Риніт і синусит
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
КАФЕДРА НОРМАЛЬНОЇ І ПАТОЛОГІЧНОЇ АНАТОМІЇ
С. - Г. ТВАРИН
В.В.СЕНТЮРІН
Методичні рекомендації до вивчення РОЗДІЛУ ДИСЦИПЛІНИ “ХВОРОБИ ПТАХІВ”
ВНУТРІШНІ ХВОРОБИ ПТИЦІ
Дніпропетровськ – 2011
Методичні рекомендації до вивчення розділу дисципліни “Хвороби птахів” Внутрішні хвороби птиці / Дніпропетр.держ.аграрн. ун-т. – Дніпропетровськ, 2011. – 65с.
Викладено сучасні дані щодо етіології, патогенезу, діагностики лікування та профілактики внутрішніх незаразних хвороб птахів. Для підготовки фахівців в аграрних вищих навчальних закладах ІІІ – IV рівнів акредитації із спеціальності «Ветеринарна медицина».
Укладач: В.В.Сентюрін, кандидат ветеринарних наук, доцент.
Рецензент: О.В.Семьонов, кандидат ветеринарних наук, доцент.
Текст лекції розглянуто і схвалено на засіданні кафедри нормальної і патологічної анатомії
Протокол № 13 від “ 16 ” березня 2011 року.
Текст лекції розглянуто і схвалено до друку науково-методичною радою факультету ветеринарної медицини ДДАУ
Протокол № 2 від “ 22 ” листопада 2011 року.
©, Сентюрін В.В.
ЗАХВОРЮВАННЯ ОРГАНІВ ДИХАННЯ
Риніт і синусит
Запалення слизової оболонки носових ходів і додаткових синусів.
Етіологія. Порушення теплового режиму, неправильна установка обігрівачів і саморобних брудерів, при цьому пташенята під нагрівальними приладами перегріваються, а за їх межами випробовують швидке переохолодження. Нерідко дія значної різниці температур посилюється підвищеною вологістю, протягами, підвищеним вмістом аміаку і пилу в приміщеннях, вологою підстилкою. Хворіє молодняк всіх видів птиці переважно в перші дні життя, частіше спостерігається в домашніх умовах.
Патогенез. Недосконалість системи терморегуляції у молодняка призводить до того, що при різких коливаннях температури навколишнього середовища зберігається значний прилив крові до слизової дихальних шляхів, зокрема носових ходів і додаткових синусів, який сприяє набряку і ексудації. Підвищена вологість повітря сприяє посиленню цих процесів так само, як і дратівлива дія пилу і аміаку на слизові оболонки дихальних шляхів. Знижується загальна резистентність організму, що призводить до активізації умовно патогенної мікрофлори.
Клінічні ознаки. У хворої птиці знижений апетит, дихання прискорене і напружене. З носових отворів виділяються серозно-слизові або слизово-гнійні витікання, які, засихаючи, утворюють скориночки і закупорюють носові отвори. Внаслідок збільшення додаткових синусів відмічають припухання голови. Нерідко спостерігається набряк і катаральне запалення кон'юнктиви і повік очей. Захворювання супроводжується виснаженням і уповільненням росту і розвитку. За відсутності лікувальної допомоги можлива загибель птиці.
Патологоанатомічні зміни. При розтині виявляють набряк і гіперемію слизової оболонки носових ходів і додаткових синусів: навколоносового, підочноямкового, привушного; наявність слизового або слизово-гнійного ексудату, гіперемію і набряк легень.
Діагноз і диференціальний діагноз. Діагноз встановлюють на підставі клінічних ознак і анамнезу.
Виключають інфекційний бронхіт (ІБ), мікоплазмози, колібактеріоз, інфекційний ларинготрахеїт (ІЛТ).
Лікування і профілактика. Для успішного лікування необхідно встановити оптимальний температурний і вологісний режим, забезпечити суху підстилку.
Носові ходи за допомогою піпетки промивають розчинами 2% борної кислоти, 1% альбуциду, 1% фурациліну або відварами шавлії, ромашки, фіалки трибарвної. Відвари лікарських трав можна випаювати хворим птахам з напувалок. Показано прогрівання хворих пташенят по 10-15 хвилин інфрачервоними опромінювачами або синьою лампою залежно від стану птиці від 2 до 10 сеансів на день.
Дата добавления: 2015-11-25 | Просмотры: 610 | Нарушение авторских прав
|