Методи зупинки кровотечі
Розрізняють тимчасову та кінцеву зупинки кровотечі. Тимчасова зупинка кровотечі проводиться як невідкладна самодопомога і взаємодопомога на місці пригоди до відправлення хворого в стаціонар. Вона досягається за допомогою тампонади рани, накладання стискуючої пов’язки, пальцевого притиснення судин, накладання джгута, максимального згинання кінцівки в суглобі.
Кінцева зупинка кровотечі проводиться механічними, фізичними, хімічними чи біологічними способами. Вона вимагає певних умов та необхідних засобів, і тому повинна проводитися в лікувальному закладі.
Механічні методи зупинки кровотечі. До них відносять перев’язку судини в рані, перев’язку судини на її протязі. Ці методи найбільш ефективні, коли не вдається зупинити кровотечу в гнійній рані. Для кінцевої зупинки кровотечі з великих артерій чи вен використовують накладання судинного шва, який відновлює цілісність судинної стінки та кровотік. При значних дефектах судинної стінки використовують штучні протези чи фрагменти великої підшкірної вени хворого.
Фізичні методи зупинки кровотечі. До цих методів відносять використання високих температур, що викликає коагуляцію білка (діатермокоагуляція). Низькі температури підсилюють спазм судин та прискорюють тромбоутворення. Продовжується розвиватися метод кріохірургії в основі якого є застосування холоду при операціях на органах, що добре кровопостачаються (мозок, печінка, нирки). Крім того, застосовують електронне випромінювання (лазерний ніж) у хворих з підвищеною кровоточивістю, або при онкологічних операціях.
Хімічні методи зупинки кровотечі. Хімічні методи зупинки кровотечі ґрунтуються на застосуванні судинозвужувальних препаратів та препаратів, які підсилюють здатність крові до згортання (адреналіну гідрохлорид 0,1 %, 10 % розчин атропіну сульфату). При невеликих поверхневих ранах і подряпинах користуються кровоспинним олівцем (розчин галуну, амонію сульфату і оксиду кальцію).
При маткових кровотечах парентерально застосовують ерготал, пітуїтрин. Для підвищення здатності крові зсідатися призначають 10 % розчин кальцію хлориду, ε-амінокапронову кислоту, дицинон, вікасол.
Біологічні методи зупинки кровотечі. До них відносять використання препаратів, отриманих з крові (тромбін, фібринова плівка, гемостатична губка). Для зупинки кровотечі з паренхіматозних органів використовують тампонаду м’язами, великим чіпцем чи фасцією.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 841 | Нарушение авторских прав
|