєць з міцною шкаралупою необхідно забезпечити несучок мінеральними кормами і вітаміном D, а при клітинному утриманні несучкам, крім того, треба давати препарати марганцю (сірчанокислий марганець) з кормом в дозі 10 мг на добу на одну несучку.

Масове знесення яєць без шкаралупи і навіть без оболонок спостерігається у несучок всіх видів при гельмінтозном захворюванні, що викликається трематодами ( простогонімоз).

Знесення яєць без шкаралупи є результатом недостатньої активності залоз яйцепроводу, сильної перистальтики і кальцієвого голодування.

Деформовані яйця - нерідке явище у курей і несучок інших видів птахів, особливо у великих стадах. Деформовані яйця мають найрізноманітнішу форму: кулясту, подовжено-циліндричну, сплюснуту (іноді з вм'ятиною), зігнуту, еліптичну, грушовидну, веретеноподібну, брунькоподібну. Спостерігаються також усічені стислі яйця, яйця з придатками на кінцях, потворні яйця у вигляді спіралі або гвинта, спаяні яйця (з'єднання двох яєць за допомогою вапняної перемички). Деформовані яйця утворюються в матці яйцепроводу в результаті здавлювання яйця стінкою яйцепроводу на ранній стадії утворення шкаралупи.

До деформації відноситься також зовнішня шорсткість шкаралупи, наявність на ній вапняних поясочків, перетяжок і інших потовщень. Яйця з шорсткою шкаралупою формуються у вапняній частині яйцепроводу в результаті порушення діяльності залоз, що виділяють кальцій, і неправильного (судомного) скорочення яйцепроводу. Утворенню деформованих яєць сприяють удари яйцепроводу і його запалення.

Красюки - це такі яйця, вміст яких при просвічуванні має червонувато-жовте забарвлення. Причиною появи красюків є різні мікроорганізми, що потрапляють в яйцепровід, які заражають яйце і руйнують жовткову оболонку. В результаті цього жовток перемішується з білком і весь вміст яйця приймає червонувато-жовте забарвлення. У молодих несучок красюки утворюються на початку яйцекладки при попаданні у вміст яйця крові в результаті розриву переповнених кровоносних судин яйцепроводу, а іноді і яєчника. Це часто спостерігається також при пулорозі і паратифі.

Випадання сформованих яєць в черевну порожнину спостерігається у несучок всіх видів птахів, але найчастіше у качок. Клінічною ознакою такої патології є сильно відвислий живіт, що волочиться по землі. При пальпації черевної стінки промацуються яйця. Будучи чужорідними тілами, вони тиснуть на внутрішні органи і викликають загибель несучок. Витягують такі яйця хірургічним шляхом через розріз черевної стінки. Цю операцію несучки переносять легко.

Іноді бувають випадки, коли сформовані яйця нормальної величини потрапляють в пряму кишку з клоаки.


Дата добавления: 2015-11-25 | Просмотры: 1124 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.005 сек.)