АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

ДИХАННЯ ТА МЕХАНІЗМ ОЗДОРОВЛЕННЯ ОРГАНІЗМУ ДИХАЛЬНОЮ ГІМНАСТИКОЮ

Прочитайте:
  1. А. Припинення усіх функцій організму при надзвичайному напружені захисних механізмів
  2. Адаптація організму до зовнішніх факторів середовища
  3. Активна детоксикація організму
  4. Анатомо- фізіологічні вікові особливості трахеї, бронхів, легень. Механізм акту дихання, наслідки його розладів.
  5. Анатомо-фізіологічна характеристика шляхів виведення з організму продуктів обміну речовин, можливі порушення.
  6. Антиноцицептивні механізми
  7. Біомеханізм пологів
  8. Біомеханізм пологів при потиличних передлежаннях
  9. Біомеханізм пологів при різних формах анатомічно вузького таза
  10. Біомеханізм пологів при тазових передлежаннях.Ведення пологів? Біомеханізм пологів при тазових передлежаннях

Дихання — це процес, який забезпечує організм енер­гією і складається з кількох етапів:

1) газообмін між зовнішнім середовищем та дихаль­ними шляхами, тобто вентиляція легень;

2) перенесення завдяки крові кисню від легень до всіх клітин організму та вуглекислого газу у протилежному напрямку;

3) біохімічні реакції у клітинах, при яких розпада­ються поживні речовини та вивільнюється енергія, що запасається у вигляді макроергічних сполук — АТФ тощо.

Перший етап дихання забезпечується органами ди­хальної системи, які поділяють на повітряні шляхи та легені. Повітряні шляхи — це носова порожнина, носог­лотка, гортань, трахея, бронхи та бронхіоли, завдяки яким повітря переміщується між зовнішнім середовищем та легенями. Легені — це альвеоли (від alveolatis — комі-

рковий) та альвеолярні ходи, через поверхню яких кисень потрапляє у кров, а вуглекислий газ виділяється з неї.

Під час вдихання повітря проходить через носову по­рожнину, на поверхні якої містяться рецептори органу нюху, це забезпечує аналіз його хімічного складу. Сли­зова оболонка порожнини містить численні залози, їхній секрет очищує повітря, зволожує та іонізує його, а та­кож значну кількість капілярів, кров яких забезпечує його зігрівання.

Гортань не лише забезпечує проходження повітря, але наявні у ній зв'язки змінюють ширину голосової щілини. Тому повітря, що видихається, створює голос, але не мову, яка забезпечується додатковими пазухами черепа, губами, язиком, піднебінням, мімічними м'яза­ми. Будова гортані залежить від статі людини.

Після гортані повітря потрапляє до трахеї — трубки, стінки якої побудовано з кількох шарів, у тому числі хрящового. Дякуючи наявності хрящових кілець, з'єднаних фіброзною тканиною, просвіт трахеї завжди залишається розширеним. На рівні п'ятого грудного хребця трахея утворює біфуркацію (від bif urcus — розд­воєний), тобто роз'єднується на два бронхи.

Бронхи розгалужуються кілька разів, виникають бронхіоли, які завершуються альвеолами. Діаметр бронхів перевищує 1 мм, в їхніх стінках містяться хрящі, а бронхіоли мають діаметр менший, ніж 1 мм, хрящі відсутні.

Найменші бронхіоли розгалужуються на альвеолярні ходи (до 1500 штук, із діаметром до 100 мкм), які завер­шуються альвеолярними мішечками та альвеолами (до 20000), Разом усі ці утворення називаються ацинусом (від acinus — гроно) — це функціональна одиниця легень.

Вхід до кожної альвеоли проходить по альвеолярно­му ходу, стінки якого побудовано із гладеньких м'язо­вих клітин. У проміжках між альвеолами знаходяться капіляри, волокна сполучної тканини. Кількість альве-

ол у легенях досягає 600-700 млн, а їхня загальна повер­хня змінюється від 40 м2 при видиханні до 120 м2 — при вдиханні. Поверхня альвеол, яка контактує з повітрям, укрита сурфактантом — речовиною ліпопротеїдної при­роди, що має бактерицидні властивості та попереджає злипання їхніх стінок. Газообмін організму з навко­лишнім середовищем відбувається через бар'єр між по­вітрям та кров'ю, створений шаром клітин альвеол та оболонок капілярів.

Легені вкриті особливою плівкою — плеврою (від pleura — бік, стінка), яка складається з двох листків — вісцерального (від viscera — внутрішні органи) та паріє-тального (від parietalis — пристінковий), між якими зна­ходиться плевральна порожнина з рідиною, що зволожує та зменшує тертя між листками під час дихальних рухів. Вісцеральний листок щільно приріс до легень, а паріє-тальний — до внутрішньої поверхні стінок грудної по­рожнини та середостіння.

У спокійному стані людини під час кожного дихаль­ного руху майже 500 мл повітря переміщується між ле­генями та зовнішнім середовищем. Це повітря нази­вається дихальним об'ємом. Крім нього, людина має ре­зерв ємності легень — резервний об'єм вдиху та видиху. Він використовується при посиленому диханні, тобто після спокійного вдиху людина здатна додатково набра­ти повітря у легені (до 1,5 л), а після спокійного видиху у легенях залишається повітря, яке можливо додатково видихнути (до 0,5 л). Разом об'єми дихальний та резервні вдиху й видиху складають життєву ємність легень (ЖЕЛ). Величина ЖЕЛ залежить від розміру тіла та сту­пеня розвитку дихальних м'язів. У чоловіків ЖЕЛ ко­ливається в межах 3,2-7,2 л, у жінок — 2,5-5 л.

Кількість повітря, яке проходить через легені за пев­ний час, називається легеневою вентиляцією. У період спокою легенева вентиляція становить 5-8 л/хв, а при навантаженні досягає 150-180 л/хв.


Дата добавления: 2015-10-19 | Просмотры: 389 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.003 сек.)