АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Тема 1. Адаптація шестирічних першокласників до навчання у школі

Прочитайте:
  1. II етап. Контроль за процесом адаптації першокласників до школи
  2. Адаптація і компенсація в патогенезі.
  3. Вартість навчання у 2015-2016 н.р.
  4. Визначення готовності дітей до навчання
  5. Визначення готовності дітей до навчання у школі
  6. Вікова періодизація за періодами навчання
  7. Для реалізації цілей навчання необхідний вихідний рівень знань-умінь.
  8. Додаток № 7. Вимоги до програми навчання пацієнтів самоконтролю захворювання.
  9. Засоби діагностики знань (успішності навчання)
  10. ПРО ПОРЯДОК ОРГАНІЗАЦІЇ НАВЧАННЯ ЗА ПОЄДНАНОЮ ОЧНОЮ ТА ЗАОЧНОЮ (ДИСТАНЦІЙНОЮ) ФОРМАМИ ДЛЯ СТУДЕНТІВ КІРОВОГРАДСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО ТЕХНІЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ

Поняття „адаптація” – одне з ключових у дослідженні живого організму, оскільки саме механізми адаптації, вироблені в результаті тривалої еволюції, забезпечують можливість існування організму в мінливих умовах середовища.

Термін „шкільна адаптація” став використовуватися для опису різних проблем і труднощів, що виникають у школі. Із цим поняттям пов’язують відхилення у навчальній діяльності – утруднення в навчанні, конфлікти з однокласниками, неадекватну поведінку. Цілком природно, що подолання тієї чи іншої форми дезадаптивності повинне бути спрямоване на усунення причин, що її викликають. Але насамперед необхідно визначити поняття „адаптація”.

Адаптація (від лат. Adapto – пристосовую) – одне з центральних понять біології. Механізми адаптації підвищують стійкість організму до перепадів температури, до нестачі кисню, змін тиску й інших несприятливих впливів середовища. Термін „адаптація” широко застосовується як теоретичне поняття в психології. Адаптація – динамічний процес, завдяки якому рухливі системи живих організмів, незважаючи на мінливість умов, підтримують стійкість, необхідну для існування, розвитку, продовження роду. Процес адаптації відбувається тоді, коли в системі організм – середовище виникають значні зміни, що забезпечують формування нового гомеостатичного стану, який дає змогу досягати максимальної ефективності фізіологічних функцій і поведінкових реакцій.

Оскільки організм і середовище знаходяться не в статичній, а в динамічній рівновазі, їх співвідношення змінюється постійно, як і процес адаптації.

Адаптаційний процес торкається всіх рівнів організму: від молекулярної до психічної регуляції діяльності. У цьому процесі психічна адаптація відіграє важливу роль.

Психічна адаптація – це процес взаємодії особистості із середовищем, при якому особистість повинна враховувати особливості середовища й активно впливати на нього, щоб забезпечити задоволення своїх основних потреб і реалізацію значимих ланцюгів. Процес взаємодії особистості й середовища полягає в пошуку й використанні адекватних засобів і способів задоволення основних потреб. Адекватна форма поведінки при задоволенні потреби – це така форма поведінки, що не перешкоджає можливості задоволення іншої основної потреби.

 

Методика «Експертна оцінка адаптованості дитини до школи»

(Чирков В.І., Соколова О.Л., Сорокіна О.В.)

Методика складається з двох схем:

1. Схема вивчення соціально-психологічної адаптації дітей до школи, призначена для вчителів (див. Схема 1).

2. Схема вивчення соціально-психологічної адаптації, призначена для батьків (див. Схема 2).

Схема 1 (для вчителів) включає 4 критерії адаптованості і 7 характеристик (шкал) для їхньої оцінки. Як критерії виступають такі параметри:

1. Ефективність навчальної діяльності.

2. Засвоєння шкільних норм поведінки.

3. Успішність соціальних контактів.

4. Емоційне благополуччя.

Схема 2 (для батьків) включає 6 характеристик (шкал):

1. Успішність виконання шкільних завдань.

2. Ступінь зусиль, необхідних дитині для виконання шкільних завдань.

3. Самостійність дитини у виконанні шкільних завдань.

4. Настрій, з яким дитина йде до школи.

5. Взаємини з однокласниками.

6. Загальна оцінка адаптованості.

Форма проведення: індивідуальна і групова.

Обладнання: стимульний матеріал, бланки.

Порядок використання схем.

Використання схем може здійснюватися різними способами. При одноразовому їх застосуванні вчителя (або вчителів) і батьків у кожнім критерії просять вибрати твердження, найбільш точне на даний момент. (Кожне твердження має свій бал.) Підсумовування отриманих балів за кожною схемою дає змогу одержати оцінки адаптованості дитини до школи.

При багаторазовому застосуванні схем педагоги й батьки щодня в бланку спостереження протоколу відзначають номери тверджень, що відповідають найбільше формам поведінки та що часто зустрічаються в навчальній діяльності. На підставі цих даних одержують сумарний показник адаптованості дитини, а також складають графік динаміки процесу адаптації за визначений період.

У випадку застосування обох способів схем отримані результати порівнюють з нормами:


Дата добавления: 2015-10-11 | Просмотры: 769 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.003 сек.)