АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Можливі варіанти поведінки фірм за умови олігополістичного ринку. Причини і механізм “цінових війн”.
Олігопольна структура ринку посідає проміжне місце між монополією та монополістичною конкуренцією. Головна риса олігополістичного ринку – загальна взаємозалежність його учасників. Кожний олігополіст при визначення лінії своєї економічної поведінки повинен враховувати поведінку як споживачів продукції так і конкурентів оскільки їх реакція на його дії може бути неоднозначною. Тому не існує загальної універсальної теорії олігополії. Моделі поведінки фірм при олігополії досить різноманітні і виходять з різних підходів щодо сценаріїв стратегічної поведінки фірми – способів конкурентної боротьби і взаємодії із суперниками в умовах прагнення до максимальних прибутків. Розглянемо найбільш поширені моделі олігополії на прикладі дуополістичної структури ринку. Дуополія – це ринкова структура за якої пропозиція представлена лише двома постачальниками. Першим змоделював поведінку дуополістів які враховуюьб особливості ринкової позиції конкурента, його ринкову владу, був Г. фон Штакельберг. Якщо в моделі дуаполії враховувати економічну силу конкурентів, а вона може бути або однаковою або ні, то можливі такі 4 ситуації:1. Перший провавець є лідером і встановлює ринкову ціну, а друний – аутсайдером, який підпорядковує свої дії поведінці лідера; 2. Другий продавець виступає лідером, а перший займає залежну позицію; 3. Обидва провавці намагаються бути лідерами і проводити незалежну ринкову політику; 4. Обидва продавці на ринку пасивні й пристосовуються до дій співучасника.
Історично першою була змодельована четверта ситуація, відома в теорії мікроекономіки як модель дуополії Курно. Пізніше з’явилася модель дуополії Бертрана. Сутність цих моделей зводиться до того, що кожний з продавців визначає свій обсяг вир-ва (модель Курно), або ціну товару(модель Б.) залежно від аналогічних параметрів, які становлює інший співучасник ринку. Очевидно, що така пасивність дуополістів не може існувати довгостроково і рано чи пізно визначиться лідер та аутсайдер певного ринку.
Третя модель відома в мікроекономічній теорії як олігополістичне рішення Боулі. Розвиток цієї ситуації призводить до порушення ринкової рівноваги та до перевир-ва, в результаті чого або розпочинається цінова війна, де буде 1 переможець, або учасники дійдуть певної згоди. І в тому і в іншому випадку створюються реальні передумови для монополізації даного ринку.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 630 | Нарушение авторских прав
|