Фізіологічні показники серця
У разі одночасного збудження величезної кількості кардіоміоцитів виникає електричне поле, що передається навіть на поверхню тіла, звідки його, попередньо посиливши, можна зареєструвати.
Електрокардіографія – методика дослідження електричної активності серця.
Електрокардіограма – крива, що відтворює виникнення, поширення і стихання процесу збудження в серці. У разі патології ЕКГ змінюється, що є надійним, зручним й одним з найпоширеніших критеріїв установлення діагнозу.
Тони серця. Зазвичай лікар за допомогою фонендоскопа може вислухати два звуки (тони). Походження кожного тону зумовлено кількома компонентами, кожний з яких при патології може змінитися.
І тон (систолічний ) збігається з початком систоли шлуночків. В утворенні його беруть участь три компоненти: клапанний, м'язовий і судинний. Вони складаються з:
1) клацання передсердно-шлуночкових клапанів;
2) вібрації їх і сухожилкових ниток, що містять ці клапани;
3) турбулентного руху крові, що вдаряється об клапани, які захлопуються;
4) вібрації стінки шлуночків під час ізометричного скорочення;
5) коливань початкових відділів аорти й легеневого стовбура при розтягненні їх кров'ю у період вигнання. І тон триває близько 0,14 с. Його звук протяжливий, глухий і низький.
II тон (діастолічний ) збігається з початком діастоли шлуночків. Він складається з:
1) удару стулок півмісяцевих клапанів під час закриття;
2) вібрації півмісяцевих клапанів;
3) турбулентного руху крові, що вдаряється об клапани, що захлопуються;
4) вібрації великих артерій (аорти й легеневої). Тривалість II тону – близько 0,11 с.
При різних вадах серця, порушеннях стану міокарда тони серця змінюються. Наприклад, якщо клапани закриваються не досить щільно, і частина викинутої крові повертається назад. Цей фактор створює додатковий звук – шум. Вислуховування тонів і шумів серця має велике діагностичне значення.
Верхівковий поштовх. Методом простої пальпації або за допомогою приладів можна виявити, що при кожній систолі в лівому п'ятому міжребровому проміжку по середньо-ключичній лінії протягом короткого часу виникає незначне вибухання грудної стінки – наслідок переміщення верхівки серця вбік передньої грудної клітки при складній зміні форми й об'єму серця в момент систоли.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 532 | Нарушение авторских прав
|