АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Стерилізація хірургічного інструментарію

Прочитайте:
  1. Гігієна тіла та виділень хірургічного хворого.
  2. Дієтичне природне ентеральне харчування хірургічного хворого.
  3. Загальні принципи устрою хірургічного відділення.
  4. Назва: Стерилізація шовного та перев’язувального матеріалу і білизни
  5. Організація роботи приймального відділення хірургічного стаціонару. Особливості санітарної обробки хворих з хірургічною патологією.
  6. Організація роботи прийомного відділення хірургічного стаціонару
  7. Основні принципи дотримання санітарно-гігієнічного режиму хірургічного відділення
  8. Показники до хірургічного втручання.
  9. Посіви на стерильність хірургічного інструментарію.
  10. Розклад роботи хірургічного відділення. Гігієна передавань і відвідування хворих.

Інструментарій поділяється на загальний і спеціального призначення. Інструментарій спеціального призначення використовується під час операції в травматології, отоларингології, офтальмології, гінекології, нейрохірургії, малоінвазивній хірургії та ін.

Скальпелі за формою леза поділяються на овальні і гострокінцеві. До ріжучих інструментів відносять також резекційні ножі, які використовують для роз’єднання щільних сухожилків і тканин поблизу суглобів, ампутаційні ножі, які використовують для ампутації кінцівок. Ножиці загальнохірургічні за формою леза поділяють на прямі, вигнуті по площині (Купера), вигнуті по ребру. Крім того ножиці поділяють на тупокінцеві, гострокінцеві, з одним гострим кінцем.

Кожний затискач складається з бранш, кільцевих ручок з кремальєрою і замка – глухого або розбірного. Кровоспинні затискачі застосовують для захоплення і перетискання судин, які кровоточать:.

- Затискач Пеана – кровоспинний затискач з овальними губками. Його довжина 13 см.

- Затискач Федорова – його бранші гачкоподібні, зігнуті по площині з нарізками для накладання на судинну ніжку нирки та великі судини.

- Затискач Кохера – кровоспинний затискач з нарізкою і зубцями. На робочій поверхні є коса нарізка, а на ніжці – гострі зубці. Бувають прямі та вигнуті по площині 16-20 см.

- Затискач Більрота. Кровоспинний затискач з нарізкою Бран­ші подовженої форми, на їхній робочій поверхні є нарізка. Ви­пускають прямі і вигнуті затискачі довжиною 16, 10 і 27 см.

- Затискач типу “москіт” – має короткі і тонкі бранші з насічками на робочій поверхні. Випускають такі затискачі прямі і зігнуті по площині.

- Корцан має овальні губки з насічками. Інколи в передній частині губок розташовується ямка для кращої фіксації предмета який захоплюється. Корцани бувають прямі та вигнуті, довжиною 26 см. Їх використовують для подачі інструментів і перев’язувального матеріалу, введення тампонів і дренажів.

- Затискач вікончатий гемороїдальний (Люера). Має бранші кільцеподібної форми з насічками на робочій поверхні. Використовують для захоплення і виведення в рану органів і тканин.

- Затискачі для операційної білизни використовують для закріплення стерильної операційної білизни. Вони мають цапку, випуклі, заточені у вигляді голок губки, які при змиканні заходять одна на другу на 2 мм.

- Затискач Мікуліча нагадує зубчатий кровоспинний затискач довжиною 20 см, має віконце між браншами. Зігнутий по площині.

- Затискач пластинчастий для прикріплення операційної білизни до шкіри, має бранші, що перехрещуються і випуклі загострені кінці.

Пінцети призначені для захоплення і утримання різних тканин. Пінцет складається з двох бранш. Одні кінці заварені між собою, інші – закінчуються робочими поверхнями. Пінцет анатомічний має на робочій поверхні поперечні насічки, які дозволяють утримувати тканини. Випускають довжиною 15, 20 і 25 см з різною шириною губок. Пінцет хірургічний має на робочій поверхні бранші зубці: на одній губці – один, на іншій – два. Довжина цих пінцетів – 15, 20 та 25 см, а ширина губок різна.

Гачки застосовують для огляду ран, розведення тканин і утримання їх в потрібному положенні. Пластинчасті гачки (Фарабефа) – бувають великих і малих розмірів, довжиною 16-20 см. Гачки зубчасті (Фолькмана) – бувають дво-, три-і чотирьохзубчасті. За формою зубців їх поділяють на тупі і гострі, за шириною робочої поверхні – на великі, середні і малі.

Голкотримачі призначені для утримання і проведення через тканини хірургічних голок при накладанні швів. Мають дуже короткі губки і довгі ручки. В робочій частині губок розташовані ямки для кращого захоплення голки. Голкотримач з вигнутими ручками (Матьє) має плоску пружину, яка в поєднанні з кремальєрою, розташованою в ніжці ручок, полегшує користуванні інструментом. Випускаються довжиною 17 і 25 см. Голкотримач судинний (Гегара) випускають з прямими кільцевими ручками. Може мати довжину 15, 20 та 5 см.

Голки хірургічні призначені для накладання швів на тканини різних органів. Бувають прямі, напіввигнуті і вигнуті, малої кривизни (з вигином на 1200 (1/3 кола) і великої кривизни (з вигином 1300). Вушко хірургічної голки має пружний пристрій, що складається з двох отворів. Нумерація голок має зворотний напрямок: чим більший номер, тим тонша голка. Залежно від форми, голки поділяються на круглі колючі, тригранні ріжучі, плоскі тупі.

Зонди хірургічні застосовують для дослідження каналів і порожнин. Зонд жолобуватий – застосовують для дослідження нориць, а також для безпечного розсікання м’яких тканин. Найчастіше використовують зонд з пластинчатою рукояткою довжиною 17 см. Зонди ґудзикуваті є стержнем діаметром 2 мм з ущільненими кінцями у вигляді ґудзика. Зонд ґудзикуватий двобічний має булавоподібне потовщення на обох кінцях. Зонд ґудзикуватий з вушками має на одному кінці потовщення а на другому вушко. Зонд зобний з отвором (Кохера) складається з ручки і робочої частини з насічками і круглим отвором. Інструментарій стерилізується в розібраному вигляді методом кип’ятіння, прожарюванням, сухим жаром, з допомогою хімічної стерилізації.

Інструменти зберігаються в сухому приміщенні, яке опалюється, при температурі 15-200С. Їх складають у шафах або спеціальних ящиках. Ножі і скальпелі кладуть так, щоб леза ні до нічого не доторкалися. Для тривалого зберігання і транспортування інструменти виготовлені з вуглецевої сталі змащують нейтральним вазеліном і покривають парафіном. Контроль за станом інструментів та їх облік здійснює старша операційна сестра.


Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 719 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.004 сек.)