Особливості кровотоку у венах.
Кров із мікроциркуляторного русла (венули, мілкі вени) потрапляє в венозну систему. У венах тиск крові низький. На початку артеріального русла систолічний тиск крові досягає 110-130 мм рт.ст.; у вену- лах він складає 10-15 мм рт.ст.
Рис. 7.13. Механізм обміну рідини в капілярі та утворення лімфи (Теорія Старлінга).
Усі величини вказано в мм рт.ст.
Скорочення: Ргк – гідродинамічний тиск в капілярі; Ргт - гідродинамічний тиск тканинної рідини; Рок – онкотичний тиск плазми в капілярі; Рот – онкотичний тиск міжклітинної рідини; Рефт – ефективний фільтраційний тиск; Рерт – ефективний реабсорбційний тиск.
В артеріальному кінці капіляра: Рефт = Ргк+Рот+Ргт-Рок=30+5,3+6-28=13,3.
У венозному кінці капіляра: Рерт = Рок-Ргт-Ргк-Рот = 28-5,3-10-6 = 6,7
У кінцевій частині венозного русла тиск крові наближається до нуля й у залежності від вдиху чи видиху може складати ±5 мм рт. ст.
Руху крові венам сприяє ряд факторів: робота серця, клапанний апарат вен, скорочення скелетних м’язів, присмоктуюча функція грудної порожнини.
Робота серця створює різницю тиску крові між артеріальною системою та правим передсердям. Це забезпечує повернення крові до серця. У фазу швидкого вигнання закриті атріовентрикулярні клапани втягуються в бік шлуночків. Це збільшує об’єм передсердь і присмоктує до них кров. Наявність у венах клапанів забезпечує рух крові в одному напрямку – до серця. При скороченні м’язів тонкі стінки вен стис- куються, кров рухається у напрямку до серця. Розслаблення скелетних м’язів сприяє надходженню крові з артеріальної системи у вени. Негативний внутрішній грудний тиск сприяє венозному поверненню крові до серця: під час вдиху тиск в грудній порожнині зменшується, центральні вени розширюються, тиск в
венах знижується, що полегшує рух крові до серця.
Швидкість току крові в периферійних венах складає 5-14 см/с, порожнистих венах – 20 см/с.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 662 | Нарушение авторских прав
|