Бактеріологічний метод діагностики кашлюку
Проблема. Кашлюк — гостра висококонтагіозна інфекція респіраторного тракту, що супроводжується запаленням гортані, трахеї і бронхів
Показання. Бактеріологічне обстеження проводять з діагностичною метою і за епідеміологічними показниками.
З діагностичною метою обстежують: дітей і дорослих з підозрою на кашлюк і подібні до кашлюку захворювання за клінічними ознаками; дітей, що знаходяться в дитячих дошкільно-шкільних організаціях, у тому числі закритого типу, а також. у пологових будинках, дитячих лікарнях, санаторіях, що кашляють протягом 5—7 днів і більше, незалежно від вказівок на контакт із хворим на кашлюк і паракашлюк; дорослих, які працюють з дітьми у вищезазначених організаціях, що кашляють протягом 5—7 і більше днів незалеясно від вказівок на контакт із хворим на кашлюк і паракашлюк; реконвалесцентів перед виписуванням у закриті дитячі установи, стаціонари і санаторії (не раніше 2—3 днів після завершення прийому антибіотиків).
За епідемічними показниками обстежують осіб, які спілкувалися з хворими на кашлюк і паракашлюк: дітей і персонал дитячих дошкільних, дитячих оздоровчих установ, початкових класів шкіл, пологових будинків, дитячих лікарень, санаторіїв при спілкуванні з хворим в організації; дітей до 7 років і дорослих, які працюють у вищезазначених дитячих закладах, при спілкуванні з хворим на кашлюк у домашніх умовах; обстеження проводять дворазово на 2—4 тижні від початку кашлю в першого хворого у вогнищі.
Протипоказання. Відсутні.
Виконавець. Спеціально призначена і інструктована медсестра дитячої поліклініки і інфекційного стаціонару.
Місце проведення. Приймальне відділення дитячої інфекційної лікарні, ізолятор поліклініки, вдома.
Оснащення робочого місця. Штатив для пробірок, стерильні пробірки з стержнями, зігнутими під тупим кутом, на кінці яких ватні тампони: сухі і зволожені; стерильні шпателі; склянка для забруднених шпателів; 2 чашки Петрі з поживним середовищем.
I. Попередній етап.
Підготовка медсестри. Гігієнічна обробка рук.
Підготовка інструментарію та препаратів. Стерильні пробірки в штативі з стерильними ватними кульками, закріпленими на кінці дротяної палички, зігнутої під тупим кутом, чисті шпателі, чашка Петрі.
Підготовка дитини. Посадити дитину обличчям до світла. Помічник, який знаходиться за спиною дитини фіксує голову.
II. Основний етап.
Забір матеріалу може проводитись двома способами — задньоглотковим тампоном і “кашлевими пластинками”.
І спосіб — задньоглотковим тампоном (використовується з діагностичною метою та за епідемічними показниками). Для підвищення ймовірності знахідки збудника матеріал відбирають двома тампонами, попередньо вигнутими під тупим кутом (до стерилізації: сухим і зволоженим). Сухий тампон служить для провокації кашлю, а зволожений — для безпосереднього взяття виділень. Матеріал із сухого тампона засівають на чашки з середовищем обов’язково на місці його взяття, а зволожений — сіють в лабораторії. Матеріал доставляють в лабораторію не пізніше 2—4 год після взяття. Методика забору матеріалу сухим і зволоженим тампонами однакова і зводиться до наступного: лівою рукою фіксувати за допомогою шпателя корінь язика; правою рукою вводити тампон у порожнину рота, просуваючи його за корінь язика. Тампон не повинен торкатися слизової оболонки щік, язика і мигдалин; кінчиком тампона і опуклою його частиною торкнутися задньої стінки глотки, проводячи по ній справа наліво 2—3 рази; обережно над шпателем витягнути тампон з порожнини рота.
II спосіб — “кашлевих пластинок” (тільки з діагностичною метою). Під час кашлю зняти кришку з чашки Нетрі і піднести чашку з середовищем до рота дитини, яка кашляє на відстані 10—12 см; тримати чашку відкритою протягом 5—6 кашлевих поштовхів так, щоб крапельки слизу з дихальних шляхів потрапили на поверхню середовища. Стежити, щоб на поживне середовище не потрапила слина, блювотні маси; чашку з поживним середовищем закрити кришкою, виписати направлення і доправити в лабораторію.
III. Завершальний етап.
1. Використаний інструментарій вилучити на дезінфекцію.
2. Гігієнічна обробка рук.
3. Зробити позначку про виконану маніпуляцію в листку призначень.
Примітка. При транспортуванні варто оберігати матеріал від прямих сонячних променів, зберігаючи його в температурних межах від +4 °С до +37 °С для чого рекомендується поміщати його в спеціальні термоконтейнери або бікси з захисною прокладкою (марлеві ватники, грілки). На матеріал, що надсилають до лабораторії оформляють направлення.
Увага! Результати обстеження отримують через 72 год з моменту обстеження.
Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 611 | Нарушение авторских прав
|